کنترل آفات چغندر قند

چغندر قند یکی از گیاهان زراعی مهم است که در بسیاری از نقاط کشور کشت و کار می‌شود و بوسیله آفات زیادی مورد حمله قرار می‌گیرد.

آفات چغندر قند

چغندر قند یکی از گیاهان زراعی مهم است که در بسیاری از نقاط کشور کشت و کار می‌شود و بوسیله آفات زیادی مورد حمله قرار می‌گیرد. بخصوص در دوره بهار که رشد گیاه کند است حمله حشرات آسیب بیشتری به این گیاه وارد می‌کند. در میان آفات چند  نسلی تعدادی از آنها اهمیت زیادی دارند مانند پروانه های برگ خوار و لارو آنها مانند بید چغندر قند و لیتا، کارادرینا، آگروتیس و سرخرطومی، سن و سوسک قهوه ای یا سیاه اهمیت زیادی دارند.

آفت ساقه خوار یا آگروتیس

دو گونه مهم از این آفت در این گیاه خسارت وارد می‌کند. بیشترین خسارت توسط این آفت شب ها اتفاق می‌افتد. گیاهانی که در اردیبهشت ماه کاشته می‌شوند همزمان با نسل اول این آفت قرار می‌گیرند که بیشترین خسارت به آنها وارد می‌شود. تاریخ کشت های جلوتر به دلیل اینکه گیاه فرصت کافی برای رشد دارد در زمانی که با این آفت مواجه می‌شوند آسیب کمتری می‌بینند. البته نسل بعدی که در تابستان است تعداد کمتری دارد و دمای بالا تاثیر بدی روی رشد این آفت دارد. نسل های بعدی که در پاییز وجود دارند به محصولات پاییزه خسارت وارد می‌کنند. اقداماتی که برای کنترل این آفت باید انجام شود شامل شخم عمیق بعد از برداشت محصول، یخ آب زمستانه، حذف علف های هرز و طعمه پاشی برای لاروهای زمستان گذران به صورت 3 تا 5 کیلو گرم سم در 100 کیلو گرم سبوس است.

آگروتیس

آگروتیس

کک چغندر قند

این آفت به جوانه ها خسارت سنگینی وارد می‌کند. خسارت این آفت به دلیل تاخیر در رشد است. گیاهان آسیب دیده در صورت آبیاری مناسب می‌توانند ترمیم شوند. برای کنترل این آفت از شخم عمیق پس از برداشت و یخ آب زمستانه استفاده می‌شود. تناوب زراعی، از بین بردن علف های هرز و آبیاری منظم و تقویت گیاه با کودهای حیوانی و شیمیایی توصیه می‌شود. درمرحله دو برگی حقیقی چغندر قند با مشاهده شدن آثار حمله آفت از سمومی مانند مالاتیون یا فوزالن استفاده شود. نوبت بعدی استفاده از سموم مرحله 6 برگی است. برای ضد عفونی بذر از تیامتوکسام به مقدار 750 سی سی در 100 کیلوگرم بذر استفاده می‌شود.

کک چغندر

کک

خرطوم بلند چغند قند

به عنوان یکی از آفات جوانه خوار چغندر قند خرطوم بلندهای چغندر قند هر سال اهمیت بیشتری پیدا می‌کنند. برای کنترل این آفت سم پاشی قبل از تخم ریزی، شخم عمیق پس از برداشت محصول، یخ آب زمستانه و وجین علف های هرز در بهار مناسب است.

کک

پروانه برگخوار کارادرینا

برای از بین بردن این آفات شخم عمیق و از بین بردن علف های های هرز توصیه می‌شود. همچنین در زمان لاروهای پروانه از پیریدالیل، فوزالن، اسپینوساد و ایندوکساکارب قابل توصیه است.

کارادرینا

پرودنیای چغندر قند (Spodoptera littoralis)

از سمومی ماند دلتا مترین یا فن والریت می‌توان استفاده کرد.

پرودنیا

پرودرینا

مگس چغندر قند

برای کنترل این آفت شخم عمیق، از بین بردن علف های هرز و انجام سمپاشی با اتیون و مالاتی,ن توصیه می‌شود.

مگس

آفت شته ریشه چغندر قند

شته ریشه

کنترل آفات چغندر قند

تناوب کشت را در مناطق کشت چغندر رعایت کنید. فاصله مزرعه چغندر جدید با مزارع چغندر قند سال قبل باید بیشتر از 500 متر باشد. البته بین کشت های تجاری و سایر انواع چغندر قند باید حدود 1 کیلو متر فاصله باشد. همچنین تمام عملیات زراعی مانند شخم زدن، کاربرد کودها و مراقبت از گیاهان با دقت کامل انجام شود. هر ساله در پاییز خاک برداری شود و جمعیت آفات در پاییز و بهار کنترل شود. هچنین در تمام مراحل رشد آفات مزراع کنترل شوند.

مراقبت های بهاره قبل از رشد جوانه های چغندر قند

قبل از بیرون آمدن حشرات، لبه های جوی های آب باید تله گذاری شود. تیمارهای قبل از کشت بذرها با حشره کش ها آغشته شوند. چغندر قند باید در اولین فرصت کاشته شوند تا در زمان خروج آفات مقاومت لازم را داشته باشند. همچنین استفاده از حشره کش های خاکی قبل از کشت و رشد گیاه به کمتر شدن آسیب آفات کمک می‌کند. بعد از برداشت محصول چغندر قند ریشه ها و اندام های گیاهی باقی مانده در زمین کاملا حذف شود و حتما شخم زده شود. همچنین علف های هرز مزرعه و حاشیه مزارع هم باید کنترل شود.

بلافاصله بعد از اینکه برگهای چغندر قند خارج شدند استفاده از آفت کش ها برای از بین بردن سوسک های سیاه، سرخرطومی و مگس سفید توصیه می‌شود. سمومی مانند فوزالون و استامی پراید در این زمان توصیه می‌شود. در این دوره برای از بین بردن آفاتی مانند شته هم از سمومی مانند کنفیدور و چس استفاده می‌شود.

مراقبت های زمان رشد برگها تا برداشت

ردیفهای بین چغندر قند باید بوسیله آفت کشها 2 تا 3 مرتبه برای کاهش مهاجرت انواع شته سم پاشی شود.

دانلود اپلیکیشن مشاوره رایگان کشاورزی

دانلود اپلیکیشن امداد کشاورز

مشاوره رایگان کشاورزی، کشاورزی هوشمند، مشاوره تلفنی کشاورزی، آفت، بیماری، کود، بذر، سم، زراعت، باغداری، زنبورداری، دام، طیور، آبزیان، پرورش قارچ، ماشین آلات، خرید و فروش، محصولات و نهاده‌های کشاورزی، زعفران، پسته، گیاهان دارویی، گاو، گوسفند، میگو، مشاوره رایگان، کشاورزی نوین، کشاورزی آنلاین، کشاورزی مدرن، کارشناس کشاورزی، اخبار کشاورزی، دانلود اپلیکیشن کشاورزی، اپلیکیشن کشاورزی، اپلیکشن آفات و بیماری‌ها، مشاوره رایگان با کارشناس کشاورزی، نرم افزار کشاورزی

منابع

https://www.zef.de/fileadmin/webfiles/downloads/projects/khorezm/downloads/Publications/wps/ZEF-UZ-WP08-Khamraev-Davenport.pdf

فهرست آفات و بیماری های مهم محصولات کشاورزی، دکتر سعیده نور بخش،1397


منبع : امداد کشاورز
تاریخ مطلب : ۱۳۹۸/۰۸/۲۹