برای مبارزه با کنه واروا چه کار کنم؟

یکی از آفات مهم در زنبورداری است که شناسایی و کنترل آن بسیار مهم است. جنس ماده این کنه روی زنبورهای بالغ و شفیره‌ها و جنس نر روی شفیره‌ها دیده می‌شوند.

کنه واروا چیست؟

یکی از آفات مهم در زنبورداری است که شناسایی و کنترل آن بسیار مهم است. جنس ماده این کنه روی زنبورهای بالغ و شفیره‌ها و جنس نر روی شفیره‌ها دیده می‌شوند. از تخم‌های سفید به اندازه 0.5 میلی‌متر خارج می‌شود. بعد از سه روز به شفیره سفید رنگ بیضوی تبدیل می‌شود. شفیره‌های نر و ماده داخل یک حجره سر بسته جفت گیری کرده و پس از آن نرها تلف شده و ماده‌ها از حجره خارج می‌شوند.

علت ایجاد کنه واروا

پرواز نرها و ورود به کلنی‌های دیگر، غارت، بچه دهی، فرار کلنی، ورود زنبورهای شهد آور به کلنی‌های دیگر، انتقال انگل بوسیله حشرات دیگر، انتقال کندوها به مناطق آلوده، نگه داشتن کلنی در یک منطقه ، انتقال طبقه‌ها به همراه زنبورها در زمان عسل گیری، فروش بچه کندو و تجارت ملکه می‌باشد.

علائم کنه واروا در کندو

زنبورهای مرده

زنبورها و شفیره‌های ناقص

لاروهای تازه جلوی تخته پرواز

زنبورهای افتاده روی زمین که بدون هدف حرکت می‌کنند

زنبورهای بدون بال با پاهای ناقص


زنبورهای فاقد مو و سیاه

گروهی از زنبورهای فراری روی زمین یا شاخه درختان

کاهش تخم گذاری ملکه

شفیره های موزاییک مانند

شفیره های زنده اما ناقص در داخل حجره‌های در بسته

شفیره های مرده داخل حجرههای در بسته با پاهای جمع شده و زبان خارج شده

کاهش جمعیت کلنی

وجود ذخیره عسل و گرده نا متناسب با جمعیت کلنی

حمله کرم مومخوار به دلیل ضعف کلنی

وجود لاروهای جمع شده در گوشه حجره به رنگ قهوه‌ای روشن تا تیره، قوام خمیری و گاها کشدار

شفیره‌ها تقریبا خورده شده و از حجره بیرون افتاده باشند، که دلیل آن کمبود پروتئین است. این حالت همخواری نام دارد. اگر بعد از برطرف کردن کمبود پروتئین این اتفاق رخ دهد ممکن است به دلیل کمبود گرده باشد.

زمان مباره با کنه واروا

اگر تعداد مایت(کنه) در پاییز 5 و در بهار 2 عدد بود تغذیه با پودر شکر به کلنی های دارای نوزاد داده می‌شود و اگرچه تعداد آنها در پاییز 10 تا 12 مایت و در بهار 3 تا 4 مایت بود به کلنی‌های بدون نوزاد داده می‌شود.

تله گذاری کنه

برای جلوگیری از گسترش آفت کنه در ابتدای بهار با استفاده از قابهای حاوی حجره‌های نر اقدام  به تله انداختن وارواها می‌شود.  

تخمین جمعیت کنه

برای مبارزه ابتدا تعداد وارواها را در کلنی به دست می‌آوریم. از اواسط بهار تا اواخر پاییز با استفاده از روش‌های گفته تعداد وارواها را به دست می‌آوریم و اگر تعداد آنها در ماه اردیبهشت 6 عدد در کلنی، در خرداد 10 عدد، تیر و مرداد 16 عدد، شهریور 33 عدد و مهر 20 عدد در هکتار بود مبارزه انجام شود.

درمان کنه واروا

بهترین روش مبارزه با کنه واروا روش‌های ارگانیک و غیر شیمیایی است مانند استفاده از اسید اگزالیک، اسید فرمیک و تیمول مارول است و بهترین زمان مبارزه با آن در فصل پاییز و بعد از اتمام تخم ریزی است. بعد از عسل گیری، یک یا دوبار از اسید فرمیک برای مبارزه با واروا استفاده می‌شود. در پاییز در صورتی که مجددا آلودگی ایجاد شود یک مبارزه با اسید اگزالیک انجام می‌شود و معمولا تا یک سال بعد به مبارزه نیازی نیست.

روش استفاده از داروهای کنه کش در کندو

اسید را داخل کندو قرار می‌دهند تا به تدریج با تدخین داخل کندو باعث مرگ کنه‌ها شود. برای یک کلنی 80 تا 120میلی لیتر اسید فرمیک 65 درصد مورد نیاز است. برای هر کندو 20 تا 30 میلی‌لیتر اسید فرمیک 65 درصد را در یک ظرف ریخته و روی آن یک قطعه پنبه قرار می‌دهند و روی آن یک تکه پارچه تنظیف قرار می‌دهند و در کندو قرار می‎‌دهند و 4 مرتبه به فاصله 4 روز انجام می‌دهند.

در روزهای آفتابی که دمای هوا بیشتر از 15 درجه سانتی‌گراد است انجام شود. اگر استفاده از سموم لازم باشد در آخر تابستان و اوایل پاییز بعد از برداشت عسل مازاد از کندو استفاده شود.

همچنین استفاده از برخی داروها مانند نوار دودزای فولبکس 2 تا 3 نوار در هر کلنی به فاصله 7 تا 10 روز، استفاده از پریزین بعد از خروج کامل لاروها از کندو، داروی آپیتول که به دو شکل خوراکی برای زنبورها و پاشیدن روی کندو استفاده می‌شود(مقادیر دقیق با توصیه کارشناس مصرف شود).

استفاده از نوارهای بایوارول یا آپیستان هم می‌تواند سبب از بین رفتن کنه‌ها شود.


دانلود اپلیکیشن مشاوره رایگان کشاورزی

دانلود اپلیکیشن امداد کشاورز

مشاوره رایگان کشاورزی، کشاورزی هوشمند، مشاوره تلفنی کشاورزی، آفت، بیماری، کود، بذر، سم، زراعت، باغداری، زنبورداری، دام، طیور، آبزیان، پرورش قارچ، ماشین آلات، خرید و فروش، محصولات و نهاده‌های کشاورزی، زعفران، پسته، گیاهان دارویی، گاو، گوسفند، میگو، مشاوره رایگان، کشاورزی نوین، کشاورزی آنلاین، کشاورزی مدرن، کارشناس کشاورزی،اخبار کشاورزی، دانلود اپلیکیشن کشاورزی، اپلیکیشن کشاورزی، اپلیکشن آفات و بیماری‌ها


منبع : بهداشت زنبورعسل- مدیریت و کنترل ارگانیک واروآ-1395- محمد فرسی
تاریخ مطلب : ۱۳۹۸/۰۳/۲۹