مصرف گچ در کشاورزی

گچ در خاک به دو صورت آبدار و بدون آب وجود دارد. بیشترگچ موجود در خاک‌های کشور آبدار هستند و فرم بدون آب کمتر دیده می‌شود. اگر مقدار گچ خاک از دو درصد بیشتر شود ذرات گچ در خاک دیده می‌شوند. استفاده گچ در باغات یکی از روش‌ بهبود نفوذپذیری خاک، کمک به تغذیه و اصلاح خاک‌های سدیمی می‌شود.

فواید گچ در خاک کشاورزی

  1. گچ به دلیل داشتن دو عنصر کلسیم و گوگرد می‌تواند در تغذیه گیاه کمک کند. برای مثال کلسیم برای کیفیت و محکم شدن پسته ضروری است.
  2. گچ برعکس سدیم باعث استحکام ساختمان خاک از طریق نزدیک کردن ذرات خاک به یکدیگر می‌شود.
  3.  خاک‌های سدیمی خاک‌هایی هستند که شوری آنها کم است و سدیم تبادلی و pH آنها بالا حتی گاهی تا 10 و 11 هم  می‌باشد. برای اصلاح خاک‌های سدیمی از گچ استفاده می‌شود. زمان شستشو و اصلاح این خاک‌ها در فصل زمستان است.
  4. در خاک‌هایی که بعد از آبیاری ترک می‌خورند و سبب پارگی ریشه‌های کوچک می‌شوند گچ را روی سطح خاک پخش کرده و آبیاری می‌کنند که سبب کاهش سله بستن خاک بعد از آبیاری می‌شوند.
  5. استفاده از آب‌های آبیاری با شوری خیلی کم(کمتر از 0.5 دسی زیمنس) باعث شسته شدن نمک‌ها و عناصر غذایی از سطح خاک می‌شود: شستشوی عناصر غذایی بخصوص کلسیم باعث تخریب ساختمان خاک و کم شدن نفوذپذیری خاک می‌شود. استفاده از گچ نفوذپذیری این خاک‌ها را تا سه برابر افزایش می‌دهد. برای چنین آب‌هایی در هر آبیاری مقداری گچ را در آب حل می‌کنند.

مصرف گچ در کشاورزی

          6. اصلاح خاک‌های رسی و دارای لایه متراکم:

           7. قبل از احداث باغ کودهای حیوانی و کود سبز(بقایای علوفه) به خاک اضافه و عمیق شخم می‌‎زنیم اگر خاک اصلاح نشده باشد و نفوذپذیر نباشد در چنین شرایطی می‌توان تا سه سال در زمستان گچ روی خاک ریخته شود و یک تا دو نوبت آبیاری سنگین انجام شود.

           8. در خاک‌های سدیمی PH بالا باعث می‌شود برخی عناصر غذایی مثل آهن و روی جذب نشوند.  استفاده از گچ باعث کاهش PH و اسیدی تر شدن خاک می‌شود.

            9. اصلاح نسبت کلسیم به منیزیم در خاک: در اکثر باغات پسته نسبت منیزیم به کلسیم زیاد است که همین مسئله باعث کاهش جذب کلسیم و افزایش عاضه لکه استخوانی در پسته می‌شود. استفاده از گچ کشاورزی در دسترس‌ترین منبع برای افزایش نسبت کلسیم به منیزیم است.

مصرف گچ در کشاورزی

     10. یکی از فواید مصرف گچ در کشاورزی کم کردن سمیت عناصر سنگین است.

      11. اثر سمی نمک را کمتر می‌کند.

      12. بوی بد کودهای دامی را را کمتر کرده و تلفات کودهای ازته را کم می‌کند.

      13. زه کشی و نفوذپذیری خاک را بیشتر می‌کند.

      14. در انتخاب گچ کشاورزی باید دقت شود و از مراکز معتبر تهیه شده و شور نباشد.  

مشاهده مطالب آموزشی کشاورزی در سایت امداد کشاورز


منبع : کاربرد گچ در کشاورزی، سلمان محمودی میمند، 1385
تاریخ مطلب : ۱۳۹۷/۱۲/۰۱