آفت های گل محمدی

گل محمدی از خانواده رزاسه بوده و 250 گونه از آن در سراسر دنیا گستره است. پیشینه آن به 600 سال پیش از میلاد مسیح به کشور چین برمی‌گردد. شناسایی آفات گل رز مبارزه با آنها را آسانتر خواهد کرد. شناسایی آفات رز که در گل محمدی هم تا حدودی وجود دارند برای کشاورزان و تولید کنندگان بسیار با اهمیت هستند.

آفات مکنده

این آفات شیره گیاهی را بوسیله قطعات دهانی خود مکیده و در پشت و روی برگها دیده می‌شوند و به شکل انبوه خسارات زیادی وارد می‌کنند.

شته گل سرخ

اندازه این حشرات به 1.7 تا 3.5 میلی‌متر می‌رسد و در اوایل بهار روی جوانه‌ها و شاخه های انتهایی و برگهای جوان و غنچه‌های گل دیده می‌شوند. بوسیله خرطوم بلند خود از شیره پروده داخل آوندها تغذیه می‌کنند. در اثر حمله این آفت رشد گیاه محدود شده و ماده چسبنده‌ای بنه نام عسلک روی بوته‌ها ایجاد می‌شود. برگ ها و گل هاي آلوده نيز تغيير شكل مي‌دهند. از اواسط بهار افراد بالدار شته در كلني ظاهر مي‌شوند و سبب انتشار آفت مي‌گردند. گياهان نسترن، گل محمدي و رزهاي كم پر آلودگي كمي به اين شته دارند ولي رزهاي پر پر و پيوندي به شدت مورد حمله قرار مي‌گيرند.

به شکل تخم روی بوته‌های رز زمستان گذرانی می‌کنند و در زمستان‌های معتدل حتی حشره کامل هم روی گیاه دیده می‌شود.

در ابتدای بهار جمعیت کم کم بیشتر می‎‌شود و با گرمتر شدن هوا و حضور دشمنان طبیعی کاهش یافته و سپس در اواخر تابستان مجدد افزایش می‌یابند.

شته گل محمدی

سپردار سفید گل سرخ

حشرات دراز و کشیده به رنگ قرمز کمرنگ که در دو طرف بندهای شکم خود 5 تا 7 عدد مو دارند. سپر حشره ماده 2 میلی متر و سفید است. شپشک‌ها با خرطوم خود از شیره ساقه گیاه تغذیه می‌کنند. زمستان گذراني اين آفت به صورت ماده‌هاي بالغ مي باشد. در بهار شپشك ماده تخم هاي خود را زير سپر مادري مي گذارد. در واسط تابستان پوره ها از زير سپر خارج شده و شروع به تغذيه از گياهان مي‌كنند و پس از مدتي در يك قسمت از گياه ثابت مي شوند.  در زماني كه پوره ها از زير سپر خارج شده‌اند عمل سمپاشي صورت گيرد.

سپردار گل محمدی

زنجرک گل سرخ

حشره ای به طول 3 تا 3.5 میلی‌متر به رنگ زرد روشن و دارای دو چشم قرمز مایل به قهوه‌ای و دو چشم کوچک است. زمستان را به صورت تخم مي‌گذراند. از نيمه دوم فروردين ماه تخم ها تفريخ شده و پوره ها خارج مي شوند. حشرات كامل در اواسط ارديبهشت ماه ظاهر شده و پس از تغذيه طي30 روز تخم ريزي مي‌كند. تخم ها دسته‌اي يا انفرادي زير برگ و داخل پارانشيم قرار مي گيرند.

علائم حمله این آفت به شکل نقاط و لکه‌های زرد روی برگ دیده می‌شود که این نقاط به تدریج خشک می‌شوند حتی ریزش بی موقع برگها هم از علائم این آفت است.

زنجرک گل محمدی

سفید بالک رز

حشره ای به اندازه 2 تا 4 میلی‌متر است که با پودر سفیدی پوشیده شده و دارای خرطوم درازی است. در سطح زیرین برگهای رز به حالت بالغ و پوره وجود دارند و در حال تغذیه از شیره گیاهی هستند.

زمستان گذرانی این آفت به شکل تخم است و در بهار با مساعد شدن شرایط پوره‌ها از تخم خارج می‌شوند و شروع به تغذیه از شیره درختان می‌کنند. سپس زایده هایی از خود ترشح کرده و تبدیل به شفیره می‌شوند. زنبورهای پارازیت کننده یا سموم کم دوام می‌تواند موثر باشد.

سفید بالک رز

تریپس توتون

اندازه این حشرات 1.2 تا 1.6 میلی‌متر به رنگ زرد مایل به قهوه‌ای تیره دیده می‌شوند. حشرات ماده بالغ در اردیبهشت در داخل بافت گیاهان تخم ریزی می‌کنند. پوره‌ها طی تابستان و پاییز از شیره سلولی تغذیه کرده و به شفیره تبدیل می‌شوند. برای مبارزه با این آفت از سموم سیستمیک می‌توان استفاده کرد.

تریپس رز

کنه دو نقطه

روی سطح پشتی این کنه‌ها دو لکه تیره وجود دارد و بیشتر کنه‌‎ها روی سطح زیرین برگ زندگی می‌کنند. حشرات بالغ و پوره‌ها با استفاده از قطعات دهانی خود از شیره گیاهان تغذیه می‌کنند. روی سطح برگ ابتدا نقاطی به رنگ سبز کمرنگ، زرد، خاکستری و به تدریج قهوه‌ای ایجاد می‌شود. در  حالات خسارت شدید زیر برگ تارهایی هم دیده می‌شود.

کنه دو نقطه ای

گروه آفات برگخوار

پروانه جوانه خوار رز

لارو این پروانه از برگها تغذیه کرده و زمستان را به صورت تخم در دسته‌هایی زیر پوشش تنه و شاخه درختان می‌گذراند. مهم ترین دشمن طبیعی آن زنبور تریکوگراما است.

جوانه خوار رز

پروانه جوانه خوار رز

پروانه برگخوار رز

این حشره دارای بالهای جلویی خرمایی رنگ با سه نوار قرمز نا منظم پهن روی بالهای خود است. لارو این آفت با تنیدن تارهایی باعث لوله شدن برگهای رز می‌شود و سپس از پارانشیم برگ تغذیه کرده و سوراخهایی در آن ایجاد می‌کند. زمستان گذرانی این حشره به شکل تخم در زمستان است و لاروها در اردیبهشت شروع به تغذیه از برگ و پیچاندن آن می‌کنند. در صورتی که دارای جمعیت زیادی باشند از سموم حشره‌کش استفاده می‌شود.

زنبور برگ بر رز

برای لانه سازی و تغذیه برگها را از حاشیه به شکل نیم دایره برش می‌زنند و به لانه خود می‌برد.

زنبور برگ بر رز

زنبور برگخوار رز

حشرات ماده به رنگ سیاه هستند و در اوایل بهار از شفیره‌های زمستان گذران زمستانی خارج شده و شروع به تخم گذاری می‌کنند. لاروهای این حشره به رنگ سبز با لکه‌های سیاه هستند و در بهار و تابستان از جوانه‎‌ها و برگهای جوان تغذیه می‌کنند.

زنبور برگخوار رز
زنبور برگخوار رز

زنبور شبه زالوی برگخوار رز

این زنبور به رنگ سیاه و دارای بالهای غشایی می‌باشد. لاروهای آن از برگ گیاه رز تغذیه می‌کنند و فقط رگبرگ را باقی می‌گذارند. زمستان را به شکل شفیره در عمق 5 سانتی‌متری خاک می‌گذاراند و در بهار به شکل حشره بالغ ظاهر شده و بعد از تغذیه از برگها در زیر کوتیکول تخم می‌گذارد.

شبه زالو

آفات گل خوار

سوسک گل خوار بور

سوسک پشمالو به رنگ سیاه مات با بالپوش‌های دارای لکه های کوچک سفید و از کرک های متراکم مایل به زرد پوشیده شده است. حشرات كامل در بهار ظاهر شده و به تغذيه از شهد و گرده گلها و در مواردي كه گلها باز نشده باشند از غنچه و ساير اندام هاي گل تغذيه مي‌كنند. سپس تخم‌هاي بيضوي و سفيد رنگ را در داخل مواد پوسيده روي زمين قرار مي دهند تخم ها حدود دو هفته بعد تفريخ شده و لارو در داخل خاك به سر برده و در همان محل به شفيره تبديل مي شود.

سوسک گل خوار

سوسک گل خوار سیاه

این حشره به رنگ سیاه با لکه‌های سفید روی بالپو‌ش‌ها است حشره کامل که سوسک سیاه است به گل درختان میوه یا گیاه رز حمله می‌کنند از گلها و شهد تغذیه می‌کنند و باعث خسارت وارد کردن به گل رز می‌شود. حشرات بالغ در بهار ظاهر می‌شوند و پس از تغذیه در زمین تخم می‌گذارند.

سوسک گلخوار سیاه

سوسک سبز گل سرخ

حشرات بالغ از كل درختان ميوه و همچنين گل رز تغديه مي‌كنند و بيشترين خسارت نيز به گلها توسط افراد بالغ وارد مي‌شود. اين حشره زمستان را به صورت حشره بالغ در توده خاك و بقاياي گياهي يا داخل كودها سپري مي كند. در بهار افراد بالغ ظاهر شده و از گرده و شهد گلها تغذيه مي‌كنند و در داخل خاك و يا زير پوشش گياهان تخم مي‌گذارند. پس از گذشت مدتي لاروها بيرون آمده و در همان مكان از بقايايي گياهي تغذيه نموده و دو مرتبه پوست اندازي مي‌كنند و زمستان را نيز به همان صورت در داخل خاك مي‌گذرانند . در تابستان سال بعد لارو سن سوم در داخل محفظه گلي به شفيره تبديل شده و پس از گذشت يك ماه افراد بالغ ظاهر مي شوند.

سوسک سبز

آفات چوبخوار

زنبور چوبخوار

حشره بالغ در اوایل اردیبهشت ظاهر می‌شوند و پس از جفتگیری تخم‌های خود را روی سرشاخه های جوان می‌گذارند. لاروها پس از خارج شدن رز را مورد حمله قرار می‌دهند و یکباره درخت را خشک می‎‌کنند.

زنبور چوبخوار

سوسک شاخک بلند رزاسه

این سوسک سیاه دارای شاخک بلند و بدن کشیده‌ای است. حشره کامل ابتدا کرمی و سپس دارای لکه‌های سیاه رنگ می‌شود. لارو حشره از سرشاخه‌ها وارد شاخه‌های ضخیم تر می‌شود و در شرایط آّب و هوایی معتدل در اواسط خرداد به مدت یک ماه ظاهر شده و تخم گذاری می‌کنند.

سوسک شاخک بلند رزاسه

کرم سفید ریشه

حشره کامل به شکل سوسک بزرگی است به اندازه 3 تا 5 سانتی‌متر و به رنگ قهوه‌ای یا لکه‌های سفید روی بالها و لارو کامل به اندازه 60 تا 80 میلی‌متر به رنگ سفید مایل به خاکستری و به شکل قوسی هستند. در مناطق سردسیری حشره کامل در خرداد ماه ظاهر شده و در اواسط تیرماه جمعیت زیاد می‌شوند و تخم گذاری می‌کنند.

کرم سفید ریشه

دانلود اپلیکیشن مشاوره رایگان کشاورزی

امداد کشاورز

مشاوره رایگان کشاورزی، کشاورزی هوشمند، مشاوره تلفنی کشاورزی، آفت، بیماری، کود، بذر، سم، زراعت، باغداری، زنبورداری، دام، طیور، آبزیان، پرورش قارچ، ماشین آلات، خرید و فروش، محصولات و نهاده‌های کشاورزی، زعفران، پسته، گیاهان دارویی، گاو، گوسفند، میگو، مشاوره رایگان، کشاورزی نوین، کشاورزی آنلاین، کشاورزی مدرن، کارشناس کشاورزی،اخبار کشاورزی، دانلود اپلیکیشن کشاورزی، اپلیکیشن کشاورزی، اپلیکشن آفات و بیماری‌ها

برچسب ها : آفت های گل محمدی , آفات گل سرخ , آفات مکنده گل محمدی , شته گل سرخ , گل محمدي , سپردار سفید گل سرخ , زنجرک گل سرخ , سفید بالک رز , زنبورهای پارازیت کننده , تریپس توتون , شفیره , کنه دو نقطه , کنه‌ها دو لکه , حشرات بالغ و پوره‌ها , پروانه جوانه خوار رز , زنبور تریکوگراما , پروانه برگخوار رز , زنبور برگ بر رز , زنبور برگخوار رز , زنبور شبه زالوی برگخوار رز , آفات گل خوار , سوسک گل خوار بور , سوسک گل خوار سیاه , سوسک سیاه , سوسک سبز گل سرخ , زنبور چوبخوار , سوسک شاخک بلند رزاسه , کرم سفید ریشه , گل محمدی , خرید و فروش محصولات و نهاده های کشاورزی , آفت تریپس رز , آفت شته گل محمدی , برای مبارزه با آفات گل محمدی چه کنم؟ , باغداری , زراعت , زنبورداری , دام , طیور , آبزیان , ماشین آلات کشاورزی , کشاورزی ارگانیک , مشاوره رایگان , مشاوره تلفنی کشاورزی , مشاوره رایگان کشاورزی , کشاورزی هوشمند , مشاوره کشاورزی , اخبار کشاورزی , کارشناس کشاورزی , کشاورزی مدرن , کشاورزی آنلاین , اخبار اقتصادی کشاورزی , دانلود اپلیکیشن کشاورزی , اخبار هواشناسی کشاورزی , اپلیکشن آفات و بیماری‌ها , اپلیکشن کشاورزی , دانلود اپلیکیشن مشاوره رایگان کشاورزی , دانلود اپلیگیشن هواشناسی کشاورزی , مشاوره با کارشناس کشاورزی,

منبع : مروري بر آفات مهم رز و مديريت كنترل آنها در فضاي سبز شهري، سيد حسن ملكشي، زهرا مجيب حق قدم
تاریخ مطلب : ۱۳۹۸/۰۳/۲۹