راهنمای کاشت تره فرنگی

تره فرنگی یکی از اعضای خانواده پیازها است ولی پرورش آن آسانتر از پیاز است. در طیف گسترده ای از خاکها قابل کشت است ولی حتما باید دارای زه کشی مناسب باشد. این سبزی بسیار مقوی است و دارای ویتامین آ، ث و کلسیم است.

کاشت تره فرنگی

گیاه تره فرنگی با ساقه های بلند در ابتدای دوره رشد برای برداشت در اواسط تابستان بسیار مناسب است. البته اگر کاملا برسد و در پاییز برداشت شود هم طعم بدی ندارد. تره فرنگی سبزی خوبی برای آب و هوای خنک است و رشد آسانی دارد، بسیار مفید است و انعطاف پذیر است. قسمت سفید بلند در انتهای برگها بسیار خوش طعم است. قسمت برگهای سبز بالای قسمت سفید هم برای تهیه سوپ یا استاک مناسب است. این سبزی بسیار مقوی است و دارای ویتامین آ، ث و کلسیم است. تره فرنگی یکی از اعضای خانواده پیازها است ولی پرورش آن آسانتر از پیاز است. در طیف گسترده ای از خاکها قابل کشت است ولی حتما باید دارای زه کشی مناسب باشد.

مکان کشت تره فرنگی

در انواعی از خاکها قابل کشت است ولی در خاکهای مرطوب و سبک و که در کشت قبلی آنها کود دامی پوسیده مصرف شده باشد قابل کشت است. کودهای نپوسیده به هیچ وجه برای این محصول مناسب نیستند، زیرا کود زیاد در خاک باعث درشتی و سختی و رشد زیاد برگها می‌شود که خیلی مطلوب نیست. استفاده از بقایای گیاهان و کمپوست ها برای این محصول مناسب است. تره فرنگی را در زمینی که سال قبل در آن کشت شده نکارید. در تناوب کشت، تره فرنگی بعد از کاهو، کلم یا نخودها مناسب است ولی بلافاصله بعد از سیب زمینی مناسب نیست.

تاریخ کشت تره فرنگی

زمان مناسب برای کشت بذر تره فرنگی در اواسط بهار است، البته به آب و هوا هم بستگی دارد. در بهار در سینی نشا کاشته شده و در ابتدای تابستان منتقل می‌شود. البته در محل اصلی هم قابل کشت هستند.

کاشت تره فرنگی

 بذر تره فرنگی را با فاصله 2.5 سانتی متر و عمق 0.5 سانتی متر از هم بکارید و روی بذرها را با خاک نرم الک شده بپوشانید. فاصله بین گیاهان بعد از انتقال گیاهچه ها حدود 15 سانتی متر است. زمان لازم برای جوانه زنی تره فرنگی 14 تا 21 روز است و اولین زمان تنک و وجین کردن زمانی است که طول گیاه به 5 سانتی متر رسیده و دومین زمان وجین زمانی است که طول گیاه به 10 سانتی متر رسیده باشد.

سه تاریخ کشت برای تره فرنگی وجود دارد: ارقام تابستانه و پاییزه: برای کاشت در فروردین ماه یا اواخر اسفند ماه باید بهمن ماه نشا شود. ارقام پاییز و زمستانه: زمان کاشت بذر اواسط اسفند و زمان انتقال اوایل اردیهشت. ارقام آخر زمستان: زمان کاشت بذر در اردیبهشت و زمان انتقال نشا در تیر ماه.

نحوه کشت برای تولید نشا

پر کردن سینی کشت با کمپوست، و ایجاد سوراخ کم عمق(1.5 سانتی متر) با نوک انگشتان و کاشت دو عدد بذر در هر سوراخ و پوشاندن سوراخها با کمپوست. آبیاری آرام با اسپری. بعد از آبیاری سینی های کشت را در گلخانه تونلی پلاستیکی یا هر نوع پوشش شیشه ای یا پلاستیکی قرار دهید.

نشای تره فرنگی

انتقال نشای تره فرنگی

در اواسط تابستان زمانی که اندازه گیاهان به طول یک مداد رسید حدود (20 سانتی متر) آماده انتقال به محل اصلی خود هستند. در آب و هوای گرم و مرطوب سریع تر رشد میکند، اجازه ندهد خاک خشک شود. عمق سوراخ مناسب برای کشت تره فرنگی 15 و قطر آنها 5 سانتی متر و فاصله کشت آنها 15 تا 23 سانتی متر است. گیاهچه ها را به آرامی در گودال قرار دهید و با خاک پر کنید.

کشت تره فرنگی

مزرعه تره فرنگی

مراقبت های لازم برای رشد گیاه تره فرنگی

تا زمانی که گیاه کاملا مستقر نشد به خوبی آبیاری کنید. دو هفته بعد از انتقال نشا از کود آلی دارای نیتروژن استفاده کنید. فاصله بین ردیفها و گیاهان را از علفها هرز پاک کنید. برگهای ابتدایی که رشد زیادی داشتند و کم کم در حال پژمردگی و افتادن روی زمین هستند بریده شوند. برگهای بزرگ سیاه شده را در اوایل، اواسط تابستان و اوایل پاییز ببرید.

سفید کردن تره فرنگی

از آنجا که قسمت سفید تره فرنگی از نظر طعم و ارزش غذایی بهتر از سایر قسمتهای گیاه است در پرورش سعی می‌شود قسمتهای سفید بیشتر شود. سفید کردن از اوایل مرداد ماه شروه کنید، سفید کردن یک فرآیند چند مرحله ای است و در یک مرحله انجام نمی‌شود. با افزایش ارتفاع گیاه کم کم با خاک دور قسمت سفید و کم بالاتر را بپوشانید تا در اثر عدم برخورد نور سفید بماند. برای کاهش بیماری ها در تره فرنگی می‌توان از یک استوانه مقوایی دور گیاه استفاده کرد.

سفید کردن تره فرنگی

تغذیه گیاه تره فرنگی

قبل از کشت از کودهای آلی و ارگانیک و مقدار کمی کود مرغی به خاک اضافه کنید و مخلوط کنید. کودهای مرغی فرآوری شده به صورت پلیتی منبع خوبی از نیتروژن بوده و برای رشد گیاه مناسب هستند. همچنین استفاده از کود مایع حاوی عصاره جلک دریایی هم برای تحریک رشد گیاه گزینه مناسبی است. زمان تغذیه برای ارقام زمستانه حدود مرداد تا شهریور است.

آفات و بیماری های گیاه تره فرنگی

مگس پیاز: که باعث ایجاد نقاط و لکه های زرد روی برگ گیاه می‌کند، و باعثث ایجاد دالانهایی در قسمت سفید گیاه می‌کند.

پروانه تره فرنگی: این آفت باعث ایجاد خطوطی روی برگهای تره فرنگی می‌شود.

تریپس: این آفت هم باعث ایجاد نقاط سفید و در نهایت سیاه و پژمرده شدن گیاه می‌شود.

پوسیدگی سفید و سفیدک داخلی تره فرنگی

برداشت محصول تره فرنگی

تره فرنگی بسته به زمان کشت و نوع رقمی که دارد ممکن است از اواسط پاییز تا اواخر بهار برداشت شود. ارقام مقاوم تر می‌توانند بیشتر در خاک باقی بمانند و به تدریج و به دنبال نیاز به محصول برداشت شوند. هرگز برای برداشت گیاه را نکشید بلکه با کمک یک بیلچه یا چنگک از زیر خاک خارج کنید چون به راحتی از وسط به دو قسمت تقسیم می‌شود. برای برداشت می‌توانید قسمت بزرگتر محصول را از خاک خارج کنید و مقدار کمی از آن را در خاک باقی بگذارید تا در بهار محصول تولید کند. تره فرنگی مانند پیاز قابلیت انبارمانی ندارد زیرا مانند پیاز پوسته خشک خارجی را ندارد، ولی می‌تواند در کیسه های پلاستیک و در فریزر بیش از یک هفته نگهداری شود.  

منبع

https://www.quickcrop.co.uk/learning/plant/leek


منبع : امداد کشاورز
تاریخ مطلب : ۱۳۹۹/۰۵/۰۱