عارضه‌های میوه گوجه فرنگی

میوه گوجه فرنگی بیماری‌ها و عارضه‌های فیزیولوژیک زیادی دارد که باید آنها را از یکدیگر شناسایی کنیم تا بتوانیم در زمان مناسب از وارد شدن خسارت به محصولات جلوگیری کنیم.

کمبود تشکیل میوه و ریزش میوه

ریزش میوه گوجه فرنگی

دماهای شب بیشتر 21 و دمای روز کمتر از 12 درجه سانتی‌گراد، دمای روز بیشتر از 32 درجه سانتی گراد به همراه درصد رطوبت نسبی کم و بادهای گرم و سوزان، خاک خشک، مصرف زیاد کودهای ازته هم باعث ریزش میوه‌ها می‌شود. خاک سرد در زمان گلدهی، نور کم(گوجه فرنگی حداقل به 6 ساعت نور در طول روز نیاز دارد)، بیماری‌های ویروسی، کمبود تهویه و هوای ساکن بخصوص در زمان گرده افشانی.

رسیدن غیر یکنواخت

رسیدن غیر یکنواخت

قسمتی از میوه‌ها زرد و قسمتی از آن نارنجی می‌ماند و کاملا نمی‌رسند که دلایل زیادی دارد از جمله: دماهای کمتر از 15.5 درجه سانتی‌گرادف خاک های سفت و فشرده و مرطوب، بیماری‌های ویروئیدی و آفات مگس سفید ممکن است باعث ایجاد این عارضه می‌شود.

 عارضه شانه زرد گوجه فرنگی

شانه زرد

این عارضه به شکل زرد یا سبز و سخت ماندن ناحیه نزدیک ساقه گوجه فرنگی دیده می‌شود. دلیل اصلی آن هنوز شناخته نشده است ولی در خاکهای دارای مقدار پتاسیم کم، مواد ارگانیک کم و pH بالا بیشتر دیده می‌شود. انجام یه آزمایش خاک هر سه این مشکلات را نشان می‌دهد. درست است که شرایط آب و هوایی قابل تغییر نیست ولی انتخاب ارقام مقاوم و آزمایش خاک و تغذیه می‌تواند آن را کاهش دهد. استفاده از پتاسیم زیاد و بدون آزمایش خاک می‌تواند باعث کاهش جذب کلسیم و منیزیم بشود.

کپک سیاه داخلی گوجه فرنگی

کپک سیاه

دلایلی مانند آنتراکنوز یا پوسیدگی انتهایی ممکن است باعث ورود قارچ به داخل میوه ایجاد این بیماری شود.

جوانه زدن دانه گوجه فرنگی داخل میوه

جوانه زدن

گاهی به دلایلی ممکن است بذور داخل میوه‌های رسیده جوانه بزنند که باعث کاهش بازار پسندی محصول می‌شود.

پوسیدگی انتهایی

پوسیدگی انتهایی

اولین علائم این عارضه ایجاد یک تکه آفتاب سوخته  در انتهای میوه سبز است. با گذشت زمان این ناحیه به رنگ قهوه‌ای تیره یا سیاه تبدیل می‌شود یا ممکن است حالت آفتاب سوخته و چرمی پیدا می‌کند.  بیشتر زمانی که یک سوم تا نصف میوه تشکیل شد این عارضه دیده می‌شود. در حالیکه در داخل میوه هیچ علائمی دیده نمی‌شود. برخی ارقام نسبت به این عارضه حساس تر هستند. از نظر ظاهری به بیماری پوسیدگی نرم، (صورت گربه ای)کت فیس، پوسیدگی سیاه داخلی شباهت دارد.

صورت گربه‌ای(Cat facing )

صورت گربه ای

این عارضه به شکل دفرمه شدن میوه در زمان تشکیل گل و میوه است و مانند پوسیدگی انتهایی در انتهای میوه دیده می‌شود. این عارضه به دلیل آب و هوای سرد در طول گلدهی، کود نیتروژنی بالا و گرده افشانی نا کافی اتفاق می‌افتد. ارقام با میوه‌های درشت گوجه فرنگی بیشتر از ارقام دیگر به این عارضه حساس هستند.

کرم میوه گوجه فرنگی

کرم میوه

علامت ظاهری کرم میوه گوجه فرنگی به شکل وجود سوراخ سیاه در انتهای دمگل و روی میوه است. وقتی میوه گوجه فرنگی بریده شود تونل این کرم قابل مشاهده است و ممکن است خود کرم یا پروانه در آن باشد و یا علائم پوسیدگی دیده شود. رنگ این کرم بین کرم و خاکستری یا سبز تیره و یا سیاه متفاوت است. این عارضه شبیه خسارت سوراخ کردن بوسیله پرندگان یا زیپی شدن است.

عارضه زیپی شدن

زیپی

این عارضه زمانی اتفاق می‌افتد که یک گل به یک میوه در حال رشد بچسبد و معمولا این چسبیدن در ناحیه انتهایی میوه اتفاق می‌افتد و یک زخم در ناحیه انتهایی دیده می‌شود. گاهی علاوه بر زخم یه حفره هم تشکیل می‌شود.

ترکیدن(Cracking (Bursting))

ترکیدن

هر دو ترکیدن به دلیل رشد شعاعی و رشد هم مرکز به دلیل بیشتر بودن سرعت رشد داخل میوه از پوست میوه می‌باشد. این عارضه می‌تواند به دلیل کوددهی زیاد، نوسانات دمایی، عدم داشتن برگ کافی به ازای هر میوه، برخی از ارقام گوجه فرنگی نسبت به این عارضه حساس تر هستند.

بیماری آنتراکنوز گوجه فرنگی

آنتراکنوز

ابتدا به شکل نقطه‌ای آفتاب سوخته مسطح و بدون حاشیه در میوه رسیده دیده می‌شود. با بزرگ شدن این لکه کم کم به شکل چشم گاوی دیده می‌شود. بافت داخلی ممکن است کپک سیاه ایجاد شود. این عارضه شبیه لکه باکتریایی است.

لکه باکتریایی

لکه باکتریایی

لکه‌های سیاه با هاله زرد که ممکن است بعدا به شکل لکه‌های اسکبی دیده می‌شوند. این بیماری با بارندگی، آبیاری بارانی یا شبنم بیشتر می‌شود.

شانکر باکتریایی

شانکر باکتریایی
شانکر

علائم شانکر باکتریایی به شکل زخم‌های چشم گنجشکی به شکل نقطه‌های کوچک سیاه با هاله سفید یا زرد در میوه‌های رسیده است. این بیماری یکی از بیماری‌های مهم است که ممکن است تمام گیاه را از بین ببرد و به راحتی منتقل شود. گیاهی که این بیماری را دارد باید به سرعت از مزرعه حذف شود و در تهیه کمپوست هم نباید از آن استفاده شود.

لکه ابری(آسیب ناشی از حشره بد بو)

لکه ابری

حشره بد بو با فرو کردن اندام دهانی سوزن مانند خود به داخل میوه آب میوه را می‌مکند. میوه‌هایی با آسیب این حشرات دارای نقاط ریز زرد و خاکستری رنگ نا منظمی روی پوست خود و مناطق چوب پنبه‌ای در زیر پوست هستند.

آفتاب سوختگی

آفتاب سوختگی

این عارضه از میوه‌های سبز رنگ شروع می‌شود. تاول‌های زرد یا سفید در سمتی از میوه که در تماس با آفتاب است دیده می‌شود. با ادامه روند قرار گرفتن میوه در معرض آفتاب این منطقه کاغذی و صاف شده و به رنگ خاکستری مایل به سفید در می آید. در این مناطق آفتاب سوخته ممکن است پوسیدگی سیاه بوجود بیاید.

بلایت(Early blight )

بلایت
بلایت

این بیماری ناحیه‌ای میوه که نزدیک دمگل است را تحت تاثیر قرار می‌دهد. این ناحیه به شکل پوسیدگی متحدالمرکز است. میوه می‌تواند در تمام مراحل رشد می‌تواند آلوده شود. عارضه late blight  به شکل بافت سخت و محکم و با رنگ تیره دیده می‌شود.

پوسیدگی میوه

پوسیدگی میوه

قارچ‌ها و باکتری‌ها می‌توانند از طریق زخم‌ها یا منافذ طبیعی وارد میوه شوند. هر آسیبی که به میوه وارد شود می‌تواند باعث ورود عامل بیماری به داخل میوه می‌شود.

دانلود اپلیکیشن مشاوره رایگان کشاورزی

دانلود اپلیکیشن امداد کشاورز

مشاوره رایگان کشاورزی، کشاورزی هوشمند، مشاوره تلفنی کشاورزی، آفت، بیماری، کود، بذر، سم، زراعت، باغداری، زنبورداری، دام، طیور، آبزیان، پرورش قارچ، ماشین آلات، خرید و فروش، محصولات و نهاده‌های کشاورزی، زعفران، پسته، گیاهان دارویی، گاو، گوسفند، میگو، مشاوره رایگان، کشاورزی نوین، کشاورزی آنلاین، کشاورزی مدرن، کارشناس کشاورزی،اخبار کشاورزی، دانلود اپلیکیشن کشاورزی، اپلیکیشن کشاورزی، اپلیکشن آفات و بیماری‌ها، مشاوره رایگان با کارشناس کشاورزی، نرم افزار کشاورزی

منبع

https://www.missouribotanicalgarden.org/gardens-gardening


منبع : امداد کشاورز
تاریخ مطلب : ۱۳۹۸/۰۵/۰۵