شناخت انواع بیماری‌های گاو و گوسفند

عدم رعایت بهداشت در دامداری‌های سنتی می‌تواند سبب بروز انواع بیماری‌ها و وارد شدن خسارات جانی و مالی به تولید کنندگان شود. شناخت تهدیدها و راههای مقابله با آنها قبل از اقدام برای راه اندازی دامداری‌های کوچک بسیار حائز اهمیت است.

انواع بیماری‌های گاو و گوسفند

عدم رعایت بهداشت در دامداری‌های سنتی می‌تواند سبب بروز انواع بیماری‌ها و وارد شدن خسارات جانی و مالی به تولید کنندگان شود. شناخت تهدیدها و راههای مقابله با آنها قبل از اقدام برای راه اندازی دامداری‌های کوچک بسیار حائز اهمیت است.

بیماری سل گاوی

این بیماری یک بیماری عفونی باکتریایی است که بین انسان و گاو بیماری مشترک ایجاد می‌کند. راههای انتقال این بیماری

وارد شدن گاو بیمار داخل گله سالم

تغذیه از آب و خوراک آلوده به ترشحات حیوان بیمار

تنفس در فضای حضور گاو بیمار

علائم بیماری سل گاوی

ابتدا علائم خاصی ندارد و به تدریج حیوان لاغر شده و شروع به سرفه می‌کند. سل ریوی که بیشتر گاوها به آن مبتلا می‌شوند سبب سرفه‌های شدید بخصوص در هوای سرد و صبح ها است. سرفه گاوهای بیمار باعث آلوده شدن فضای گاوداری و بیمار شدن سایر گاوها می‌شود. در مراحل پیشرفته این بیماری روی پستان‌ها، رحم، غدد لنفاوی و کلیه ها دیده می‌شود که از مهم ترین آنها سل پستانی است زیرا باعث انتقال بیماری به گوساله نیز می‌شود.

پیشگیری و درمان بیماری

در دامداری ها تست سل هر 3 تا 6 ماه انجام شود و در صورت تشخیص بیماری توسط دامپزشک با نظارت دامپزشک معدوم شود.

بیماری زهره درد یا آنتروتوکسمی

یکی از بیماری های خطرناک و کشنده در گوسفندان است و باعث آزاد شدن زهرابه می‌شود. علل ایجاد این بیماری در گوسفندان: تغییر ناگهانی جیره غذایی، چرای دام در مراتع پرآب و یخ زده یا اراضی پوشیده از شبنم، استفاده زیاد از کنسانتره در جیره غذایی

علائم بیماری زهره درد

در بزها دوره بیماری بین 2 تا 12 ساعت است و ناگهان منجر به مرگ می‌شود. نشانه‌های این بیماری در گله شامل بی حالی، افسردگی، خمیازه، تشنج، وجود کف در دهان، تلو تلو خوردن و مرگ ناگهانی است.

پیشگیری و درمان بیماری زهره درد

مایه کوبی دام و دو تزریق واکسن به فاصله دو هفته

جلوگیری از پرخوری دام

تغییر تدریجی جیره غذایی دام و انجام واکسیناسیون 2 هفته قبل از تغییر جیره

دفن دام های مرده در گودال عمیق و پوشاندن آن با آهک

بیماری شاربن یا سیاه زخم دام

این بیماری هم یکی از بیماری های مشترک بین انسان و دام است و به دلیل تغییر آب و هوایی ناگهانی در مرتع اتفاق می‌افتد و به سرعت باعث مرگ حیوان می‌شود.

راههای انتقال بیماری شاربن یا سیاه زخم دام

خوردن گوشت و اجزای بدن دام آلوده، تنفس در محیط آلوده به عامل بیماری و یا ورود از طریق زخم به بدن انسان یا حیوان دیگر.

علائم بیماری شاربن یا سیاه زخم دام

در فرم فوق حاد حیوان بعد از 1 تا 2 ساعت می‌میرد و در فرم حاد تب و لرز شدید و تنفس غیر عادی که بعد از یک دوره 48 ساعته تب به 42 درجه رسیده و حیوان نمی‌تواند غذا بخورد. پس از مرگ از تمام منافذ طبیعی بدن خون لخته نشده خارج می‌شود.

پیشگیری و درمان شاربن یا سیاه زخم دام

به محض مشاهده کوچکترین علائم سریعا به دامپزشک مراجعه شود.

سالی یکبار واکسن شاربن در بهار تزریق شود. لاشه بیمار در عمق 2 متری دفن و روی آن آهک ریخته شود. تا شعاع یک متر از وجود لاشه مشکوک ضدعفونی شود.

واکسیناسیون دام

بیماری بروسلوز(تب مالت)

این هم یک بیماری‌های خطرناک بین حیوان و انسان است و در انسان به شکل بروز تب مالت و در گاو و گوسفندان باعث سقط جنین در ماه‌های پایانی آبستنی می‌شود.

راه انتقال بیماری تب مالت در انسان

از طریق مصرف شیرخام و فرآورده های آن مثل بستنی، خامه یا پنیر و تماس مستقیم با دام آلوده است. انتقال در دام با یک تماس کوتاه به دام آلوده یا اجزای جنین سقط شده باعث بیماری شود. بیشتر از طریق گوارش یعنی خوردن، مخاط چشم، زخم‌ها منتقل می‌شود.

علائم بیماری بروسلوز(تب مالت)

در دام ماده باعث سقط جنین و در دام نر سبب تورم آلت جنسی می‌شود.

پیشگیری و درمان بروسلوز(تب مالت)

از طریق انجام آزمایشات دوره‌ای، مایه کوبی گوساله‌های 4 تا 6 ساله و واکسن ضد بروسلوز و انجام اقدامات بهداشتی و ضدعفونی.

بیماری آبله گوسفندی

این بیماری با ظهور تاول روی پوست و جراحات داخلی شروع می‌شود. از طریق تنفس در هوای آلوده به این ویروس یا خراش های روی پوست به دام منتقل می‌شود. از طریق خوردن مواد آلوده به ویروس منتقل نمی‌شود. دوره بیماری یک هفته طول کشیده و در این مدت دمای بدن تا 42 درجه سانتی‌گراد بالا رفته و تعداد ضربان قلب و تنفس بالا می‌رود. دانه‌های رنگی در پلک چشم، سوراخ های بینی، ران، لب ها و زیر شکم و روی پستان ها دیده می‌شود.

پیشگیری و درمان آبله گوسفندی

باید تمام گله را واکسینه کرد. واکسن آبله در ابتدای بهار به بره های بالای 3 ماه و حتی میش‌های آبستن هم تزریق شود. دمای نگهداری واکسن زیر چهار درجه سانتی‌گراد است. این بیماری درمان خاصی ندارد ولی باید دام تحت نظر دامپزشک و با رعایت اصول بهداشتی و ضدعفونی مراقبت شود.

بیماری آگالاکسی دام

یکی از بیماری‌های باکتریایی واگیردار بز و گوسفند است که آثار آن در پستان، چشم و مفاصل دام‌ها دیده می‌شود. شیوع آن بین میش‌ها بیشتر از بزها است.

انتقال بیماری آگالاکسی دام

از طریق تماس با تمام ترشحات بدن دام بیماری مانند شیر، ترشحات چشم، خون یا جراحات منتقل می‌شود. این بیماری حتی توسط حیوانات بهبود یافته یا از طریق جراحات ریز در زمان دوشیدن شیر هم منتقل می‌شود.

علائم بیماری آگالاکسی دام

یک دوره 11 تا 13 روزه کمون یا نهفتگی علائم دارد. به مدت 2 تا 3 روز تب، سپس قطع شدن شیر و عفونت پستان و سپس ورم ملتهمه چشم و خونی شدن چشم و لنگش و تورم مفاصل بخصوص زانو دیده می‌شود.

پیشگیری و درمان آگالاکسی دام

به محض مشاهده کوچکترین علائم سریعا به دامپزشک مراجعه شود. استفاده از واکسن این بیماری به فاصله 20 روز و 2 تا 3 ماه قبل از زایش

دامداری

بیماری هاری

این بیماری در سگ و گربه به شکل تب خفیف، افزایش بزاق و وحشی شدن و حمله به حیوانات و انسان و در نهایت مرگ است.

هاری در گاو

پس از گزش توسط سگ و حیوانات مبتلای دیگر حیوان مبتلا می‌شود. دوره نهفته این بیماری 25 تا 150 روز است. حیوان از گله عقب می‌افتد. مردمک حیوان منبسط شده،  خواب آلودگی، کوفتگی، حساسیت زیاد و درماندگی حیوان است.

پیشگیری و درمان هاری

واکسیناسیون انسان بویژه کسانی که با حیوانات سر و کار دارند. واکسیناسیون سگ و گربه و حیوانات خانگی، قرنطینه کردن حیوانات مشکوک و انتقال سریع به مراکز درمانی بلافاصله بعد از گزش

بیماری تب برفکی

بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو(CCHF)

یک بیماری مشترک بین انسان و دام است که در انسان باعث خونریزی زیر پوستی یا از منافظ طبیعی بدن می‌شود.

راههای انتقال بیماری تب کریمه

یکی از راههای انتقال بیماری کنه است، تماس با خون آلوده حیوان، خوردن گوشت آلوده یا تنفس در فضایی که ویروس در آن موجود باشد. ویروس در گوشت آلوده می‌تواند تا 24 ساعت زنده بماند به همین دلیل گوشت پس از ذبح باید 24 ساعت در سردخانه قرار بگیرد.

علائم بیماری تب کریمه

علائم خاصی ندارد

پیشگیری و درمان تب کریمه

سمپاشی محیط نگهداری دام برای مبارزه با کنه - از کشتن کنه روی پوست دام یا انسان خودداری شود- استفاده از ماسک، دستکش و عینک در زمان فعالیت در مراکز نگهداری دام

دانلود اپلیکیشن مشاوره رایگان کشاورزی

دانلود اپلیکیشم مشاوره رایگان کشاورزی

مشاوره رایگان کشاورزی، کشاورزی هوشمند، مشاوره تلفنی کشاورزی، آفت، بیماری، کود، بذر، سم، زراعت، باغداری، زنبورداری، دام، طیور، آبزیان، پرورش قارچ، ماشین آلات، خرید و فروش، محصولات و نهاده‌های کشاورزی، زعفران، پسته، گیاهان دارویی، گاو، گوسفند، میگو، مشاوره رایگان، کشاورزی نوین، کشاورزی آنلاین، کشاورزی مدرن، کارشناس کشاورزی،اخبار کشاورزی، دانلود اپلیکیشن کشاورزی، اپلیکیشن کشاورزی، اپلیکشن آفات و بیماری‌ها

منبع

آشنایی با مهمترین بیماری‌های دام و راههای پیششگیری و درمان آنها- دکتر رفیعی، اسفیجانیان، بختیاری زاده-1389

 

برچسب ها : بیماری تب برفکی , انواع بیماری‌های گاو و گوسفند , دامداری‌های سنتی , انواع بیماری‌ها , بیماری سل گاوی , علائم بیماری سل گاوی , علت سرفه گاو , سرفه گاوهای بیمار , سل پستانی , پیشگیری و درمان بیماری سل گاوی , بیماری زهره درد , بیماری آنتروتوکسمی , علائم آنتروتوکسمی , تغییر ناگهانی جیره غذایی , علائم بیماری آنتروتوکسمی , مایه کوبی دام , واکسن دام , جیره غذایی گاو , بیماری شاربن یا سیاه زخم دام , راههای انتقال بیماری زخم دام , علائم بیماری شاربن یا سیاه زخم دام , بیماری بروسلوز , بیماری تب مالت , علائم بیماری تب مالت , تب مالت و در گاو و گوسفندان , راه انتقال بیماری تب مالت در انسان , راه انتقال بیماری تب مالت در گاو و گوسفند , بیماری آبله گوسفندی , پیشگیری و درمان , بیماری آگالاکسی دام , بیماری هاری , هاری در گاو , بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو(CCHF) , علائم بیماری تب کریمه , پیشگیری و درمان تب کریمه , کشاورزی ارگانیک , سم , باغداری , زراعت , آفت , خرید و فروش , بیماری , مشاوره رایگان , مشاوره تلفنی کشاورزی , مشاوره رایگان کشاورزی , کشاورزی هوشمند , مشاوره کشاورزی , کشاورزی نوین , کشاورزی آنلاین , دانلود اپلیکیشن کشاورزی , کود , بذر , زنبورداری , دام , طیور , آبزیان , محصولات و نهاده‌های کشاورزی , اپلیکشن آفات و بیماری‌ها , اپلیکشن کشاورزی , دانلود اپلیگیشن هواشناسی کشاورزی , مشاوره با کارشناس کشاورزی , بیماری گاو , بیماری گوسفند,

منبع : امداد کشاورز
تاریخ مطلب : ۱۳۹۸/۰۳/۲۹