تولید گوجه فرنگی به روش ارگانیک

کشاورزی ارگانیک سیستمی از کشاورزی است که بر پایه مدیریت اکوسیستم مزارع برای تولید پایدار محصولات بدون استفاده از نهاده های خارجی و مواد شیمیایی، کودها و آفتکش ها انجام می‌شود.

کشت گوجه فرنگی به روش ارگانیک

گوجه فرنگی

منشا گوجه فرنگی مناطقی از پرو بوده و اولین بار در مکزیک و آمریکای مرکزی اهلی شده است. در ابتدا کشورهای اروپایی به عنوان گیاه زینتی کشت شده است و آن را سمی می‌دانستند. در اواخر قرن 18 میلادی در آشپزی استفاده می‌شده است. به عنوان یک میوه دسته بندی شده است، و دومین سبزی معروف در سراسر جهان است. گیاه گوجه فرنگی درختچه ای است که علفی بوده و ممکن است به ارتفاع 1 تا 3 متر هم برسد که در این صورت دارای ساقه های چوبی است. گلهای گوجه فرنگی زرد رنگ بوده و اندازه آنها 1 تا 2 سانتی متر هستند.

ارقام گوجه فرنگی

رنگ ارقام گوجه فرنگی فقط قرمز نیست، بلکه از رنگ های قرمز، صورتی و بنفش، نارنجی، سبز و زرد متنوع است. برخی از میوه های آن سفت و برخی تو خالی هستند، برخی تلخ یا شیرین هستند. همچنین انواع متنوعی از گوجه فرنگی وجود دارد که از نظر شکل برگ و فرم میوه دهی متفاوت هستند. 600 رقم ازآن در دهه 1990 در آمریکا و کانادا شناخته شده است. کشاورزان تجاری بذور ارقام هیبرید را ترجیح می‌دهند و ارقامی که انبار مانی طولانی تری دارند. ارقام امروزی تنوع وسیعی از نظر شکل، رنگ  اندازه دارند.

مراحل کشاورزی ارگانیک

کشاورزی ارگانیک سیستمی از کشاورزی است که بر پایه مدیریت اکوسیستم مزارع برای تولید پایدار محصولات بدون استفاده از نهاده های خارجی ومواد شیمیایی، کودها و آفتکش ها است. در واقع کشاورزی ارگانیک کشاورزی است که محصولات هیچ باقی مانده سم نداشته باشند. از روشهای تولیدی استفاده می‌شود که حاصلخزی خاک حفظ شود. در این نوع کشت تناوب زراعی باید حفظ شود و باید مدیریت خاکورزی و آبیاری مناسب اعمال شود. محصولات ارگانیک نسبت به محصولات غیر ارگانیک گران تر هستند.

نشای گوجه فرنگی

برای کشت ارگانیک

آب و هوا و خاک

گیاه می‌تواند در  مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری با بارش سالانه 60 تا 150 سانتی متر مناسب است. بارندگی زیاد در طی فصل رشد برای گیاه مناسب نیست. اگر در آب و هوای گرم کشت می‌شود بهتر است آبیاری انجام شود. محصولات زمستانی از مرداد تا شهریور کاشته می‌شوند. برای کشت ارگانیک گوجه فرنگی کاشت زمستانه مناسب است. خاک های مناسب برای کشت محصلات به صورت ارگانیک باید زه کشی خوبی داشته باشند. خاکهای با اسیدیته بالا برای کشت محصولات ارگانیک مناسب نیستند. برای کاهش اسیدیته می توان از آهک استفاده کرد. برای به دست آوردن محصول مناسب باید در ابتدای کاشت آزمون خاک انجام داد.

تناوب کشت در محصولات ارگانیک

یکی از نکات مهم در تولید ارگانیک استفاده از تناوب کشت است. برای جلوگیری از افزایش هجوم آفات و بیماری ها از کشت پشت سر هم خانواده سولاناسه استفاده نشود.

آماده ساز ی زمین برای کشت گوجه فرنگی

زمین برای آماده سازی باید 3 تا 4 نوبت شخم زده و شود  و شیارهای لازم ایجاد شود. برای تغذیه باید به مقدار 10 تن در هکتار از کودهای آلی مزرعه یا ورمی کمپوست یا کمپوست به مقدار 1  تا 1.5 تن در هکتار استفاده بشود. اگر در همسایگی زمین مورد نظر کشت غیر ارگانیک انجام می‌شود این مزرعه به عنوان ارگانیک به حساب نمی‌آید.

کشت گوجه فرنگی بوسیله بذر انجام می‌شود. انتخاب بذر یکی از بخش های مهم کشت ارگانیک گوجه فرنگی است. برای ایجاد نهالستان ها، بذرهای با عملکرد بالا و مقاومت بالا به آفات و بیماری ها باید انتخاب شود. این بذرا باید با دقت زیاد از مزارع گواهی شده که آنها هم به شیوه ارگانیک تهیه شده باشند تهیه شود. برای شروع در زمانی که بذرهای گواهی شده وجود نداشته باشد، می‌توان از بذرهایی که از مزارع بومی هستند و هیچ سم و کود شیمیای در رشد آنها استفاده نشده باشد استفاده کرد.

انتقال نشا

تیمار بذرهای گوجه فرنگی در کشت ارگانیک

بذرها قبل از کشت نیازی به تیمار با هیچ نوع قارچکش یا آفتکشی ندارند. قبل از کشت می‌توان بذرها را با تریکودرما به مقدار 1 گرم برای هر 150 گرم بذر تیمار کرد.

تهیه نشای گوجه فرنگی

برای تهیه نشاها باید بستری به طول و عرض 3 در 1 و عمق 20 سانتی متر تهیه کرد. برای کشت نشاها برای 1 هکتار 15 تا 20 بستر نشا مورد نیاز است. برای جلوگیری از بیماری ها چون نمی توانیم از قارچکش ها استفاده کنیم باید خاک بستر را قبل از کشت برای جلوگیری از آفات و بیماریهای احتمالی حرارت داده شود. برای بستر های تولید نشا مقدار 20 تا 25 کیلو گرم از مواد آلی استفاده شود. بعد از پوشاندن سطح بستر کشت باید با پلاستیک پوشانده شود تا دمای بستر بالا برود ولی رطوبت خود را از دست ندهد. این کار باعث از بین رفتن باکتری ها و حشرات مضر می‌شود. بهترین زمان کشت نشای گوجه فرنگی مرداد تا شهریور است.

مقدار بذر لازم برای تولید نشا برای یک هکتار 150 گرم در هکتار است. فاصله کشت بین ردیف ها 20 سانتی متر و بین بذرها 5 سانتی متر است. عمق کشت بذرها 0.5 تا 1 سانتی متر است. بعد از کاشت بذرها باید یک لایه نازک از خاک باید روی بستر ریخته شود.

گوجه فرنگی ارگانیک

کاشت گیاه گوجه فرنگی و آبیاری  

نشاهای 20 تا 25 روزه برای انتقال به زمین اصلی مناسب است. در زمین اصلی باید با فاصله بین ردیف 60 سانتی متر و فاصله بین بوته 50 سانتی متر مناسب است. آبیاری باید هر 7 تا 10 روز بسته آب و هوا و نوع بافت خاک انجام شود.

کوددهی گوجه فرنگی به روش ارگانیک

برای داشتن خاک حاصلخیز باید به طور مرتب از کود برای تقویت خاک استفاده کنیم. کودهای آلی یا کمپوست برای تقویت خاک مصرف می‌شود. همچینین می‌توان از کودهای ارگانیک برای این منظور استفاده کرد. 1 تا 1.5 تن کمپوست یا 10 تن کود دامی پوسیده در هکتار استفاده می‌شود. برای کنترل آفات و بیماری های گوجه فرنگی از ارقام مقاوم استفاده شود و گیاهان به خوبی تغذیه شوند. مدیریت خاک، رطوبت و تغذیه خوب خاک می‌تواند باعث مقاومت گیاهان شود.  

کنترل آفات و بیماری به روش ارگانیگ

برای کنترل آفات گوجه فرنگی باید به طور مرتب مزرعه بررسی شود. به محض مشاهده آفات از آفات کشهای بیولوژیک یا حشراتی که دشمنان طبیعی این آفات هستند می‌توان استفاده کرد. یکی از آفتکش های بیولوژیک باکتری باسیلوس تورینجنسیس (Bt ) است که در زمان دیده شدن لاروهای سنین پایین می‌توان از آنها استفاده کرد. یکی از دشمنان طبیعی آفت کرم میوه خوار گوجه فرنگی در مراحل اولیه تا پیشرفته زنبور براکون است. از راههای دیگر و غیر شیمیایی برای مبارزه با آفات گوجه فرنگی استفاده از انواع تله مانند تله های حاوی فرمون جنسی یا تله های حاوی سموم به همراه جذب کننده است. یکی از روشهای موثر برای کنترل آفات گوجه فرنگی کاشت گیاهان تله است. این گیاهان آفات گوجه فرنگی را به سمت خود جذب می‌کنند ذرت است که می‌توان در اطراف مزرعه گوجه فرنگی کاشته شوند. استفاده از تریکو کارد هم برای مقابله با کرم های میوه خوار گورجه فرنگی قابل توصیه است. همچنین مصرف آفت کش های با منشا طبیعی مانند نیم آزال یا آزادیراختین که حشره کشی سیستمیک هست هم توصیه می‌شود. این آفت کش برای از بین بردن حشرات مکنده، جونده، کرم سفید و نماتد استفاده می‌شود. حشره کش پالیزین هم که از مواد صابونی و روغن نارگیل تهیه شده است در مبارزه با آفات مکنده مانند شته، کنه، مگس سفید، زنجرک، شپشک در سبزی جات و صیفی جات بخصوص کشتهای گلخانه ای توصیه می‌شود.

تریکوکارد

براکون

دانلود اپلیکیشن مشاوره رایگان کشاورزی

دانلود اپلیکیشن امداد کشاورز

مشاوره رایگان کشاورزی، کشاورزی هوشمند، مشاوره تلفنی کشاورزی، آفت، بیماری، کود، بذر، سم، زراعت، باغداری، زنبورداری، دام، طیور، آبزیان، پرورش قارچ، ماشین آلات، خرید و فروش، محصولات و نهاده‌های کشاورزی، زعفران، پسته، گیاهان دارویی، گاو، گوسفند، میگو، مشاوره رایگان، کشاورزی نوین، کشاورزی آنلاین، کشاورزی مدرن، کارشناس کشاورزی، اخبار کشاورزی، دانلود اپلیکیشن کشاورزی، اپلیکیشن کشاورزی، اپلیکشن آفات و بیماری‌ها، مشاوره رایگان با کارشناس کشاورزی، نرم افزار کشاورزی

منابع

http://agritech.tnau.ac.in/banking/PDF/Tomato.pdf

https://organicnz.org.nz/magazine-articles/growing-organic-tomatoes/

https://www.espoma.com/gardening/vegetable-gardening/from-planting-to-feeding-guide-to-growing-organic-tomatoes/

 

 


منبع : امداد کشاورز
تاریخ مطلب : ۱۳۹۸/۰۸/۲۵