بیماری زنگ گندم

یکی از بیماری‌های قارچی مهم گندم است. سه گونه از این قارچ‌ها که از جنس پوکسینیا هستند شامل زنگ‌های زرد یا خطی، قهوه‌ای یا برگی و یا ساقه سیاه. علاوه بر گندم درختانی مانند ماهونیا و زرشک نیز میزبان این قارچ هستند.

علائم بیماری زنگ گندم چیست؟

علائم به شکل لکه‌های خشک و پودری به رنگ‌های زرد، قرمز و سیاه بوده و اندازه آنها در ارقام، دماها و درصد رطوبت مختلف متفاوت است. در تمام اندام‌های هوایی گیاه دیده می‌شود و در بهار و تابستان مشخص تر است. زنگ زرد در بهار زودتر از سایر زنگ‌ها ظاهر می‌شود. علائم بیماری ابتدا در برگهای جوان به شکل تاول‌های زرد رنگ مایل به نارنجی ظاهر شده و سپس جوش‌ها به هم پیوسته و نوارهایی در امتداد برگ‌ها در دو سطح برگ ظاهر می‌شود. این بیماری می‌تواند از یک سال به سال دیگر منتقل شود و در شرایط آب و هوایی مناسب روی ارقام حساس تا 100% محصول را هم نابود کند.

رشته‌های این قارچ در دمای 5 درجه سانتی‌گراد زیر صفر در پاییز و زمستان هم می‌توانند منتقل شوند.

دمای مناسب برای رشد عامل بیماری 4 تا 15 درجه می‌باشد و در دماهای بالاتر از 15 درجه سانتی‌گراد جوانه زنی کاهش پیدا می‌کند.

زنگ قهوه‌ای

زنگ برگ قهوه ای

زنگ زرد

زنگ زرد گندم

ساقه سیاه

ساقه سیاه

راههای کنترل بیماری زنگ گندم

کاشت با تراکم و فاصله مناسب، استفاده از کودهای سرک و پتاسیم و کشت چند رقم با درجه حساسیت متفاوت توصیه می‌شود.

از بین بردن علف‌های هرز داخل و حاشیه مزارع که منبع زمستان گذرانی قارچ هستند.

به جز تولید ارقام جدید اصلاح شده مقاوم به این بیماری استفاده از برخی قارچ‌کش‌ها مانند فالکن و آمیستار اکسترا در بعضی مناطق در کاهش این بیماری نقش داشته است. همچنین ضدعفونی کردن بذر با پروپیکونازول(تیلت) و بنومیل قابل توصیه است.

قارچ‌کش‌های توصیه شده برای کنترل بیماری زنگ گندم

برای استفاده از روش شیمیایی باید به محض مشاهده اولین علائم روی برگ‌ها اقدام شود. برای اینکار هر 7 روز یکبار از زمان شروع فصل و با مشاهده آلودگی هر 3 تا 4 روز بازدید از مزارع انجام شود.

سموم قارچکش مورد استفاده در بیماری زنگ گندم

آمیستار اکسترا EC280 – 0.75 لیتر در هکتار

فالکن EC460 – 0.6 لیتر در هکتار

آلتو(سایپروکونازول) SL 100-0.5 لیتر در هکتار

فولیکور EW 250 - 0.6 لیتر در هکتار

ایمپکت(فلوتریافول) EC125 - لیتر در هکتار

آرتئا(پروپیکونازول+سایپروکونازول) EC330- لیتر در هکتار

راکسیل(تبوکونازول) – 1 لیتر در هکتار

تیلت(پروپیکونازول)EC25 -0.5 لیتر در هکتار

دانلود اپلیکیشن مشاوره رایگان کشاورزی

اپلیکیشن امداد کشاورز

مشاوره رایگان کشاورزی، کشاورزی هوشمند، مشاوره تلفنی کشاورزی، آفت، بیماری، کود، بذر، سم، زراعت، باغداری، زنبورداری، دام، طیور، آبزیان، پرورش قارچ، ماشین آلات، خرید و فروش، محصولات و نهاده‌های کشاورزی، زعفران، پسته، گیاهان دارویی، گاو، گوسفند، میگو، مشاوره رایگان، کشاورزی نوین، کشاورزی آنلاین، کشاورزی مدرن، کارشناس کشاورزی،اخبار کشاورزی، دانلود اپلیکیشن کشاورزی، اپلیکیشن کشاورزی، اپلیکشن آفات و بیماری‌ها

 


منبع : مدیریت بیماری زنگ زرد یا خطی گندم.1396. همایون کاظمی و حسن مؤمنی
تاریخ مطلب : ۱۳۹۸/۰۲/۱۶