کنترل انواع آفت پسیل

پسیل ها یکی ازآفات مکنده مهم درختان میوه هستند و در درختانی مانند پسته، انجیر، گلابی و بادام دیده می‌شوند.

پسیل انجیر

پسیل انجیر

پسیل انجیر

این آفت در سال 1340 اولین بار در کرمان مشاهده شد. حشره کوچکی است که طول بدن آن به 5 میلی متر می‌رسد. به رنگ سبز روشن مایل به زرد بوده و حاشیه جلویی سر نواری متقاطع به رنگ قهوه‌ای دارد و دارای شاخک کاهی رنگی هم می‌باشد. تخم‌های این حشره به رنگ زرد شفاف است و پوره سن اول بدون بال و زرد رنگ و تقریبا شفاف است. پوره سن دوم در ابتدا شفاف و کم کم به رنگ سبز تبدیل می‌شود. در اطراف بدن پوره ها بخصوص در روی شکم موهای دراز و پراکنده وجود دارد.

خسارت پسیل انجیر

در بهار پوره‌های جوان پس از خروج از تخم از شیره گیاهی  برگچه‌های تازه سبز شده تغذیه می‌کنند. در سن دوم تغذیه از شیره گیاهی بیشتر شده، تغذیه در سن دوم با ترشح شیره همراه است. این شیره ها اغلب سطح برگها و زیر سایه انداز درخت را می‌پوشانند. بعد از خشک شدن شیره ها موادی شبیه دانه‌های شکر روی برگها را می‌پوشاند. میوه ها در درختان دارای این آفت ریز می‌شوند.

پسیل انجیر زمستان را به شکل تخم روی سرشاخه ها و حاشیه محلهای افتادن برگها می‌گذرانند. در اوال فروردین با گرم تر شدن هوا و متورم شدن جوانه ها، تخمهای آفت تفریخ شده و پوره های زرد رنگی از آنها خارج می‌شود. پوره های سن اول از برگهای تازه رشد کرده تغذیه می‌کنند و پوره های سن دوم در اواخر فروردین ماه کم کم ظاهر می‌شوند و این پوره ها دارای بال هستند. رنگ پوره های سن دوم کم کم سبز تیره می‌شود. این پوره ها در پشت برگها قرار می‌گیرند و از شیره گیاهی تغذیه می‌کنند. حداکثر تراکم جمعیت حشرات کامل در خرداد ماه می‌باشد. در اواخر تیرماه حشرات ماده روی شاخه‌های درختان شروع به تخم ریزی می‌کنند. این آفت در سال یک نسل دارد.

کنترل پسیل انجیر

برای جلوگیری از آسیب آفتاب سوختگی روی تنه درختان و جلوگیری از پوسته پوسته شدن تنه درختان با رنگهای گیاهی یا محلول آب آهک رنگ آمیزی می‌شوند. هرس فرم هم برای جلوگیری از ایجاد شکاف تنه و سرشاخه‌ها انجام  شود. در اواخر اردیبهشت تا اواخر خرداد ماه از تله های زرد چسبان استفاده شود.

روغن پاشی زمستانه: برای از بین بردن تخم انواع حشرات مانند شپشک و پسیل از اواسط زمستان از روغن پاشی با روغن ولک استفاده شود.  

مبارزه شیمیایی: با توجه به اینکه ظهور حشرات از اواسط فروردین تا تیر ماه به شکل تدریجی است استفاده از سموم مگر در موارد خیلی شدید توصیه نمی‌شود.

پسیل گلابی

پسیل گلابی

پسیل گلابی از آفات مهم در انواع گلابی است. با توجه به آب و هوای منطقه تا 7 نسل می‌تواند داشته باشد. این آفت مانند پسیل انجیر از شیره گیاهی تغذیه می‌کند و باعث کاهش رشد و غذاسازی گیاه می‌شود، همچنین گیاه شیره فروان تولید می‌کند. این آفت زمستان را به شکل حشره کامل در زیر پوسته تنه درختان می‌گذراند. با توجه با اینکه تعداد نسل آفت زیاد است از اواخر بهار همه سن‌های آفت دیده می‌شود.

کنترل پسیل گلابی

کاربرد روغن پاشی پیش بهاره با غلظت 1.5 درصد به همراه یک حشره کش فسفره، برای از بین بردن شپشک‌های سپر دار، کنه ها یا شته قرمز اروپایی. استفاده از مایع ظرفشویی 0.5 در هزار قبل از سمپاشی در طول فصل گرما برای شستشوی عسلک غلیظ شده روی برگها- استفاده از حشره کشهایی مانند دیمیلین 48%، لوفنورون و کالیپسو روی آفت.

پسیل پسته

پسیل پسته

پسیل پسته

یکی از آفات مهم پسته کاری کشور پسیل معمولی پسته است. به دو فرم تابستانه و زمستانه دیده می‌شود. فرم تابستانه به اندازه 1.5 میلی متر طول دارد و به رنگ سبز روشن است. فرم زمستانه به اندازه 2 میلی متر طول دارد و به رنگ قهوه ای دیده می‌شود. این آفت 5 سن پورگی دارد و در پوره سن آخر پولکهای بال درشت تر و سیاه می‌شود.

دوره زندگی پسیل پسته

زمستان را به شکل حشره کامل داخل پوسته تنه درختان می‌گذرانند و با گرم تر شدن هوا در اواخر فروردین از پناهگاه‌های زمستانی خارج شده و بعد از تغذیه از برگهای تازه شروع به جفتگیری و تخم ریزی می‌کنند. بیشتر تخم ها در پشت برگها و کنار رگبرگها گذاشته می‌شوند و هر حشره ماده در طول زندگی خود بین 30 تا 40 تخم می‌گذارد و 1 هفته تا 10 روز طول می‌کشد تا تخم ها از تخم خارج شوند. دوره پوره اول 50 روز و نسل های بعدی 20 تا 25 روز طول می‌کشد.

پسیل پسته

خسارت پسیل پسته

تمامی سنین پورگی و حشرات کامل ماده از انتهای بدن خود عسلک شیرین تولید می‌کنند که در برابر هوا خشک می‌شود و حالت دانه های مدور شکری پیدا می‌کنند. بیشتر خسارت توسط پوره ها و با فرو بردن خرطوم خود داخل گیاه و با تغذیه از شیره گیاهی وارد می‌شود. باعث کاهش وزن مغز، افزایش درصد پوکی، کاهش خندانی پسته و ایجاد لکه های قهوه ای روی برگها و ریزش آنها می‌شود، همچنین باعث ایجاد ضعف عمومی درختان می‌شود. طغیان آفت در ماههای خرداد و تیر اتفاق می‌افتد. چون باعث ریزش برگها در تیر و مرداد سال جاری می‌شود جوانه های سال بعد هم ریزش می‌کنند. طغیان آفت از مرداد به بعد باعث کاهش کیفیت محصول می‌شود. تولید عسلک یا شیره خشک باعث اختلال در تنفس و فتوسنتز درخت هم می‌‍‌شود.

کنترل آفت پسل پسته

تا زمانی که جمعیت آفت به سطح اقتصادی نرسید شروع به سمپاشی نشود(سطح اقتصادی جمعیت زمانی است که روی 50 درصد برگها 10 تا 15 عدد پوره پسیل وجود داشته باشد. از مخلوط کردن چند سم با هم خودداری شود. در سمپاشی های دوره ای از یک سم به طور مداوم استفاده نشود. از سمومی مانند میتاک(1.5 لیتر در هزار)، کونفیدور(0.4 لیتر در هزار)، موسپیلان(250 سی سی در هزار)، انویدور(0.3 لیتر در هزار)، کنسالت(0.5 لیتر در هزار) و آکتارا(300 گرم در هزار) استفاده شود.

بهترین زمان سمپاشی زمانی است که جمعیت پوره‌ها زیاد و جمعیت حشرات کامل و تخم‌ها کمتر باشد است. یکی از راههای کاهش خسارت این آفت به پسته آبیاری منظم و تقویت درختان پسته است. کارتهای زرد چسبان به تعداد 12 عدد در هر درخت به کاهش جمعیت این آفت کمک می‌کند.

دانلود اپلیکیشن مشاوره رایگان کشاورزی

دانلود اپلیکیشن امداد کشاورز

مشاوره رایگان کشاورزی، کشاورزی هوشمند، مشاوره تلفنی کشاورزی، آفت، بیماری، کود، بذر، سم، زراعت، باغداری، زنبورداری، دام، طیور، آبزیان، پرورش قارچ، ماشین آلات، خرید و فروش، محصولات و نهاده‌های کشاورزی، زعفران، پسته، گیاهان دارویی، گاو، گوسفند، میگو، مشاوره رایگان، کشاورزی نوین، کشاورزی آنلاین، کشاورزی مدرن، کارشناس کشاورزی،اخبار کشاورزی، دانلود اپلیکیشن کشاورزی، اپلیکیشن کشاورزی، اپلیکشن آفات و بیماری‌ها، مشاوره رایگان با کارشناس کشاورزی، نرم افزار کشاورزی

منابع

پسیل انجیر- شاهین پیر افکن

پسیل پسته- ناصر جلیلوند

پسیل گلابی- رئوف کلیایی


منبع : امداد کشاورز
تاریخ مطلب : ۱۳۹۸/۰۵/۱۹