کشت گیاه موسیر

موسیر گیاهی بومی ایران است. این گیاه کاربرد دارویی یا صنایع لبنی دارد. در دامنه های رشته کوههای زاگرس، مناطق مرکزی و جنوبی کشور می‌روید. گیاهی علفی، چند ساله و معطر است. ارتفاع ساقه ممکن است به 80 تا 120 سانتی متر برسد. برگها سبز و نیزه ای و نوک تیز وبه طول 20 تا 30 سانتی متر هستند

معرفی گیاه موسیر

گیاه موسیر(Allium hirtifolium) گیاهی بومی ایران است. این گیاه کاربرد دارویی یا صنایع لبنی دارد. در دامنه های رشته کوههای زاگرس، مناطق مرکزی و جنوبی کشور می‌روید. گیاهی علفی، چند ساله و معطر است. ارتفاع ساقه ممکن است به 80 تا 120 سانتی متر برسد. برگها سبز و نیزه ای و نوک تیز وبه طول 20 تا 30 سانتی متر هستند. این گیاه بذر زیادی تولید می‌کند و رنگ سوخ آن زرد است. قطر سوخهای موسیر 3 تا 6 سانتیتر است و ریشه های پیاز مانند دارند. رنگ برگها سبز و سبز مایل به خاکستری است. زمانی که طول ساقه 60 تا 150 سانتی متر رسیدند شروع به گلدهی می‌کنند. قطر گلها 8 تا 12 سانتی متر و به رنگ بنفش و سفید دیده می‌شود. موسیر در مناطق صخره ای و زمین هایی با ارتفاع 1500 تا 2500 متری از سطح دریا رشد می‌کنند.

تکثیر موسیر

تکثیر موسیر علاوه بر بذر با استفاده از کورم های موسیر در اواخر پاییز یا اوایل بهار هم انجام می‌شود. پیاز مادری به چندین پیاز کوچک تقسیم می‌شود که از آنها برای تکثیر می‌توان استفاده کرد. موسیر، سیر، پیاز، پیازچه و اعضای خانواده آلیاسه در درمان بیماری هایی مانند دیابت، بیماریهای قلبی سرماخوردگی و آنفلوانزا، استرس، تب، سرفه، سردرد، هموروئید آسم مورد استفاده قرار می‌گیرد. این جنس دارای بیش از 700 گونه هستند. این گیاه در مناطق معتدله، گرمسیری و نیمه گرمسیری و خشک قابل کشت است.   

موسیر

کاشت موسیر

هشت تا ده هفته قبل از آخرین یخبندان زمستانه بهترین زمان برای کشت بذرها در سینی نشا و گذاشتن آنها در گلخانه است. در سینی کشت پر از بستر سوراخهایی به اندازه 1 سانتی متر ایجاد کنید و بذر را قرار داده مجدد با بستر کشت بپوشانید و در گلخانه گرم و آفتابی قرار دهید. بذرها را تا زمانی که جوانه بزنند مرطوب نگه دارید. مدت زمان کاشت تا جوانه زدن 10 تا 14 روز است. بعد از جوانه زدن تا زمان انتقال در معرض 6 تا 8 ساعت آفتاب قرار دهید. زمانی که اندازه گیاهچه ها به 5 تا 7.5 سانت رسید تنک کنید تا در هر حفره سینی کشت یک گیاه باقی بماند. زمان انتقال گیاهچه به زمین اصلی 8 هفته بعد از کاشت بذر است زمانی که طول گیاهچه ها به 12.5 تا 15 سانتی متر برسد می‌باشد. زمین مناسب برای انتقال نشاها باید آفتابی با خاک سبک غنی با زه کشی مناسب باشد. برای تقویت خاک از کود کمپوست پوسیده استفاده کنید.همچنین برای کمک به رشد بیشتر از کودهای 10-10-10 در دوران رشد نشا و گیاهان استفاده کنید. فاصله بین ردیف 30 تا 35 سانتیمتر و بین گیاهان 12 تا 15 سانتیمتر مناسب است.

اگر از روش کشت مستقیم بذر استفاده می‌کنید 2 تا 4 هفته قبل از آخرین سرمای زمستانه بذر را به صورت مستقیم در زمین اصلی بکارید. قبل از کشت شخم زده شود و از کمپوست و کود آلی پوسیده برای تقویت زمین استفاده شود.

موسیر

منبع

Study on phenology stages of cultivated Persian shallot (Allium hirtifolium) in Mashhad region

https://gardenerspath.com/plants/vegetables/grow-shallots/


منبع : امداد کشاورز
تاریخ مطلب : ۱۳۹۹/۰۷/۰۲