کشت گیاه توتون

گیاه توتون (Nicotiana tabacum) از مناطق جنوبی آمریکا آمده و یکی از داروهای روانگردان، اعتیاد آور است و به عنوان ماده آرامبخش و  مسکن هم کاربرد دارد.

گیاه تنباکو

از قرون گذشته شناخته شده بود و مورد استفاده قرار می‌گرفت. چهار گونه از این گیاه در سال 1753 شناسایی شده است. البته بیش از 70 گونه از این گیاه در جنوب آمریکا شناسایی شده است تعدادی از آنها بومی استرالیا و تعدادی هم بومی آفریقا هستند. چندین رقم توتون وجود دارد که با توجه به نوع کاربرد آنها کاشته می‌شود.

بزرگترین کشورهای تولید کننده و صادر کننده این ماده دارویی و مخدر چین است. گفته می‌شود چین، بریزیل، هند وآمریکا به ترتیب بیشترین صادرات توتون را دارند. بیشترین مساحت تولید این گیاه در آفریقای جنوبی است.

ویژگی ظاهری گیاه توتون

گل توتون

گلهای توتون

گیاه توتون ساقه ضخیم، مویی و بزرگی دارد، برگهای آن ساده و تخم مرغی شکل هستند. برگها و ساقه ها بوسیله موهای ریزی پوشیده می‌شوند. این گیاه گلهایی به رنگهای سفید، کرم، صورتی یا قرمز و به شکل خوشه ای هستند. علاوه بر این برگها به شکل لوله ای هستد که می‌تواند تا 3.5 تا 5.5 سانتی متر برسند. برگها بخش های مهم گیاه هستند از این بخش در تهیه سیگار استفاده می‌شود. دانه های این گیاه بسیار کوچک هستند و یک گیاه 200 هزار یا بیشتر بذر دارد.

آب و هوای مناسب باری رشد گیاه توتون

توتون یک گیاه گرمسیری است، اما به خوبی در مناطق گرمسیری یا نیمه گرمسیری هم کاشته می‌شود. تا زمان برداشت به 100 تا 120 روز آب و هوای بدون یخبندان و سرمای شدید نیاز دارد. دما در دوره رشدی بین انتقال نشاء تا برداشت باید بین 20 تا 30 درجه سانتی گراد باشد. به طور کلی گیاه توتون به شرایط آب و هوایی حساس است. آب و هوای مناسب و بارش باران به طور یکنواخت باعث تولید برگهای با کیفت بالا می‌شود. علاوه بر این شرایط طول روز بلند و دمای حدود26 درجه سانتی گراد در طول فصل رشد با رطوبت نسبی 70 تا 80 درصد برای تولید این محصول مورد نیاز است.

بارندگی

گیاه توتون به بارش سالانه پراکنده بین 500 تا 1250 میلی متر نیاز دارد. در باران های بیشتر آب اضافه ممکن است برگها ضخیم و پوسته پوسته شوند. بنابراین توتون ممکن است بدون باران سنگین هم برسد.

نیاز های خاکی برای رشد گیاه توتون

توتون تقریبا در هر نوع خاکی قابل کاشت است. اگرچه، بهترین خاکها برای تولید توتون خاکهای عمیق، با  زه کشی مناسب و لومی است و خاک نباید دچار غرقاب شود. همچنین توتون گاها به خشکی مقاوم است و بیشترین مقدار تولید در تامین آب به مقدار کافی به دست می‌آید. عمق ریشه ها در خاک ممکن است حداقل تا 76.2 سانتی متر مناسب است. بهترین تولید توتون در خاکهای پایه دارای لایه رسی به رنگ قرمز به دست می‌آید ولی برای داشتن زه کش حتما باید شخم زده شود. pHمناسب برای رشد این گیاه 5 تا 6.5 است.  

آماده سازی خاک

کشت توتون

خاک یا گلدانی که برای کاشت توتون و انتقال آن در نظر گرفته می‌شود باید در معرض آفتاب قرار بگیرد. خاک آفتاب خورده، با زه کشی کافی و شخم زده شده باشد. در خاکهایی که احتمال وجود بیماری و نماتد درآنها وجود دارد کاشته نشود.

کاشت و نشا کاری توتون

زمان مناسب برای کاشت توتون در پاییز از آبان تا فروردین است و در شرایط آبیاری است. زمانی کاشته شود که رطوبت در خاک موجود باشد و گیاه با شرایط آفتابی و گرما مواجه شود تا مقدار مناسب رشد انجام شود.

بذرها باید در ابتدا روی سطح یک بستر ضدعفونی شده قرار داده شوند و به آرامی آبیاری شود. مخلوط شروع کننده رشد در گلدانی کوچکتر قرار داده شود. بذر ها در داخل گلخانه بین 4 تا 6 هفته رشد می‌کند. بذرهای توتون بسیار ریز هستند کمی درشت تر از سر سوزن و به همین دلیل نباید زیر لایه خاک ضخیم کاشته شوند. برای کاشتن بذرهای توتون در خارج از گلخانه دما بین 24 تا 27 درجه مناسب برای جوانه زنی است. بذرها تا زمانی که جوانه نزده اند نباید با خاک پوشانده شوند زیرا این بذرها برای جوانه زنی به نور نیاز دارند. زمان لازم برای جوانه زنی توتون بین 7 تا 10 روز است. دانهال ها یا گیاهان کوچک توتون باید 3 تا 4 هفته بعد از جوانه زنی باید منتقل شوند. انتقال و کاشت گیاهچه توتون به صورت ریشه لخت به شکل کاشتن مستقیم گیاه از گلدان به خاک مزرعه یکی از روش های کشت توتون است. اگر در زمان انتقال نشاها به زمین ریشه زیاد هوا بخورد دچار شوک انتقال می‌شود که به شکل زرد و پژمرده شدن برگها خودش را نشان می‌دهد.

کوددهی به گیاه توتون

یکی از نکات مهم در تغذیه گیاه توتون قرار دادن کودهای ازته محرک رشد در دوران رشد در اختیار گیاه است. علاوه براین مقدار جذب عناصر پتاسیم و فسفر توسط گیاه توتون کمتر از مقدار استفاده شده به عنوان کود است. بخشی از کودهای استفاده شده بعد از برداشت محصول دست نخورده باقی می‌مانند. انجام آزمایش خاک یکی از راههای فهمیدن ظرفیت و مقدار عناصر غذایی در خاک و نیاز کودی برای توتون و هر گیاه دیگر است. استفاده بیش از حد از کودهای ازته و برخی از کودهای کم مصرف باعث کاهش عملکرد گیاه است.

pH مناسب برای رشد توتون بین 5.7 تا 6 است و رشد در pH های پایین تر و بالا تر به نوع خاک هم بستگی دارد. آهک دولومیتی دارای کلسیم و منیزیم و منیزیم است.

آبیاری توتون

آبیاری یکی از جنبه های مهم تولید محصول با کیفیت است. بارندگی در طول دوره رشد به خصوص دوره های بحرانی دوره رشد غیر قابل پیش بینی و غیر قابل اعتماد است. به همین دلیل آبیاری آب مورد نیاز بیش از بارندگی را در اختیار گیاه قرار می‌دهد.

کنترل علف های هرز

یکی از جنبه های مهم تولید توتون کنترل علف های هرز است. علف های هرز با گیاه اصلی بر سر آب و مواد غذایی رقابت می‌کنند و در نتیجه باعث کم شدن محصول نهایی می‌شوند.

برداشت توتون

برداشت

توتون زمانی برداشت می‌شود که به بیشترین درصد رشد خود رسیده باشد. زمانی که فضای بین رگبرگی برگهای توتون از سبز به زرد یا خاکستری تبدیل می‌شود گیاه آماده برداشت است. ارقام مختلف توتون در زمان های مختلف می‌رسند.

دانلود اپلیکیشن مشاوره رایگان کشاورزی

دانلود اپلیکیشن امداد کشاورز

مشاوره رایگان کشاورزی، کشاورزی هوشمند، مشاوره تلفنی کشاورزی، آفت، بیماری، کود، بذر، سم، زراعت، باغداری، زنبورداری، دام، طیور، آبزیان، پرورش قارچ، ماشین آلات، خرید و فروش، محصولات و نهاده‌های کشاورزی، زعفران، پسته، گیاهان دارویی، گاو، گوسفند، میگو، مشاوره رایگان، کشاورزی نوین، کشاورزی آنلاین، کشاورزی مدرن، کارشناس کشاورزی،اخبار کشاورزی، دانلود اپلیکیشن کشاورزی، اپلیکیشن کشاورزی، اپلیکشن آفات و بیماری‌ها، مشاوره رایگان با کارشناس کشاورزی، نرم افزار کشاورزی

منبع

https://www.daff.gov.za/Daffweb3/Portals/0/Brochures%20and%20Production%20guidelines/tobacco%20production%20guideline%20publication.pdf


منبع : امداد کشاورز
تاریخ مطلب : ۱۳۹۸/۰۶/۱۲