کرم سفید ریشه

كرمهاي سفيد ريشه در زير خاك از ريشه گياهان تغذيه مي‌كنند. اين آفت در اكثر نقاط ايران و بيشتر در نواحي سردسير يافت مي‌شود و از آفات مهم گياهان زراعي، درختان ميوه و درختان غير مثمر هستند. این کرم ها از خانواده اسکارابیده و راسته سخت بالپوشان هستند.

کرم سفید ریشه

این آفت چند میزبانه است و در درختان میوه دانه دار، هسته دار، درختان زینتی و حتی گیاهان زراعی مانند سیب زمینی خسارت ایجاد می‌کند. این آفت در طی 2 تا 3 ماه یک نسل خود را طی می‌کند. در حالت حشره کامل دو شکل جنسی دارد. حشرات نر در انتهای شاخک های خود 7 ورقه بزرگ داشته و حشرات ماده در انتهای شاخک های خود 5 ورقه کوچک دارند. این آفت زمستان را به صورت لارو در سنین مختلف و در اعماق خاک و در کنار ریشه ها می‌گذاراند. در فصول گرم در عمق 20 تا 30 سانتی متری عمق خاک در روی ریشه ها فعالیت می‌کنند و با فرا رسیدن زمستان به اعماق 50 تا 60 سانتی متری خاک می‌روند. حشرات کامل در بهار و تابستان بیشتر دیده می‌شوند، همچنین این حشرات شب پروازه بوده و در روز استراحت می‌کنند.

سوسک ریشه

سوسک ریشه ماده سمت راست و نر سمت چپ

ویژگی های ظاهری حشره کامل

حشرات کامل سوسک هایی به طول 27 تا 35 میلی متر و عرض آنها در بیشترین حالت به 20 میلی متر می‌رسد. رنگ عمومي بدن قهوه‌اي تيره يا سياه است كه توده هايي از پولك هاي صدفي رنگ روي آنها را پوشانيده است. اين پولكها به صورت نوار يا لكه‌هاي سفيد رنگ در سطح پشتي سر، سينه و بالپوشها نمایان می‌شوند. حشره کامل تخم هایی تقریبا بیضی و کروی به رنگ سفید صدفی و به شکل مجتمع می‌گذارند. شکل مرحله لاروی این حشره به شکل حرف سی انگلیسی C است. انتهای شکم بزرگ این لارو دو ردیف مو وجود دارد.

شفيره در نزديكي سطح خاك تشكيل می‌شود و لاروهای كامل قبل از مرحله شفيرگي گهواره‌اي بيضي شكل از گل درست مي‌كنند و در داخل آن شفيره مي‌شوند.

نحوه خسارت کرم سفید ریشه

پس از تفريخ تخم‌ها، لاروهای سن اول اغلب به ريشه گياهان يكساله حمله مي‌كند و به آنها خسارت وارد می‌کند. معمولا سنين بالای لاروي اين آفت و همچنين لاروهای 2 و 3 ساله در روي درختان ايجاد خسارت می‌کنند. لاروها از پوست و حتي از قسمتهاي سطحي چوب تغذيه مي‌كنند و بدين ترتيب جريان شيره نباتي را قطع مي‌كنند. گياهان مورد حمله زرد مي‌شوند و رشد شاخه‌هاي جديد در آنها متوقف مي‌شود. اين گياهان، به علت قطع ريشه، در خاك استحكام چنداني ندارند و به آسانی كنده شده و به سرعت خشك می‌شوند و علائمی مشابه کم آبی دارند. لاروهای سنین اول به گیاهان زراعی و محصولات غده ای مانند چغندر و سیب زمینی آسیب وارد می‌کنند و لاروهای سنین 2 تا 3 به درختان میوه آسیب وارد می‌کنند. علائم آفت کرم سفید ریشه به شکل ضعیف شدن عمومی درخت، زرد شدن برگها و خزان زود تر از موعد برگها است. این علائم  به این دلیل بوجود می‌آید که بخشی از ریشه قطع شده است.

لاروها

لاروهای سن 1، 2 و 3 در اعماق خاک هستند، دوره لاروی آنها 2 تا 3 سال است. همانطور که گفته شد این حشرات بخصوص نرها شب پروازند و در اطراف نور جمع می‌شوند. حشرات کامل در بهار و تابستان بعد از جفت گیری تخم های خود را در سطح خاک بخصوص در شکافها و ترکها می‌گذارند. پس از 2 تا 3 هفته لاروها از تخم خارج شده و شروع به تغذیه از ریشه های گیاهان یکساله و نرمتر می‌کنند. هر چه سن لاروها بیشتر شود لاروها می‌توانند از ریشه های ضخیم تر هم تغذیه کنند. لاروها ممکن است به صورت گروههای 40 تا 50 تایی روی ریشه های یک درخت فعالیت کنند. به دلیل اینکه در ماههای گرم تر به سطح خاک نزدیک تر هستند مبارزه شیمیایی بهتر است در بهار و تابستان انجام شود.

چرخه زندگی کرم سفید ریشه

انواع روش های مبارزه با این آفت

مکانیکی

مبارزه مكانيكي عليه اين آفت تنها شامل جمع آوري و از بين بردن لاروها و حشرات كامل مي‌باشد. براي جمع آوري حشرات كامل مي‌توان از تله هاي نوري مناسب استفاده کرد.

زراعی

شخم عميق و برگرداندن خاك باعث به سطح آمدن لاروهای داخل خاك شده و پرندگان آنها را جمع می‌کنند.

دشمنان طبیعی

یکی از دشمان طبیعی کرم سفید ریشه پرندگان هستند. تخم این حشرات بوسیله موچه ها دزدیده می‌شود. برخی از زنبورها و نوعی قارچ هم از جمله دشمنان طبیعی این حشره هستند.

مبارزه شیمیایی

در زمان مناسب كه همزمان با خروج لاروهای سن يك (اواخر بهار يا اوايل تابستان) است، پس از گاوروكردن زمين، زير سايه انداز درختان و لكه‌هاي آلوده را شخم زده و بعد با توجه به وسعت سطح مذكور با استفاده از محلول سمي، زير تاج درخت و يا عرصه هاي آلوده را سمريزي مي‌كنيم. ميزان محلول مصرفي با توجه به اندازه درخت و بافت خاك تغيير مي‌كند. سپس سه تا پنج روز بعد يك آبياري سبك كه باعث پخش بهتر و يكنواختتر سم در عمق خاک می‌شود، انجام داده و منجر به فعاليت بیشتر آفت می‌شود. مشخص است اگر آبياري سنگين انجام شود جز شستشو و كاهش غلظت و عدم نتيجه گيري مطلوب نتیجه ای نخواهد داشت. از آنجاييكه هدف اصلي از انجام اين مبارزه شيميايي از بين بردن لاروهاي آفت است بنابراين با توجه به دوره زندگی آفت لازم است مبارزه به مدت 3 سال و به صورت فراگیر انجام شود.

سموم مناسب برای مبارزه با کرم سفید ریشه

یکی از سموم مناسب برای مبارزه با این آفت دیازینون 60 درصد امولسیون به مقدار 1 تا 1.5 در هزار، دیازینون گرانول 100 گرم در متر مربع و کلرپیریفوس یا دورسپان به مقدار 1.5 تا 2 درهزار است. در صورت استفاده از دیازینون باید یک ماه بعد دوباره تکرار شود.

دانلود اپلیکیشن مشاوره رایگان کشاورزی

دانلود اپلیکیشن امداد کشاورز

مشاوره رایگان کشاورزی، کشاورزی هوشمند، مشاوره تلفنی کشاورزی، آفت، بیماری، کود، بذر، سم، زراعت، باغداری، زنبورداری، دام، طیور، آبزیان، پرورش قارچ، ماشین آلات، خرید و فروش، محصولات و نهاده‌های کشاورزی، زعفران، پسته، گیاهان دارویی، گاو، گوسفند، میگو، مشاوره رایگان، کشاورزی نوین، کشاورزی آنلاین، کشاورزی مدرن، کارشناس کشاورزی،اخبار کشاورزی، دانلود اپلیکیشن کشاورزی، اپلیکیشن کشاورزی، اپلیکشن آفات و بیماری‌ها، مشاوره رایگان با کارشناس کشاورزی، نرم افزار کشاورزی

منابع

کنترل و شناسایی کرم سفید ریشه، شیوان زمانی، 1396

اسماعيلي، مرتضي، 1507 .آفات مهم درختان ميوه ايران، انتشارات مركز نشر سپهر، 387 صفحه 7 -بهداد، ابراهيم، 1581 .آفات مهم گياهي ايران، انتشارات نشر يادبود

رجبي، غلامرضا، 1581 .آفات درختان ميوه سردسيري، انتشارات نشر آموزش كشاورزي، 111 صفحه كليايي، رئوف.، خباز جلفائي، حسين.، ميركمالي، حسين.، 1581 .انتشارات نشر آموزش كشاورزي، 740 صفحه


منبع : امداد کشاورز
تاریخ مطلب : ۱۳۹۸/۰۷/۱۶