کاشت درختان انبه

انبه (Mangifera indica L.) در بسیاری از مناطق آفریقایی یا مناطق جنوب شرقی آسیا در مناطق گرم و مرطوب کاشته می‌شود.

کاشت انبه

انبه (Mangifera indica L.) در بسیاری از مناطق آفریقایی یا مناطق جنوب شرقی آسیا در مناطق گرم و مرطوب کاشته می‌شود. مراحل احداث باغ انبه شامل کاشت، پیوند و مدیریت نهالستان و انتقال آن به زمین اصلی است.

انتخاب دانهال مناسب انبه

انتخاب نهال مناسب انبه که سالم باشد و به اندازه کافی رشد کرده باشد شانس تولید موفقیت آمیز انبه را افزایش می‌دهد. بذر و مواد اولیه مرغوب برای احداث باغ انبه برای تولید بیشتر لازم است. نحوه انتقال نهال انبه به زمین اصلی به فاصله نهالستان تا زمین اصلی بستگی دارد. برای جلوگیری از آسیب دیدن، گیاه باید در گلدان پلاستیکی یا جعبه قرار بگیرد و قبل از انتقال آبیاری شود. در طول انتقال نهال به محل اصلی باید مراقب باشید تا مشکلی ایجاد نشود. نهال های کاشته شده را بعد از کاشت آبیاری کنید.

آماده سازی زمین برای کشت

میوه انبه

آب و هوای مناسب برای درختان انبه از گرمسیری و مرطوب تا نیمه گرمسیری و نیمه خشک است. در مناطقی که حداقل یک دوره 3 تا 4 ماهه خشکی و نور کافی دارند برای گلدهی این گیاه مناسب هستند. فاصله کشت بین درختان انبه بسته به رقم و آب و هوای منطقه متفاوت است. در مناطق خشک فاصله بین درختان 10 متر در 10 متر است، زیرا قدرت رویشی محدود است. در حالی که در خاکهای مرطوب 12 متر در 12 متر است. گودال های کاشت باید قبل از شروع فصل بارندگی احداث شوند و جایی که زه کشی داشته باشند و اندازه گودال باید 1 در 1 باشد.

زمانی که نهال ها آماده انتقال شدند یک چهارم گودال پر شود و نهال در آن قرار داده شود و با خاک مناسب پر شود. قبل از کاشت گلدان پلاستیکی را بشکنید یا پلاستیک را پاره کنید و با دست زیر نهال را نگه دارید تا سیستم ریشه ای نهال تخریب نشود.

نهال را در گودال قرار دهید و نیمی از گودال را با خاک بالایی پر کنید و به آرامی فشار دهید و پیش از اینکه کامل گودال را پر کنید آن را آبیاری کنید. در اطراف نهال یک لگن درست کنید.

مطمن شوید که درخت به شکل کاملا صاف کاشته شده است. این لگن به نگهداری آب بعد از آبیاری کمک می‌کند. یک لایه مالچ زیر درخت تازه کاشته شده بریزید تا رطوبت حفظ شود و علف های هرز سبز نشوند.

ارقام انبه

بهترین زمان برای کاشت درخت انبه از اواسط ماه آذر تا اواخر اسفند است. زمان گلدهی آن آذر ماه است. pH مناسب برای کاشت این درخت 6 تا 7 است. بعد از انتقال گیاه به زمین اصلی یا کاشت دانهال کوچک در مناطقی با آفتاب شدید نیاز به سایبان دارد. خاک مناسب برای کشت انبه باید شنی، لومی یا شنی رسی باشد و به زه کشی کافی و خاک عمیق نیاز دارد.  

آبیاری انبه

انبه

آبیاری باید بلافاصله بعد از کاشت  انجام شود. بهترین فاصله آبیاری هر 8 تا 12 روز یکبار باشد. آبیاری 2 تا 3 ماه قبل از گلدهی انجام شود تا رشد جدید انجام شود. درختان میوه باید از بهار تا پاییز به خوبی آبیاری شوند و در اواخر زمستان قبل از گلدهی هم آبیاری شود. درختان مستقر شده به آبیاری زیادی نیاز ندارند.

مراقبت از گیاه انبه

درختان جایی کاشته شوند که از آسیب دام ها در امان باشند و بهتر است دور باغ فنس یا دیوار بکشید.

کوددهی انبه

3 تا 6 ماه بعد از کاشت شروع به کوددهی کنید و از کودهای ازته استفاده کنید. می‌توانید از کمپوست و کودهای اوره در فصل رشد اضافه کنید.

هرس و تربیت درختان انبه

ارتفاع درختان میوه دهنده انبه باید کنترل شود. این مرحله به معنی هدایت رشد مراحل بعدی است. با هرس مناسب در سال اول شکل درخت در آینده تعیین می‌شود. وقتی طول آن به 1 متر رسید بهتر است شاخه های فرعی را حذف کنید. بهترین زمان برای هرس بعد از برداشت میوه ها است. ارتفاع این درختان تا 3.5 متر حفظ شود.

گلدهی و تشکیل میوه انبه

درختان پیوندی معمولا 2 سال بعد از انتقال شروع به باردهی می‌کنند. البته اولین نوبت میوه دهی خیلی کم است. در درختان پیوند شده تشکیل میوه اقتصادی از سال چهارم است. انجام گرده افشانی برای تشکیل دانه در ارقام تک بذر مانند کنسینگتون پراید لازم است.

رسیدن و برداشت انبه

زمان رسیدن میوه  90 تا 160 روز بعد از گلدهی است. در زمان رسیدن و برداشت، میوه نباید روی زمین سقوط کند بهترین روش برداشت میوه انبه برداشت با دست است به طوری که میوه 2 تا 3 سانتی متر ساقه داشته باشد. این عمل برای جلوگیری از ترشح لاتکس روی میوه است. برای داشتن حمل و نقل مناسب بهتر است میوه ها در جعبه و داخل پوشش ضربه گیر قرار بگیرند.

دانلود اپلیکیشن مشاوره رایگان کشاورزی

دانلود اپلیکیشن امداد کشاورز

مشاوره رایگان کشاورزی، کشاورزی هوشمند، مشاوره تلفنی کشاورزی، آفت، بیماری، کود، بذر، سم، زراعت، باغداری، زنبورداری، دام، طیور، آبزیان، پرورش قارچ، ماشین آلات، خرید و فروش، محصولات و نهاده‌های کشاورزی، زعفران، پسته، گیاهان دارویی، گاو، گوسفند، میگو، مشاوره رایگان، کشاورزی نوین، کشاورزی آنلاین، کشاورزی مدرن، کارشناس کشاورزی،اخبار کشاورزی، دانلود اپلیکیشن کشاورزی، اپلیکیشن کشاورزی، اپلیکشن آفات و بیماری‌ها، مشاوره رایگان با کارشناس کشاورزی، نرم افزار کشاورزی

منبع

https://www.worldagroforestry.org/sites/default/files/users/admin/mango-planting-manual.pdf


منبع : امداد کشاورز
تاریخ مطلب : ۱۳۹۸/۰۶/۱۰