کاشت درختان آلو

منشا آلوها به دو منطقه مختلف قابل ردیابی هستند ارقام آلوی اروپایی و آلوی ژاپنی. ارقام آلوی اروپایی رایج (Prunus domestica) که در حدود 2000 سال قبل از مناطق دریای سیاه و دریای خزر منشا گرفته اند.

منشا درخت آلو

آلوهای ژاپنی هم از چین منشا گرفته اند و توسط اسکندر مقدونی به مناطق مدیترانه‌ای آورده شدند. ارقام ژاپنی در حدود 300 سال پیش به آمریکا و سپس به تمام مناطق دنیا معرفی شد.

شرایط محیطی برای پرورش درختان آلو

آلو

دما

درختان آلو به دماهای پایین در طول زمستان برای برطرف شدن نیاز سرمایی و رفع خواب زمستانه خود نیاز دارند. مرحله خواب زمستانی یک مرحله تماملی در درختان است که هر سال اتفاق می‌افتد، در طی آن درخت شرایط نامطلوب زمستان را می‌گذراند. با رسیدن دماهای پایین در پاییز درختان کم کم برای شرایط خواب زمستان آماده می‌شود. کمترین دمایی که در دوران خواب می‌تواند تحمل کند بین 2.5 تا 12.5 درجه سانتی‌گراد به مدت 850 تا 1000 ساعت است. درختان تا زمانی که نیاز سرمایی کافی دریافت نکنند در این حالت باقی مانده و تا زمانی که با هوای گرم بهار مواجه نشوند جوانه نمی‎‌زنند. همچنین باید بدانیم برخورد سرمای دیررس بهاره باعث از بین رفتن جوانه‌ها و میوه‌ها می‌شود.

اگر نیاز سرمایی این درخت به مقدار کافی برطرف نشود گلها در طول بهار همزمان باز نشده و ممکن است ریزش کنند.ارقام مختلف آلوها نیازهای سرمایی متفاوتی دارند و هر کدام در منطقه خاصی قابل کشت هستند. بارش باران و باد شدید در زمان گلدهی باعث عدم گرده افشانی کافی و عدم تشکیل میوه می‌شود.

نیازهای خاکی

در دامنه وسیعی از خاکها قابل کشت هستند و خاک ترجیحا باید عمیق و حداقل 600 میلی متر ، با زهکشی کافی، از شنی تا شنی لومی تا شنی، لومی و ورسی می‌تواند رشد کند. آلوها نسبت به سایر هسته داران خاکهای سنگین و آبدار را  بیشتر تحمل می‌کنند. pH قابل تحمل برای این درخت 5.5 تا 6.5 است. در مناطقی که خاک دارای نماند ریشه است کشت نشود. حتما پروفیل خاک مشاهده شود و هر گونه سخت کفه یا لایه رسی که مانع نفوذ آب یا رشد ریشه می‌شوند از بین بروند.

تکثیر درختان آلو

درختان آلو بوسیله بذر تکثیر نمی‌شوند. جوانه درختان مناسب روی پایه‌های سازگار پیوند زده می‌شود.

آماده سازی خاک قبل از کاشت

زمین باید قبل از احداث باغ از هرگونه علف هرز  یا بقایای محصولات قبلی پاک سازی شود.  چند نمونه از خاک مزرعه باید برای انجام آزمایشات تغذیه و ظرفیت نگهداری آب به آزمایشگاه خاک ارسال شود. اگر از علف کشها استفاده می‌شود قبل از کاشت نهال جوان دوره ماندگاری علف کش در خاک سپری شده باشد. بهتر است یکسال قبل از کاشت در زمین غلات کشت شوند و برگردانده شوند تا مقدار ماده ارگانیک خاک افزایش یابد. عمق شخم باید حدود 50 تا 80 سانتی‌متر باشد و لایه‌های محدود کننده خاک باید از بین بروند تا زه کشی مناسب برقرار شود. در خاکهایی که مقدار pH کمتر از 5.5 است مواد آهکی می‌توان اضافه کرد. در خاکهای قلیایی با pH بالا یا خاکهای شیرین از موادی مانند سوپرفسفات می‌توان استفاده کرد.

کاشت درختان آلو

در زمان کاشت یادتان باشد که هوای سرد سنگین تر از هوای گرم است و در ته دره ته نشین می‌شود و در نتیجه کاشت درختانی که به سرمای دیررس بهاره حساس هستند در ته دره‌ها خطرناک است. در مناطق شیب دار درختان باد شکن باید در بالای تپه ها کاشته شوند جایی که مانع نفوذ جریان هوای سرد به داخل دره شوند و نباید در پایین باغ باشد جایی که هوای سرد در حال خارج شدن از باغ است.

کاشت درختان باد شکن در مناطقی که باد شدید دارند کاشته شوند.

تاریخ کاشت نهال آلو

بهترین زمان کاشت درختان آلو و همه درختان خزان دار زمانی است که گیاه هنوز خواب است. از پاییز تا قبل از بیدار شدن جوانه‌ها در اسفند. وقتی درختان از نهالستان به باغ منتقل می‌شوند ریشه‌ها باید با موادی مانند خورده چوب مرطوب پوشانده شوند تا ریشه‎‌ها خشک نشوند. عمق گودال های کاشت هم اندازه عمق گودالی که در نهالستان کاشته شده بودند احداث شود. اگر از قبل اقدامات لازم برای آماده سازی زمین انجام نشده بود گودال باید به طول و عرض 1 در 1 و عمق 80 سانتی‌متر احداث شود. با توجه به نتایج آنالیز خاک در کف گودال باید ترکیبی  از کودهای فسفره، پتاسه و کودهای میکرو ریخته شود و با خاک سطحی مخلوط شود ولی ریشه‌ها نباید با کودهای اضافه شده در تماس باشند چون باعث سوختگی نوک ریشه‌ها می‌شوند. درختان باید طوری کاشته شوند که محل پیوند 5 تا 10 سانتی‌متر بالاتر از سطح خاک قرار بگیرند. بعد از کاشت خاک اطراف ریشه فشرده شده و درختان آبیاری شوند. البته یادتان باشد خیلی هم فشرده نکنید که باعث خفگی ریشه درخت شود.

بعد از کاشتن نهال باید شاخه مرکزی هدایتگر هرس شود، حدود 20 تا 30 سانتی‌متر بالاتر از محل پیوند یا 70 سانتی متر بالاتر از سطح خاک باید بریده شود. با توجه به نوع سیستم تربیت درختان هر درخت باید بین 3 تا 4 شاخه داشته باشد.

کود دهی درختان آلو

باغ آلو

عواملی مانند نوع خاک، اندازه و سن درختان، قدرت رشد بر برنامه کودی درختان آلو موثر است. کودهای نیتروژنی و پتاسیمی در خاکهای شنی به سرعت از دسترس ریشه خارج می‌شوند. برای اینکه کودها به خوبی توسط درختان جذب شوند باید در طول سال به شکل تدریجی در اختیار گیاه قرار داده شوند. تغذیه درختان در 3 سال اول بعد از کاشت در تولید میوه بسیار موثر است. در سه سال اول فقط از کودهای نیتروژنی استفاده می‌شود. در خاکهای شنی همراه نیتروژنی مقداری پتاسیم هم باید اضافه شود.

اولین سال بعد از کاشت

اولین زمان مصرف کود یک ماه بعد از کاشت درخت است. هر درخت به میزان 8.5 گرم آمونیوم نیترات استفاده شود. در خاکهای شنی مقدار 15 گرم کلرید پتاسیم هم نیاز دارد. این کودها می‌توانند در خاکهای آهکی اوره و سولفات پتاسیم باشند. محل ریختن کودها در 50 سانتی متری اطراف تنه درخت و در ناحیه ای است که آبیاری انجام می‌شود.

سال دوم بعد از کاشت

هر درخت باید ماهانه 17 گرم کود آمونیوم نیترات از زمان ظهور برگهای کامل تا زمان ریزش برگها در پاییز. محل ریختن کودها در 75 سانتی متری اطراف تنه درختان است و در صورت نیاز از 30 گرم کود پتاسیمی به ازای هر درخت استفاده شود.

سال سوم بعد از کاشت

در این سال به مقدار 25 گرم کود نیتروژنه و 45 گرم کود پتاسه به ازای هر درخت، در ناحیه 1 متری اطراف تنه در سایه انداز اضافه شود.

آبیاری

خاکهای سبک و شنی قدرت نگهداری آب کمی دارند و در نتیجه فاصله آبیاری کوتاه تر است و در خاکهای رسی فواصل آبیاری طولانی تر است.

دانلود اپلیکیشن مشاوره رایگان کشاورزی

دانلود اپلیکیشن امداد کشاورز

مشاوره رایگان کشاورزی، کشاورزی هوشمند، مشاوره تلفنی کشاورزی، آفت، بیماری، کود، بذر، سم، زراعت، باغداری، زنبورداری، دام، طیور، آبزیان، پرورش قارچ، ماشین آلات، خرید و فروش، محصولات و نهاده‌های کشاورزی، زعفران، پسته، گیاهان دارویی، گاو، گوسفند، میگو، مشاوره رایگان، کشاورزی نوین، کشاورزی آنلاین، کشاورزی مدرن، کارشناس کشاورزی،اخبار کشاورزی، دانلود اپلیکیشن کشاورزی، اپلیکیشن کشاورزی، اپلیکشن آفات و بیماری‌ها، مشاوره رایگان با کارشناس کشاورزی، نرم افزار کشاورزی

منبع

https://www.daff.gov.za/Daffweb3/Portals/0/Brochures%20and%20Production%20guidelines/plums.pdf


منبع : امداد کشاورز
تاریخ مطلب : ۱۳۹۸/۰۵/۰۶