کاشت کلم بروکلی

کلم بروکلی (Brassica oleracea var. italica) یکی از سبزیجات معروف در سراسر جهان است و به دلیل داشتن ویتامین ث بالا بسیار مورد توجه است.

معرفی کلم بروکلی

بروکلی یک محصولات فصل خنک است و در برخی کشورها به عنوان محصول زمستانه کشت می‌شود. دارای مقاومت متوسطی به سرما است. در بین محصولات فصل خنک بیشترین ارزش غذایی و تجاری را دارد. دارای مقادیر بالایی از کاروتن، ویتامین ث، ای و آنتی اکسیدان های مهم برای سلامت انسان است.

آب وهوای مناسب برای رشد کلم بروکلی

کلم بروکلی مانند سایر ارقام کلم به فصل خنک نیاز دارد و نسبت به دماهای بالا به شدت حساس است. دماهای بالا و خیلی پایین باعث به گل رفتن پیش از موعد کلم بروکلی می‌شود که باعث تلخ شدن و از دست دادن ارزش تجاری محصول می‌شود.

خاک مناسب برای کاشت کلم بروکلی

کلم بروکلی

کلم بروکلی در دامنه گسترده ای از خاکها قابل کشت است. از خاکهای سبک شنی تا خاکهای متوسط تا لومی-رسی قابل کشت است. ولی همه این خاکها باید دارای زه کشی مناسب باشند. زه کشی بوسیله شخم عمیق و افزودن خاک با فاصله بین ذرات بیشتر به زمین قابل بهبود بخشیدن است. pH خاک باید بین 6 تا 6.5 باشد و برای افزایش pH در خاکهای اسیدی از آهک 6 هفته قبل از کاشت در خاک استفاده می‌شود.

کاشت کلم بروکلی

در برخی مناطق به جای کشت بذر از روش‌های کشت بافت هم استفاده می‌شود. کلم بروکلی برای رشد به محیط آفتابی نیاز دارد. به خاک حاصلخیز، عمیق و کمی قلیایی با مقادیر بالای مواد ارگانیک نیاز دارد. اگر خاک مورد نظر اسیدی است مقداری آهک قبل از کاشت به خاک اضافه کنید. کلم بروکلی ارقام زیادی دارد و بیشتر ارقام تجاری آن هیبرید است. اگر از کاشت مستقیم استفاده می‌کنید باید تمام شرایط جوانه زنی بذر فراهم شود. کشت مستقیم 5 تا 6 هفته نسبت به کشت نشایی باعث تاخیر در برداشت می‌شود. کشت با فاصله کم بذرها باعث کوچک شدن هدها می‌شود. یک کیلوگرم بذر کلم بروکلی می‌تواند 180000 بذر دارد. فاصله بین ردیفها 60 تا 80 سانتی متر با فاصله بین گیاه 20 تا 30 سانتی متر مناسب هستند. امروزه بیشتر تولید به شکل نشاکاری است.

کود دهی کلم بروکلی

انتخاب برنامه غذایی مناسب برای کلم بروکلی به مقدار فسفر و پتاسیم قابل جذب خاک بستگی دارد. از کودهای کامل 5-6-5، 6-6-6 و در مراحل پایانی 10-1-8 استفاده شود. از کودهای فسفر، پتاسیم و گوگرد قبل از کاشت استفاده می‌شود. از کودهای کامل در فصل رویش استفاده شود. در انتهای فصل رویشی و قبل از تشکیل هد(گل آذین) از محلولپاشی با کودهای کم مصرف کامل استفاده شود. البته استفاده زیاد از کودهای فسفاته که دارای عناصر سنگین مانند کادمیوم هستند از نظر زیست محیطی آسیب زننده است.

کلم بروکلی

کمبود عناصر غذایی در کلم بروکلی

کمبود مولیبدن

علائم کمبود مولیبدن شامل بدشکلی و ضخیم و چرمی شدن برگها می‌باشد و گیاهان یک توقف در رشد را نشان می‌دهند. برای برطرف شدن علائم کمبود مولیبدن از اسپری محلول آمونیوم مولیبدات می‌توان استاده کرد.

کمبود منیزیم

در خاکهای قلیایی ممکن است کمبود منیزیم دیده شود. علامت اصلی کمبود منیزیم تغییر رنگ بین رگبرگی است در حالی که خود رگبرگها به رنک طبیعی یعنی سبز دیده می‌شوند. در موارد کمبود شدید در مراحل بلوغ ممکن است مناطقی از هم پاشیده هم در هد دیده می‌شود. این علائم با اسپری کردن محلول منیزیم سولفات قابل کنترل است.

کمبود بر

کمبود عنصر بر در بخش های جوان گیاه نشان داده می‌شود. مناطق آبگزیده در مرکز شاخه های کوچک هد، برگهای اطراف هد ممکن است دیده شود و باعث بد شکلی گیاه شود. در زمان برداشت داخل ساقه هم خالی است. کمبود این عنصر در خاکهای خشک شدیدتر است. استفاده از محلولپاشی 1 درصد این مشکل را بر طرف می‌کند. استفاده زیاد از بر و سایر عناصر کم مصرف به سرعت باعث بروز علائم مسمومیت می‌شود.

کمبود پتاسیم

کمبود پتاسیم علائمی در حاشیه برگها ایجاد می‌کند و باعث تغییر رنگ و مات شدن رنگ برگها می‌‍‌‌شود. برای تامین پتاسیم گیاه از 200 تا 300 کیلوگرم از کودهای پتاسیمی در هکتار استفاده شود.

نگهداری از بروکلی

کاشت کلم بروکلی شبیه کلم است اما کلم بروکلی نسبت به اب و هوا بخصوص گرما حساس تر است. 4 تا 5 هفته قبل از انتقال نشا باید بذرها کاشته شود. نشا باید در زمان انتقال 4 برگ داشته باشد. کاشت نشا 1 ماه قبل از انتقال نشا انجام می‌شود. وقتی که اندازه نشا به 5 تا 6 برگ رسید باید آنها را به محل اصلی منتقل کرد. قبل از کاشت باید از کودهای گرانوله دارای فسفر و پتاسیم اضافه کنیم. گرمای شدید هوا مانع تشکیل گل می‌شود. در آب و هوایی خشک به آبیاری نیاز دارد و بهتر است سطح خاک با مالچ پوشانده شود تا رطوبت خاک حفظ شود. کلم بروکلی به تامین رطوبت و زه کشی مناسب نیاز دارد.

کلم بروکلی

زمان کاشت کلم روکلی

تاریخ کاشت کلم بروکلی از اردیبهشت تا تیرماه است. و زمان گلدهی آن از دی ماه تا بهمن است.

دانلود اپلیکیشن مشاوره رایگان کشاورزی

دانلود اپلیکیشن امداد کشاورز

مشاوره رایگان کشاورزی، کشاورزی هوشمند، مشاوره تلفنی کشاورزی، آفت، بیماری، کود، بذر، سم، زراعت، باغداری، زنبورداری، دام، طیور، آبزیان، پرورش قارچ، ماشین آلات، خرید و فروش، محصولات و نهاده‌های کشاورزی، زعفران، پسته، گیاهان دارویی، گاو، گوسفند، میگو، مشاوره رایگان، کشاورزی نوین، کشاورزی آنلاین، کشاورزی مدرن، کارشناس کشاورزی،اخبار کشاورزی، دانلود اپلیکیشن کشاورزی، اپلیکیشن کشاورزی، اپلیکشن آفات و بیماری‌ها، مشاوره رایگان با کارشناس کشاورزی، نرم افزار کشاورزی

منبع

http://www.southernexposure.com/broccoli-growing-guide-ezp-45.html


منبع : امداد کشاورز
تاریخ مطلب : ۱۳۹۸/۰۶/۰۲