کاشت درختان خرمالو

خرمالو در صده 1800 میلادی برای اولین بار به اروپا و شمال آمریکا وارد شد. خرمالویی که در بسیاری از مناطق جهان و مناطق آسیایی کاشته می‌شود Diospyros kaki  است. این گونه بیش از 80 درصد خرمالوی تولید شده در ژاپن و چین را در بر می‌گیرند

آشنایی با کاشت درختان خرمالو

خرمالو یکی از درختان نیمه گرمسیری تا معتدله است. خرمالوی معمولی (Diospyros virginiana) در بیشتر مناطق آمریکا کاشته می‌شود. خرمالویی که در بسیاری از مناطق جهان و مناطق آسیایی کاشته می‌شود Diospyros kaki  است. این گونه بیش از 80 درصد خرمالوی تولید شده در ژاپن و چین را در بر می‌گیرند. این میوه در زمان رسیدن طعم بسیار مطبوعی دارد و زمانی که نارس است ممکن است گس و غیر قابل خوردن باشد.  ارقام آمریکایی دماهای کمتر از 32 درجه و خرمالوی آسیایی دماهای کمتر از 17 درجه را در فصل رشد تحمل نمی‌کند. خرمالو در صده 1800 میلادی برای اولین بار به اروپا و شمال آمریکا وارد شد. خرمالوی آمریکایی (Diospyros virginiana) بیشتر از خرمالوی آسیایی به سرما مقاوم است. برگ این درختان به رنگ سبز تیره مایل به آبی است و در پاییز به زرد و نارنجی تغییر می‌کند. زمان رسیدن میوه خرمالو اواخر پاییز و گاهی ممکن است تا زمستان هم روی درختان باقی بماند. ممکن است طول درخت حتی به 10 متر هم برسد. زمان گلدهی درختان خرمالو اواخر بهار است و رنگ گلها به رنگ سفید مایل به صورتی است.

خرمالو

خرمالو

تکثیر درخت خرمالو

خرمالو هم از طریق بذر، قلمه و پاجوش و پیوند قابل تکثیر است. نهالهای جوان که حداقل دو سال دارند می‌توانند به باغ منتقل شوند. بهترین کیفیت زمانی به دست می‌آید که رقم مناسب روی پایه مناسب پیوند زده شود. برخی ارقام مانند خرمالوهای آمریکایی برای تشکیل میوه به پایه نر و ماده نیاز دارند در حالی که ارقام آسیایی خود گشن هستند و برای کاشتن در باغات کوچکتر مناسب هستند. درختان خرمالو درختانی قوی هستند ولی مراقب باشید که آبیاری بیش از حد انجام ندهید و از طرفی درختان جوان را به اندازه کافی آبیاری کنید. آبیاری را تا زمانی که درختان تشنه نشدند انجام ندهید. روش هرس مناسب برای خرمالو روش محور مرکزی(Central leader) است و تا زمانی که شروع به میوه دهی نکردند نیاز به هرس قابل توجهی ندارند.

مکان مناسب برای کاشت درخت خرمالو

درختان خرمالوی زینتی باید در مناطق آفتاب‌گیر کاشته شوند. خرمالوی امریکایی در مناطقی با سایه بیشتر هم قابل کشت هستند. خرمالوهای زینتی تا دمای منفی 12 درجه سانتی گراد را تحمل می‌کنند و خرمالوهای آمریکایی تا دمای منفی 32 درجه را هم در زمستان می‌توانند تحمل کنند.  خرمالو ریشه اصلی بلندی دارد به همین دلیل مطمن شوید که گودالی که حفر می‌کنید حتما به اندازه کافی عمیق باشد. زیر گودال حفر شده به ارتفاع 20 سانتی متر از خاک با بافت متوسط و کمپوست بریزید.

خرمالو

خرمالو

خاک مناسب برای کاشت درخت خرمالو

بهترین pH برای کاشتن درختان خرمالو 6.5 تا 7.5 است. خاک مناسب همچنین باید زه کشی مناسب داشته باششد و کمی اسیدی باشد. خاک مناسب برای داشتن رشد مناسب باید عمیق و حاصلخیز باشد. این گیاه به کود زیاد نیاز ندارد. فاصله کشت مناسب بین درختان خرمالو در ارقام آمریکایی 9 تا 15 متر، بین ارقام آسیایی 4.5 تا 6 متر و فاصله بین درختان ارقام ژاپنی 2.5 تا 4 متر است.

آفات درختان خرمالو

درختان خرمالو آفات زیادی ندارند ولی آفتی که در  آن خسارت بیشتری وارد می‌کند شپشک آرد آلود است.

گل خرمالو

منبع

https://www.gardeningknowhow.com/edible/fruits/persimmon/growing-persimmon-trees.htm

https://www.starkbros.com/growing-guide/how-to-grow/fruit-trees/persimmon-trees/planting

https://www.thespruce.com/how-to-grow-persimmon-trees-4802642


منبع : امداد کشاورز
تاریخ مطلب : ۱۳۹۹/۰۶/۳۰