کاشت بامیه

گیاه بامیه کالری کمی دارد، در هر 100 گرم 30 کالری و اسید چرب اشباع و کلسترل ندارد. بامیه منبع خوبی برای تامین فیبر، مواد معدنی، ویتامین‌ها است و برای رژیم‌های غذایی کاهش وزن و کنترل کلسترل بسیار مناسب است.

خواص بامیه

یکی از خواص بامیه داشتن مواد موسیلاژی در غلاف است که حرکات دودی روده را آسان می‌کند و از یبوست جلوگیری می‌کند. دارای ویتامین آ، آنتی اکسیدان مانند بتا کاروتن، زئاتین و لوتئین است. ترکیباتی دارد که از سرطان جلوگیری می‌کند. دارای ویتامین ث است و باعث مقاومت بدن به انواع بیماری‌ها می‌شود.

منشاء و پراکندگی بامیه

بامیه سبزی معروفی است و بومی مناطق گرمسیری آفریقا می‌باشد و در تمام مناطق دنیا که آب و هوای گرم و نیمه گرمسیری و دارند کاشته می‌شوند. بامیه(Hibiscus esculentus) به طور دقیق از اتیوپی امروزی، اریتره و بخش هایی از سودان و مصر منشا یافته است.

آب و هوا و خاک مناسب برای کاشت بامیه

بامیه به خوبی در خاک‌های ماسه‌ای با بافت متوسط با زهکشی خوب کاشته می‌شود. خاک‌های با زهکشی ضعیف ممکن است باعث ایجاد غرقابی(کمبود اکسیژن) در گیاهان شود. بامیه به خاک‌های نسبتا اسیدی با pH بین 5.8 تا 6.8 نیاز دارد. در خاک‌های رسی دانهال به سختی از خاک خارج می‌شود و توصیه می‌شود از روش نشاکاری استفاده شود. بامیه به خاک بسیار حساس است و در خاک‌هایی که سخت کفه دارند رشد ریشه محدود می‌شود. بامیه یک محصول گرمسیری است دمای مناسب برای برای رشد 24 تا 32 درجه سانتی‌گراد می‌باشد، کمترین دمایی که بامیه می‌تواند تحمل کند 18 درجه سانتی‌گراد است. بیماری بوته میری و پوسیدگی بذر در دماهای کمتر از 21 درجه سانتی‌گراد گسترش می‌یابد.

گل بامیه

زمان کاشت بامیه

تاریخ کاشت بامیه بستگی به دمای خاک دارد، به طور معمول 18 درجه سانتی‌گراد مناسب است. تاریخ کشت بین 21 تا 26 فروردین و در نهایت تا 15 خرداد است.

آماده سازی زمین

خاک در پاییز و ابتدای بهار برگردانده شود. برگرداندن خاک کمک می‌کند حشراتی که در زیر خاک هستند در بارندگی و یخبندان زمستانه از بین می‌روند و بذرهای علف هرز به سطح خاک بیاید و رشد کنند. برای از بین بردن علف‌های هرز رشد یافته قبل از کاشت در بهار یک بار دیسک می‌زنند.

کاشت بامیه

گیاه بامیه

فاصله کاشت قابل توصیه برای کاشت بامیه 71 تا 96 سانتی‌متر و فاصله بین بوته‌ها 20 تا 30 سانتی‌متر است. دانه‌ها قبل از کاشت باید با نوعی از قارچکش ضدعفونی شوند تا به بوته میری دچار نشوند. عمق کاشت بذر بامیه بین 2 تا 5 سانتی‌متر و در هر گودال 4 عدد بذر کاشته شود. وقتی اندازه دانهال به 8سانتی‌متر رسید تنک می‌شود. مقدار بذر مورد نیاز برای کاشت یک هکتار حدود 5 تا 6 کیلوگرم است. پوسته بذر بامیه ضخیم است و به راحتی جوانه نمی‌زند. برای افزایش سرعت جوانه زدن بذرهای بامیه باید 4 تا 6 ساعت یا در طول شب در آب خیس شوند و صبح کاشته شود. برای کاشت توسط ماشین بذرکار باید تا حدی خشک شوند.

کوددهی گیاه بامیه

قبل از کاشت باید میزان مواد غذایی خاک بررسی شود و طبق توصیه کودی عمل شود. اگر مقدار نیتروژن خاک بالا باشد رشد رویشی زیاد شده و عملکرد کم می‌شود. اگر pH خاک بالا باشد از آهک 3 تا 4 ماه قبل از کاشت استفاده می‌شود. مقدار کود نیتروژنه مانند اوره به شکل تدریجی در چند مرحله 13 تا 22 کیلوگرم در هکتار و در زمانی که گیاه به 25 سانتی متر رسید مقدار 23 کیلوگرم در هکتار استفاده شود. بعد از اولین تشکیل میوه 11 کیلوگرم اضافه شود. قبل از کاشت بذر مقدار 23 تا 45 کیلوگرم کود فسفره مانند سوپرفسفات تریپل در هکتار اضافه شود.

آبیاری بامیه

رطوبت خاک متعادل به افزایش تولید و عملکرد کمک می‌کند. برای داشتن بیشترین عملکرد برنامه آبیاری منظم  هر 10 روز یکبار انجام شود. از طرفی آبیاری بیش از حد هم باعث افزایش رشد رویشی یا خشک شدن گیاه می‌شود. زمانی که فاروها خشک شدند آبیاری انجام می‌شود.

برداشت بامیه

برداشت بامیه زمانی انجام شود که غلاف هنوز ترد است، بعد از گذشت 5 تا 6 روز بعد از گلدهی. اندازه غلاف‌های مناسب برای برداشت بین 5 تا 8 سانتی‌متر است. برداشت بامیه به شکل تدریجی 2 تا 3 نوبت در هفته انجام می‌شود. باید بوسیله چاقو یا دست بامیه با دمگل از گیاه جدا شود. اگر غلاف سفت شود و در زمان شکستن خم شوند و نصف نشوند برای مصرف مناسب نیستند. در زمان برداشت باید مراقب باشید محصول زخمی نشود. در زمان برداشت باید از دستکش استفاده شود.

علف‌های هرز

علف‌های هرز زیادی مانند علف‌های هرز یکساله گیاه را احاطه می‌کند، همچنین گیاهانی مانند برموداگرس و انواعی از گیاهان باریک و پهن برگ در بامیه مشکل ایجاد می‌کنند. در زمانی که علف‌های هرز و گیاه اصلی هر دو کوچک هستند می‌توان علف‌های هرز را کولتیواتور زد. از آنجایی که رسیدن و برداشت بامیه به شکل تدریجی و در بازه زمانی طولانی اتفاق می‌افتد مبارزه با علف‌های هرز باید به شکل مداوم انجام شود.

بیماری‌های بامیه

بلایت ساقه، پژمردگی ورتیسیلیومی و فوزاریومی از مهم‌ترین بیماری‌هایی هستند که گیاه بامیه را تحت تاثیر قرار می‌دهند. نماتدهای ریشه همچنین باعث کاهش عملکرد می‌شوند. یکی از راههای کنترل انواع بیماری‌ها انجام تناوب کشت است. در فصول بارانی و مرطوب و گیاهانی که متراکم کشت شده‌اند پوسیدگی شکوفه و غلاف بسیار مهم است. در این مواقع می‌توان برگ‌های بالایی بوته را قطع کرد و سبب ایجاد تهویه شد. گاهی اینن بیماری‌ها می‌توانند به شکل پوسیدگی یا یک بافت کتانی روی غلاف دیده شوند. راههای کنترل بیماری‌های بامیه استفاده نکردن از مقادیر زیاد کودهای نیتروژنی است. یکی از مهم ترین بیماری‌های بامیه لکه برگی است که به شدت به محصول آسیب وارد می‌کند.

دانلود اپلیکیشن مشاوره رایگان کشاورزی

دانلود اپلیکیشن امداد کشاورز

مشاوره رایگان کشاورزی، کشاورزی هوشمند، مشاوره تلفنی کشاورزی، آفت، بیماری، کود، بذر، سم، زراعت، باغداری، زنبورداری، دام، طیور، آبزیان، پرورش قارچ، ماشین آلات، خرید و فروش، محصولات و نهاده‌های کشاورزی، زعفران، پسته، گیاهان دارویی، گاو، گوسفند، میگو، مشاوره رایگان، کشاورزی نوین، کشاورزی آنلاین، کشاورزی مدرن، کارشناس کشاورزی،اخبار کشاورزی، دانلود اپلیکیشن کشاورزی، اپلیکیشن کشاورزی، اپلیکشن آفات و بیماری‌ها، مشاوره رایگان با کارشناس کشاورزی، نرم افزار کشاورزی

منبع

FRANKLIN, W. M. 1982. Okra, potential multiple-purpose crop for the temperate zones and tropic. Economic Botany, 36 (3): 340–345. http://en.wikipedia.org/wiki/Okra


منبع : امداد کشاورز
تاریخ مطلب : ۱۳۹۸/۰۴/۲۴