چطور کلم قمری بکاریم؟

کلم قمری (Brassica oleracea var. gongylodes) یکی از محصولات فصل خنک است و محصول یکساله ای از خانواده کلم ها یعنی بروکلی، کلم پیچ، کلم گل و بروکسل است.

کلم قمری

کلم قمری (Brassica oleracea var. gongylodes) یکی از محصولات فصل خنک است و محصول یکساله ای از خانواده کلم ها یعنی بروکلی، کلم پیچ، کلم گل و بروکسل است. منشا کلم قمری شمال اروپا است و در قرن 16 شناسایی شده است. این کلم یک غده گرد در روی ساقه درست بالای خاک تشکیل می‌دهد و برگها هم در محورهای دایره ای شکلی از روی این غده بیرون می‌آیند.  بخش خوراکی این گیاه همان ساقه متورم شده است نه بافت ریشه. کلم قمری به صورت خام یا پخته مصرف می‌شود. از نظر طعم تقریبا شبیه ساقه بروکلی و شلغم کمی ملایم وشیرین است. با پوست گرفتن آن بافت ترد و تازه آن مانند هویج قابل خوردن است. این محصول می‌تواند به صورت پخته، بخار پز، در سوپ یا در خورشتها استفاده ‎‌شود. این محصول در بهار هم در دسترس است ولی در بیشتر مناطق یک محصول پاییزه است.

این محصول پتانسیل خوبی برای روش فروش تازه خوری بخصوص در ماههای پاییز و زمستان را دارد. همچنین برخی ارقام آن قابلیت نگهداری در انبار و فروش زمستانه را دارند.

کلم قمری

کلم قمری

نکات لازم در کاشت این محصول

یکی از نکات مهم در کاشت محصولات مختلف انتخاب رقم مناسب است. کلم قمری یک محصول فصل خنک است که در فصل پاییز یا بهار رشد می‌کند. از نظر  نور به آفتاب نیاز دارد. به دمای بین 13 تا 24 درجه سانتی گراد برای رشد نیاز دارد. این گیاه می‌تواند با بذر به شکل مستقیم و با نشا کاشته شود. برای کشت بهاره مستقیم می‌توان بذرها از اواسط اسفند تا اواسط فروردین در زمین کاشت و در کشت نشایی 4 تا 6 هفته قبل از انتقال نشا در گلخانه کاشته شوند. در کشت های پاییزه از اواسط مرداد تا اواسط شهریور ماه زمان مناسبی برای کشت این محصول است. رنگ ارقام مختلف کلم قمری از سبز کم رنگ و در برخی ارقام مایل به بنفش است.

انتخاب زمین مناسب برای کاشت کلم قمری

این محصول به خوبی در خاکهای حاصلخیز و با آبیاری مناسب کاشته می‌شود. همچنین خاک باید داری زه کش خوب و بافت متوسط باشد، البته به خاکهای سنگین هم نسبتا مقاوم است. pH مناسب خاک برای این محصول می‌تواند بین 6 تا 7 باشد. در کاشت ارقام تازه خوری تجاری فاصله بین بوته ها 12 سانتی متر و فاصله بین ردیف ها 36 تا 52 سانتی متر است و در کشت ارقام مناسب انبارداری فاصله بین گیاهان در داخل ردیف تا 30 ساتی متر است. همچنین عمق کاشت بذر در خاک بین 3 تا 3.5 سانتی متر است.  قبل از کاشت استفاده از کودهای استارتر یا پایه در زیر گودال کاشت نشا قابل توصیه است. در طول فصل رشد خاک باید مرطوب نگه داشته شود و به اندازه کافی آبیاری شود.

کلم قمری

ارقام کلم قمری

ارقام مختلف کلم قمری

شامل وینای بنفش زودرس، وینای سفید زودرس، گرند دوک، کولیبرو وینر است. مقدار بذر در 4000 متر مربع 1.5 تا 2.5 کیلوگرم است.

کوددهی مناسب برای رشد گیاه کلم قمری

قبل از استفاده از کودها انجام آزمایش خاک در بهار و پاییز توصیه می‌شود. میزان تقریبی کودهای ازته، فسفره و پتاسه در 4000 متر مربع به ترتیب زیر است. کودهایی مانند نیترات آمونیوم، اوره یا سولفات آمونیوم  بسته به نوع خاک  45 تا 58 کیلو گرم، کودهای فسفره مانند سوپر فسفات تریپل به شکل قبل از کاشت به مقدار 25 تا 30 کیلو گرم در 4000 متر مربع مناسب است. مقدار کودهای پتاسیمی مانند سولفات پتاسیم در 4000 متر مربع مقدار 36 تا 45 کیلو گرم است.

برداشت و حمل و نقل کلم قمری

مدت زمان مورد نیاز تا برداشت در روش کشت مستقیم بذری 50 تا 60 روز و در روش کشت نشاء 40 تا 45 روز است. رایج ترین روش کشت این محصول کشت دستی است. روش بسته بندی و انتقال ریشه این محصول در کیسه های پلاستیکی و برگها به شکل دسته ای است. مقدار عملکرد این محصول 100 تا 200 جعبه در هر 4000 متر مربع است. دمای مناسب برای انتقال این محصول صفر درجه سانتی گراد در رطوببت نسبی 98 درصد است. در دماهای کمتر از منفی 6 درجه سانتی گراد آسیب می‌بیند. برگها 3 تا 5 روز و ریشه ها 7 تا 10 روز قابل انتقال است.

نکات مهم در کاشت گیاه کلم قمری

دماهای بالا و طول روز بلند ممکن است باعث گلدهی زودتر از موعد شود. pH ها بالاتر از 7.8 ممکن است باعث ایجاد عارضه سیاه شدن داخلی شود که استفاده از کودهایی مانند سلوبر به میزان 2 تا 4 کیلو گرم در هکتار می‌تواند این عارضه را کاهش دهد. این گیاه دارای تاثیر آللوپاتیک (یک گیاه مانع رشد گیاه دیگر می‌شود) روی گیاهان گلدار است. داشتن ریشه های سطحی و افقی بالا باعث می‌شود کاشت سطحی باشد و عملیات دیگر مانند وجین هم سطحی باشد تا ریشه آسیب نبیند. کاشت در خاکهای سبک باعث نیازمندی به مدیریت برنامه کودی این گیاه می‌شود.

دانلود اپلیکیشن مشاوره رایگان کشاورزی

دانلود اپلیکیشن امداد کشاورز

مشاوره رایگان کشاورزی، کشاورزی هوشمند، مشاوره تلفنی کشاورزی، آفت، بیماری، کود، بذر، سم، زراعت، باغداری، زنبورداری، دام، طیور، آبزیان، پرورش قارچ، ماشین آلات، خرید و فروش، محصولات و نهاده‌های کشاورزی، زعفران، پسته، گیاهان دارویی، گاو، گوسفند، میگو، مشاوره رایگان، کشاورزی نوین، کشاورزی آنلاین، کشاورزی مدرن، کارشناس کشاورزی،اخبار کشاورزی، دانلود اپلیکیشن کشاورزی، اپلیکیشن کشاورزی، اپلیکشن آفات و بیماری‌ها، مشاوره رایگان با کارشناس کشاورزی، نرم افزار کشاورزی

منبع

https://aggie-horticulture.tamu.edu/vegetable/files/2011/10/kohlrabi.pdf

https://www.uky.edu/ccd/sites/www.uky.edu.ccd/files/kohlrabi.pdf

 

 


منبع : امداد کشاورز
تاریخ مطلب : ۱۳۹۸/۰۷/۱۴