چطور درخت به بکارم؟

گیاه به با نام علمی Cydonia oblonga یکی از گونه‌های متعلق به خانواده رزاسه و زیر خانواده اسپیروئیده است. به شکل درختچه ای چند شاخه یا درختی کوتاه رشد می‌کند.

گیاه شناسی درخت به

برگها به شکل تخم مرغی تا مستطیلی حدود 5.08 سانتی متر عرض و 10 سانتی متر طول دارد. گلها درشت تنها و سفید که 4 تا 5 سانتی متر هستند و 5 گلبرگ و 20 پرچم، 5 خامه و یک تخمدان تحتانی با تعداد زیادی تخمک که در فصل جاری رشد می‌کنند.

شکوفایی گلهای به با درختان سیب هم پوشانی دارد و از اوایل فروردین در مناطق و عرض‌های جغرافیای مرکزی تا مناطق شمالی اتفاق می‌افتد.

میوه به پوم(سیبی)، معطر با قطر 8 سانتی متر به شکل کاملا گرد تا گلابی شکل و با رنگ بافت زرد دیده می‌شود. اندازه میوه و برگ درختان اصلاح شده بزرگتر از ارقام اصلاح نشده است. همه ارقام خودگرده افشان هستند و ارقامی که دگرگرده افشانی داشته باشند کم هستند و در آن صورت هم با درختان دیگر خانواده رزاسه می‌توانند گرده افشانی کنند.

درخت به

منشا درخت به

بومی آسیای غربی، قفقاز جنوبی، ارمنستان، آذربایجان، ایران و جنوب غربی روسیه و ترکمنستان است. در دوران باستان به از زادگاه خود به آن سوی رشته کوههای هیمالیا و به سمت شرق و در اروپا به به سمت غرب برده شد. در سال 2002 تا 2006 دانه‌های به از ارمنستان، گرجستان و آذربایجان جمع آوری شد و به آمریکا برده شد.

تولید میوه و تکثیر پایه برای پیوند

43000 هکتار در سراسر جهان به کشت به اختصاص دارد. ترکیه با تولید 25% محصول به بزرگترین تولید کننده به و چین، ایران، آرژانتین و مراکش با تولید 10% در مقام‌های بعدی قرار دارند. میوه به کاربردهای زیادی از جمله آشپزی و دارو سازی دارد. علاوه بر تغذیه، درخت به در فضای سبز هم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سازگاری محیطی به

درخت به نسبت به گرما، آب و هوای خشک و خاک‌های اسیدی متحمل است. در شرایط مساعد میوه‌های رسیده معطر، آبدار و دلپذیرتر می‌شوند.

اگر درخت به در pHهای بالا رشد کند درختان کوتاه شده و کمبود آهن در برگها مشاهده می‌شود. در عرض‌های شمالی و مناطق سردتر میوه‌های اکثر ارقام تا اواخر زمستان نمی‌رسند و در مناطقی که در طول فصل رسیدن میوه بارندگی رخ می‌دهد عارضه ترکیدن میوه بسیار مهم است. امروزه تولید اقتصادی به بیشتر در مناطق گرم به دست می‌آید.

بیماری‌های مهم به

این درخت چه برای تولید میوه و چه برای تولید پایه برای پیوند گلابی کاشته شود بیماری هایی دارد که باعث خسارت می‌شود. از جمله مهم ترین این بیماری‌ها آتشک(Erwin a amylovora) است که رشد و تولید این درخت را محدود می‌کند. تمام درختان خانواده رزاسه مانند سیب، گلابی، به، زالزالک به این بیماری حساس هستند.

درمان و کنترل بیماری آتشک سیب، گلابی و به

آتشک

 بیماری دیگر به لکه برگی یا میوه است که بوسیله قارچ Fabraea maculata بوجود می‌آید و در صورتی که کنترل نشود گیاه از بین رفته و میوه‌های بد شکل و غیر قابل فروش تولید می‌شود.

یکی از ویژگی‌هایی که در اصلاح درختان به آن دقت می‌شود ایجاد مقاومت به آتشک برای رشد در مناطق گرم و مرطوب و مقاومت به سرما برای کاشت در مناطق مرتفع است. همچنین مقاومت به شریط قلیایی خاک هم برای تولید میوه و هم پایه بسیار مهم است.

لکه سیاه
لکه برگی

خاک مناسب برای کشت به

نکته دیگر برای کشت به این است به انواع خاکها از قلیایی تا اسیدی متحمل است. به خاک عمیق، با بافت متوسط با رطوبت کافی نیاز دارد. خاکهای سبک، متخلخل و کمی اسیدی، غنی از مواد آلی مانند کمپوست و افزودن مواد ارگانیک هر ساله برای رشد آن مناسب است. در تابستان های خیلی گرم آبیاری کافی انجام شود. در مکانی کاشته شود که از نور کافی برخوردار باشد. توجه داشته باشید که در زمان کشت بیش از یک رقم در ابتدای احداث باغ کاشته شود.

یکی از راههای تکثیر درختان به تهیه قلمه به طول 25 سانتی متر در پاییز تا زمستان است.

کود مناسب برای کاشت به

درگودال حفر شده برای کاشت نهال مخلوط کمپوست و کودهای فسفره و پتاسیمی ریخته و کمی خاک ریخته و سپس نهال را در گودال بکارید. در ابتدای رشد از کودهای کامل برای افزایش رشد استفاده کنید. بعد از رسیدن به زمان میوه دهی برای افزایش تشکیل میوه در اواخر تابستان 14 روز قبل پس از برداشت محصول با کود فروت ست حاوی روی، بر و ازت روی شاخهها محلولپاشی کنید و در ابتدای بهار و قبل از تورم جوانه ها هم تکرار کنید.

در سایه انداز درختان از کمپوست پوسیده به شکل مالچ استفاده کنید تا هم به مصرف درخت برسد و هم از رشد علف‌های هرز جلوگیری شود.

تربیت و هرس درخت به

هر ساله پاجوش‌ها و شاخه‌های نابجا را از درخت حذف کنید.  بعد از کاشت نیاز به آبیاری منظم دارند. برای تربیت درختان باید از سال اول کاشت نهال شروع کنید و یک شاخه اصلی در نظر بگیرید و روی آن چندین شاخه کوچک رشد دهید. روی شاخه اصلی نباید میوه رشد کند بلکه شاخه‌های کوتاه باید روی آن رشد کنند. شاخه اصلی را روی یک پایه و شاخه های جوان و منعطف فرعی را روی سیم یا داربست هدایت کنید. بعد از سه سال که درخت کامل روی داربست قرار گرفت می‌توانید هرس عادی داشته باشید. مزایای سیستم داربستی اسپالیر یا بادبزنی این است که گلها و میوه‌ها بیشتر در معرض آفتاب قرار می‌گیرند.

روش تربیت داربستی
روش تربیت بادبزنی

درختان آزاد پرورش یافته حالت کره یا توپی دارند. در 4 تا 5 سال ابتدایی باید شاخه اصلی(لیدر) را به اندازه نصف رشد تابستان قبل برش دهید و شاخه‌های فرعی باید به اندازه 2 تا 3 جوانه هرس شوند. بعد از هرس اولیه که درخت شکل اصلی خود را می‌گیرد بقیه مراحل هرس در سالهای بعد آسانتر خواهد بود.

ارقام به

Champion

cmpion

 Vranja

vranja

Portugal

portogal

 Serbian

serbian

Meeches

meeches

Cydonia oblonga: The Unappreciated Quince-2009- Joseph Postman


منبع : امداد کشاورز
تاریخ مطلب : ۱۳۹۸/۰۳/۲۹