چطور کرفس بکاریم؟

کرفس یکی از اعضای خانواده چترسانان(خانواده هویج) است.گیاهی دو ساله و دارای ساقه مستقیم بین 30 تا 60 سانتی‎‌متر است. بومی جزیره بریتانیا است و در مناطق معتدل و مرطوب اروپا بخصوص مناطق نزدیک به دریا کشت می‌شود.

معرفی گیاه کرفس

کرفس یکی از اعضای خانواده چترسانان(خانواده هویج) است.گیاهی دو ساله و دارای ساقه مستقیم بین 30 تا 60 سانتی‎‌متر است. بومی جزیره بریتانیا است و در مناطق معتدل و مرطوب اروپا بخصوص مناطق نزدیک به دریا کشت می‌شود. یونانیان و رومیان باستان در حدود 2000 سال پیش از آن استفاده های دارویی می‌کردند. اولین بار در سال 1623 به عنوان خوراکی مصرف شد و بعد از آن ویژگی‌های تازه خوری آن از جمله نرمی و تازگی ساقه تقویت شد به طوری که امروزه به عنوان یک سبزی آبدار شناخته می‌شود.

مناطق مناسب کشت کرفس/آب و هوای کاشت کرفس

کشت کرفس بهتر است در مناطق خنک، مرطوب و دارای فصل رشد طولانی با رطوبت کافی و یکنواخت باشد. جوانه‌زنی در 5 درجه سانتی‌گراد و به طور متوسط بین 15 تا 21 درجه اتفاق می‌افتد. بهترین دمای جوانه زنی 21 درجه و بیشترین دما در 30 درجه سانتی‌گراد است. بهترین رشد کرفس در دمای هوا و خاک بین 12 تا 16 درجه سانتی‌ اتفاق می‌افتند. قرار گرفتن در معرض دمای 2 تا 4 درجه سانتی‌گراد به مدت 10 تا 15 ساعت باعث ورود گیاه به چرخه گلدهی می‌شود که برای ما مطلوب نیست. حتی دماهای بین 5 تا 10 درجه سانتی‌گراد به مدت 10 روز باعث تشکیل ساقه چه می‌شود. همچنین گرمای شدید در دوران رشد سبب خشبی شدن ساقه‌ها و تند شدن طعم کرفس می‌شود به همین دلیل کاشت آن در شرایط محیطی با دمای خنک بسیار مهم است. تولید دمبرگهای سفید هم یکی از صفات مهم این محصول است که با سایه دهی می‌توان به آن دست یافت.

دمای مناسب برای پرورش نشائ کرفس

دمای مناسب برای پرورش نشائ کرفس 16 درجه سانتی‌گراد است. این محصول شاید به سرماهای پاییزه مقاوم باشد ولی با چند انجماد در زمستان آسیب می‌بیند.

خاک مناسب برای کاشت کرفس

خاک مناسب باید زه کشی کافی و رطوبت کافی داشته باشد. بهترین محصول در خاک حاصلخیز، با بافت متوسط با نسبت بالای مواد آلی و آبیاری منظم تولید می‌شود. بیشتر سیستم ریشه‌ای کرفس در عمق 15 سانتی‌متری خاک مستقر هستند ولی برخی از ریشه های آن تا عمق 2 متری خاک نفوذ می‌کنند. بنابراین وجود خاک نفوذپذیر لازم است و خاکهای رسی مناسب نیستند.

کرفس اغلب در تونل های پلاستیکی برای پیش رس کردن یا دیررس کردن کشت می‌شود(از اوایل تیر تا اواسط شهریور و از اواسط مهر تا آبان). بیشترین تولید کرفس از اواسط آگوست تا اواخر اکتبر است و البته به شرایط دمایی هم بستگی دارد. میزان تولید در هکتار بین 30000 تا 50000 کیلوگرم است. اخیرا تولید بچه کرفس در کشورهای اروپایی به دلیل کاربرد در سالاد بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

ارزش غذایی یا خواص کرفس

دارای مقادیر زیادی ویتامین آ، پتاسیم و سدیم و دارای کالری کمی است.

کاشت بذر کرفس

بذرها برای اینکه عاری از بیماری باشند باید 3 سال از عمرشان گذشته باشد و باید با آب گرم نیز تیمار شوند.  بذرها باید 10 تا 12 هفته قبل از کشت در زمین در اوایل خرداد در بستر نشا کاشته شود.

مقدار بذر مورد نیاز کرفس برای یک هکتار

مقدار بذر مورد نیاز برای یک هکتار 150 تا 200 گرم است که تعداد 75000  تا 135000 گیاه در هکتار می‌شود. حدود 4 تا 5 هفته در دمای 21 تا 24 درجه سانتی‌گراد برای تولید نشا زمان لازم است. البته دمای 18 تا 24 درجه سانتی‌گراد برای رشد پایدار کافی است. دمای شب نباید کمتر از 13 درجه سانتی‌گراد باشد.

برای محصول زودرس نباید تا برطرف نشدن کامل سرما کاشته شود. در مناطقی با فصل کوتاه تولید نشا در خارج از گلخانه روش مناسبی نیست.

نشای کرفس

انتقال نشا به زمین اصلی

فاصله بین ردیف 60 تا 100 سانتی‌متر و فاصله بین گیاهان 15 تا 20 سانتی‌متر در ردیف های دوتایی 20 سانت بین دو ریف 60 سانتی هم فاصله باشد.

نشای کرفس

نگهداری و کوددهی کرفس

برای تولید ساقه‌های ترد و آبدار تامین رطوبت کافی و منظم مورد نیاز است. برای توصیه مقدار دقیق مواد غذایی انجام آزمایش خاک الزامی است. برای نگهداشتن pH خاک در محدوده 6 تا 6.8 میتوان از آهک یا ترکیبات سولفاته استفاده کرد.

برای تامین کودهای نیتروژنه 2 تا 3 بار در دوره کاشت مورد نیاز است. از کودهای فسفر، پتاس و کلسیم مورد نیاز است. منیزیم میزان 10 تا 15 کیلوگرم مورد نیاز است.

کمبود کلسیم کرفس

عارضه‌های سیاه شدن مغز کرفس یکی از نشانه های کمبود کلسیم است که برای تامین آن از کلسیم نیترات و کلسیم کلرید 1.2 تا 3.4 کیلوگرم در 1000 لیتر آب استفاده شود.

عناصر کم مصرف کرفس

کمبود بر که سبب ایجاد عارضه ترک خوردگی ساقه می‌شود که برای تامین آن از 0.2 درصد از محلول روی برگها اسپری شود.

آفات و بیماری‌های کرفس

حشرات Tarnished Plant Bug

یکی از مهم ترین آفات هستند که خسارات سنگینی به محصول وارد می‌کنند. حشرات بالغ به اندازه 6 میلی متر از راه راه سبز تا قهوه‌ای یا با خالهای سیاه متنوع می‌باشند. حشرات بالغ بسیار فعال هستند و سریع پرواز می‌کنند. پوره‌های این حشره به اندازه 1 میلیمتر و به رنگ زرد تا سبز هستند. در زمستان در لابلای پوسته درختان یا علفهای هرز مزرعه زمستان گذرانی می‌کنند و در اول بهار خارج می‌شوند و با تغذیه از شکوفه‌ها و علف‌ها تخم می‌گذارند. پوره ها و حشرات بالغ هر دو مخرب هستند.

حشرات
حشره

آفید یا شته

حشرات کوچک، با بدنی نرم و ظریف و حرکات آهسته هستند و اغلب به شکل گروهی و در زیر برگها دیده می‌شوند. و به دو شکل بالدار و بدون بال در کلنی به رنگ‌های زرد، سیاه و صورتی وجود دارند.

شته

بوته میری(بیماری قارچی)

این بیماری باعث از بین رفتن دانهال‌های کرفس می‌شود. برای کنترل آن باید بذرها در خاک یا بستر استریل کاشته شوند. بذرها قبل از کاشت با قارچکش تیمار شوند یا بلافاصله بعد از جوانه زدن به قارچکش آبیاری شوند. زیاد از حد آبیاری نشوند و یا فاصله بین بذور خیلی کم نباشد.

بلایت برگی کرفس

این بیماری به دلیل یکی از دو قارج سپتوریا یا سرکوسپورا بوجود می‌آید. بوسیله بارندگی، باد یا ادوات کشاورزی منتقل می‌شود. سرکوسپورا ابتدا به شکل لکه‌های زرد رنگ کوچک در دو طرف برگ ظاهر شده و به سرعت تمام گیاه را می‌گیرد و سپس به رنگ خاکستری در می‌آید. سپتوریا به شکل لکه‌های مایل به زرد است که کم کم به لکه های خاکستری مایل به زرد تبدیل می‌شود. روی این لکه‌ها ذرات سیاه رنگ ریزی هم دیده می‌شوند که ممکن است برگها یا دمبرگها را بپوشاند.

بلایت سرکوسپورایی

بلایت سرکوسپورایی

بلایت سپتوریایی

بلایت سپتوریایی

پوسیدگی صورتی کرفس

این بیماری هم یکی از بیماری‌های قارچی کرفس است که سبب مرگ و افتادن بوته در شرایط رطوبت زیاد می‌شود. در شرایط مرطوب مناطق پوسیده ممکن است با یک لایه از کپک سفید رنگ پوشانده شوند که روی آن توده‌ای به اندازه نخود و سیاه رنگ از بافت قارچ ایجاد می‌شود.

پوسیدگی صورتی

قارچ زرد کرفس

این بیماری که بوسیله قارچ فوزاریوم ایجاد می‌شود، سیستم ریشه گیاه را تحت تاثیر قرار می‌دهد و سیستم آوندی را مختل کرده و برگها را زرد می‌کند. باید از ارقام مقاوم استفاده کرد و هر دو تا سه سال تناوب رعایت شود و گیاهانی مانند هویج، کلم و ذرت شیرین و کرفس کاشته نشوند و نشا به مناطق آلوده منتقل نشوند.

قارچ زرد

قارچ زرد

منبع

Celery -VEGETABLE CROPS PRODUCTION GUIDE FOR THE ATLANTIC PROVINCEs

دانلود اپلیکیشن مشاوره رایگان کشاورزی

اپلیکیشن کشاورزی

مشاوره رایگان کشاورزی، کشاورزی هوشمند، مشاوره تلفنی کشاورزی، آفت، بیماری، کود، بذر، سم، زراعت، باغداری، زنبورداری، دام، طیور، آبزیان، پرورش قارچ، ماشین آلات، خرید و فروش، محصولات و نهاده‌های کشاورزی، زعفران، پسته، گیاهان دارویی، گاو، گوسفند، میگو، مشاوره رایگان، کشاورزی نوین، کشاورزی آنلاین، کشاورزی مدرن، کارشناس کشاورزی،اخبار کشاورزی، دانلود اپلیکیشن کشاورزی، اپلیکیشن کشاورزی، اپلیکشن آفات و بیماری‌ها


 

 

برچسب ها : باغداری , زراعت , مشاوره رایگان , اپلیکیشن کشاورزی , هواشناسی کشاورزی , مشاوره تلفنی کشاورزی , مشاوره رایگان کشاورزی , کشاورزی هوشمند , مشاوره کشاورزی , کشاورزی نوین , اخبار کشاورزی , کشاورزی آنلاین , دانلود اپلیکیشن کشاورزی , دام , طیور , آبزیان , محصولات و نهاده‌های کشاورزی , کود، بذر، سم , مشاوره , اپلیکشن آفات و بیماری‌ها , کاشت کرفس در تونل های پلاستیکی , دیررس کردن کرفس , پیش رس کردن کرفس , ضدعفونی کردن بذر کرفس , بلایت برگی کرفس , سپتوریا , سرکوسپورا , لکه های خاکستری مایل به زرد در کرفس , پوسیدگی صورتی کرفس , قارچ زرد کرفس , معرفی گیاه کرفس , کاشت گیاه کرفس , چطور کرفس بکاریم؟ , آفات کرفس , بیماری‌های کرفس , کرفس , آب و هوای کاشت کرفس , مناطق مناسب کشت کرفس , دمای مناسب برای پرورش نشائ کرفس , خاک مناسب برای کاشت کرفس , تاریخ کشت کرفس , ارزش غذایی یا خواص کرفس , کاشت بذر کرفس , مقدار بذر مورد نیاز برای کاشت کرفس , مقدار بذر مورد نیاز کرفس برای یک هکتار , تولید محصول زودرس کرفس , انتقال نشا به زمین اصلی , کوددهی کرفس , عارضه‌های سیاه شدن مغز کرفس , عارضه ترک خوردگی ساقه کرفس , آفات و بیماری‌های کرفس,

منبع : امداد کشاورز
تاریخ مطلب : ۱۳۹۸/۰۳/۲۹