چطور رزماری بکاریم؟

گیاه رزماری (Rosmarinus officinalis) از خانواده نعنائیان است. یک گیاه همیشه سبز بوته‌ای با برگهای سوزنی، که به دلیل عطر خوبی که دارد کاشته می‌شود و در آشپزی، صنایع عطر و داروسازی استفاده می‌شود.

معرفی گیاه رزماری

 گلهای کوچک آبی روشن این گیاه از اوایل فروردین تا اردیبهشت ماه ظاهر می‌شوند. گلها در خوشه های تنکی(با فاصله) از حاشیه محور برگها خارج می‌شوند. سطح زیرین برگها دارای پوشش سفید رنگ و مخملی هستند و سطح رویی آنها تیره و براق هستند. این گیاهان تا ارتفاع 1.82 متر رشد می‌کند و اگر مراقبت شود در طول زمستان هم باقی می‌ماند.

خواص گیاه رزماری

رزماری

رزماری کاربردهای فراوانی دارد. اسانس موجود در برگهای رزماری در شرایط آفتابی و صخره ای بهتر تولید می‌شود. گیاه رزماری بومی اروپا است ولی در ایالتهای بریزیل هم کاشته می‌شده است. در میان قبایل مختلف بعنوان گیاه دارویی ضد درد، ضد التهاب و موثر در درمان بیماری های گوارشی استفاده می‌شده است. در مطالعات انجام شده به خواص آنتی اکسیدانی روغن های ضروری رزماری هم اشاره شده است.

محل مناسب برای رشد گیاه رزماری

رزماری از گیاهان مناطق خشک و نیمه خشک است و برای رشد به دماهایی گرم و طوبت کافی نیاز دارد. این گیاه تا حدودی می‌تواند سرما را تحمل کند ولی در فصل بهار با آغاز رشد به سرما بسیار حساس می‌شود. گیاه رزمای خاک خشک، دارای زهکشی مناسب در مناطق جنوبی و مناطقی که خاک خشک و تخته سنگی دارد را ترجیح می‌دهد. این گیاه گاهی به عنوان پرچین در باغات هم کاشته می‌‌شود. برخی ارقام ممکن است روی زمین به شکل خوابیده هم رشد کنند.

رزماری با آبیاری معمولی و در خاکهای کمی قلیایی نتیجه بهتری خواهد داشت. همه ارقام رزماری آفتاب کامل و برخی از آنها شرایط کمی سایه را تحمل می‌کنند. pH مناسب برای کاشت رزماری بین 6 تا 8.5 (قلیایی) است ولی pH 6 تا 7.5 بهترین اسیدیته است. در خاکهای سنگلاخی و کمی شور هم به خوبی رشد می‌کند.

تکثیر رزماری

گل رزماری

تکثیر رزماری به آسانی و به وسیله تهیه قلمه ساقه به اندازه 15 سانتی متر انجام می‌شود. قلمه ساقه باید در بستر حاوی شن، ماسه و خاکبرگ یا کمپوست کاشته شود و در گلخانه یا زیر پلاستیک در طول پاییز و زمستان قرار بگیرد. روش کاشت رزماری در فضای باز، گلدان و کاشت هیدروپونیک است. طول گیاه رزماری بین 90 تا 120 سانتی متر خواهد شد. فاصله کاشت رزماری در مزارع بین 45 تا 60 سانتی متر است. بهتر است بذرها یا قلمه ها را در خاک با زهکشی همان بستر های گفته شده در دمای 21 درجه سانتی گراد کاشت. زمان کاشت رزماری در داخل گلخانه 8 هفته قبل از آخرین سرما است، همچنین نور مناسب باید برای رشد گیاه فراهم شود. بهترین روش تکثیر رزماری قلمه است.

اگر برای کاشت رزماری از بذر استفاده ‌شود زمان لازم برای جوانه زنی بذور 15 تا 25 روز است. باید در این مدت رطوبت خاک فراهم شود. وزن هزار دانه برای داشتن بذرهای سالم دقیقا 1000 عدد در هر گرم است. همانطور که گفته شد خاک مناسب برای کاشت رزماری خاک سبک با زهکشی مناسب است. ترکیب پیشنهادی برای کاشت بذرهای رزماری شامل پرلیت، ورمی کولایت، کوکوپیت و راک وول است. زمان لازم برایی تهیه نهال و فروش رزماری 22 هفته است. بذرها را می‌توانید در گلدانهای پلاستیکی به قطر 10 سانتی متر بکارید.

تاریخ کشت گیاه رزماری

رزماری

زمان مناسب برای کاشت گیاه رزماری فصل پاییز(آذر) یا اوایل بهار (اواخر اسفند) است. فاصله کشت می‌تواند 35 تا 40 سانتی متر در سطح وسیع و 15 تا 20 سانتی متر در سطوح کوچک مناسب است. عمق کاشت بذر در بهار1 تا 1.5 سانتی متر و در پاییز 0.5 تا 1 سانتی متر  است. مقدار بذر مورد نیاز در هکتار 7 تا 9 کیلوگرم در هکتار است. اوايل شهريور و اوايل مهر و اوايل بهار سال بعد زمان‌هاي مناسبی براي انتقال نشاء به زمين اصيلي است. به طور كلي نشاءها در رديف‌هايي به فاصله 100 سانتی متر و فاصله دو بوته 80 تا 100 سانتی متر در زمین اصلی است.

نور و آب مورد نیاز برای کاشت رزماری

همچنین رزماری می‌تواند داخل گلخانه و زیر نور لامپهای فلورسنت کاشته شود. نیاز آبی رزماری متوسط است. بر اساس برنامه منظم باید آبیاری شود و آبیاری زیاد انجام نشود. قبل از انجام آبیاری خاک باید خشک شود.

آماده سازی زمین و کوددهی

زمین قبل از کاشت باید شخم عمق زده شود و 20 تا 30 تن کود دامی پوسیده، 100 کیلوگرم کود فسفاته، 200 کیلوگرم پتاسه به خاک اضافه شود و 200 کیلوگرم کود ازته بعد از کاشت به شکل سرک به زمین داده شود. زمین سپس به شکل کرتی، جوی پشته آماده می‌شود.

برداشت رزماری

برداشت اقتصادی ایون محصول از سال دوم تا سوم آغاز می‌شود. برداشت در زمان گلدهی گیاه انجام می‌شود. سرشاخه های گلدار آن را پس از برداشت مستقیما بصورت تر، برای اسانس گیری ارسال کرده یا ابتدا آن را خشک کرده و تا زمان فروش، در انبار خشک و خنک نگهداری می‌کنند. عملکرد سرشاخه‌های گلدار آن حدود 5 تن محصول خشک در هکتار می‌باشد.

دانلود اپلیکیشن مشاوره رایگان کشاورزی

دانلود اپلیکیشن امداد کشاورز

مشاوره رایگان کشاورزی، کشاورزی هوشمند، مشاوره تلفنی کشاورزی، آفت، بیماری، کود، بذر، سم، زراعت، باغداری، زنبورداری، دام، طیور، آبزیان، پرورش قارچ، ماشین آلات، خرید و فروش، محصولات و نهاده‌های کشاورزی، زعفران، پسته، گیاهان دارویی، گاو، گوسفند، میگو، مشاوره رایگان، کشاورزی نوین، کشاورزی آنلاین، کشاورزی مدرن، کارشناس کشاورزی،اخبار کشاورزی، دانلود اپلیکیشن کشاورزی، اپلیکیشن کشاورزی، اپلیکشن آفات و بیماری‌ها، مشاوره رایگان با کارشناس کشاورزی، نرم افزار کشاورزی

منابع

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2221169116000083

http://herbgardening.com/growingrosemary.htm

رزماری تهیه کنندگان: محمد اسماعیل صداقت- محبوبه یزدانی- فرزاد صحرائیان


منبع : امداد کشاورز
تاریخ مطلب : ۱۳۹۸/۰۶/۰۳