پیوند زدن در نهال گردو

برای انتقال ویژگی‌های کیفی درخت گردو از روش‌های رویشی مانند پیوند استفاده می‌شود. پیوندهایی که برای گردو استفاده می‌شود شامل پیوند وصله‌ای، پیوند شکمی، پیوند امگا، پیوند اسکنه است.

 پیوند وصله‌ای گردو

بهترین روش پیوند جوانه گردو در نیمه دوم تیرماه تا اوایل مرداد انجام شده و بسیار موفقیت آمیز است.  دما در زمان پیوند باید بین 20 تا 30 درجه باشد. همان طور که از اسم روش مشخص است باید دو برش عمودی و موازی در دو طرف جوانه به طول 2.5 سانتی‌متر ایجاد با چاقوی تیز ایجاد کنید و توسط دو برش افقی به هم وصل کنید و قطعه بریده شده را با کمی چرخش پوست و کمک نوک چاقو جدا کرده و به همین اندازه روی پایه هم برش ایجاد کنید. کمترین فاصله محل پیوند تا سطح خاک حدود 20 سانتی‌متر باشد. این روش برای پایه‌های دو ساله مناسب می‌باشد. بعد از گذاشتن قطعه دارای جوانه روی پایه دورتادور پیوندک با نوار پلاستیکی محکم بسته شده طوریکه فقط نوک جوانه بیرون بماند و بعد از 3 تا 6 هفته نوار پلاستیکی را جدا کنید.

پیوند وصله ا ی گردو

پیوند T یا شکمی گردو

این پیوند خیلی در گردو موفقیت آمیز نیست و ممکن است موجب پاره شدن پوست پایه شود. روش کار به این ترتیب است که ابتدا در پایه یک برش عمودی به طول 2 سانتی‌متر ایجاد کرده و بعد روی این برش یک برش افقی به اندازه یک سوم برش اول میزنیم به شکل T در الفبای انگلیسی. بعد از ایجاد برش با نوک چاقو پوست را بلند می‌کنیم.

برای تهیه پیوندک یک سانتی‌متر زیر جوانه برش زده و به طرف بالای جوانه ادامه دهید تا 2 میلی‌متر بالاتر از جوانه و در این نقطه به شکل افقی برش بزنید به طوری که از پوست بگذرد و وارد چوب شود و پیوندک حاوی جوانه با کمی چوب جدا شود.

پیوندک را داخل برش T شکل ایجاد شده قرار می‌دهید و برش را بسته و با نوار پلاستیکی محکم بسته شده و فقط نوک جوانه بیرون می‌ماند.

پیوند شکمی یا تی

پیوند امگا گردو

بهترین زمان انجام این نوع پیوند اواخر زمستان و اوایل بهار و زمانی است پایه و پیوندک هر دو یک ساله باشند. این برش در پیوندک دارای جوانه با یک دستگاه خاص و روی میز انجام می‌شود.

محل پیوند باید در موم مذاب در دمای 75 درجه سانتی‌گراد قرار گرفته شود و بلافاصله در آب سرد قرار داده شود و به مدت سه هفته در خاک اره مرطوب در دمای 25 درجه نگداری شود و قبل از انتقال به محیط کاشت اصلی نهال باید چند روز در سایه بماند تا سازگار شود.

پییوند امگا

پیوند اسکنه گردو

یکی از روش‌های قدیمی پیوند در گردو است که در اوایل فصل بهار انجام می‌شود. ابتدا شاخه‌ها سرزنی شده و سپس برش‌هایی عمودی به طول 5 تا 7.5 سانتی‌متر به طرف مرکز شاخه زده شود. درون هر شکاف پیوندکی به طول 8 تا 10 سانتی‌متر و ضخامت 10 تا 13 میلی‌متر که دارای 2 تا 3 جوانه است قرار داده می‌شود. در پایین پیوندک یک برش گوه‌ای شکل که 5 سانتی‌متر طول دارد زده می‌شود و پیوندک درون شکاف قرار داده می‌شود و چسب باغبانی زده شود.

پیوند اسکنه علفی گردو

زمان آن در اواخر اردیبهشت ماه و اوایل خرداد روی شاخه‎‌های علفی سال جاری وقتی هنوز در گلدان هستند زده می‌شود. نهال قبل از پیوند از ارتفاع 20 سانتی‌متری برش زده می‌شود. در این روش پایه و پیوندک باید دارای قطر یکسان باشند بعد از پیوند با نوار پلاستیکی میبندیم و روی آن یک پوشش پلاستیکی قرار داده و در گلخانه دمای 30 تا 35 درجه سانتی‌گراد قرار داده و هفته پنجم کمی پلاستیک را برمی‌داریم تا سازگار شود.

پیوند اسکنه

مشاوره رایگان کشاورزی، کشاورزی هوشمند، مشاوره تلفنی کشاورزی، آفت، بیماری، کود، بذر، سم، زراعت، باغداری، زنبورداری، دام، طیور، آبزیان، پرورش قارچ، ماشین آلات، خرید و فروش، محصولات و نهاده‌های کشاورزی، زعفران، پسته، گیاهان دارویی، گاو، گوسفند، میگو، مشاوره رایگان، کشاورزی نوین، کشاورزی آنلاین، کشاورزی مدرن، کارشناس کشاورزی

فصل پیوند زنی

معایب و محاسن پیوند زدن

دانلود اپلیکیشن مشاوره رایگان امداد کشاورز

مشاوره رایگان کشاورزی

 


منبع : روش‌های پیوند نهال‌های گردو، علی رجب قانع
تاریخ مطلب : ۱۳۹۸/۰۱/۱۹