معرفی بز مورسیانا گرانادا

بز مورسیانا گرانادا از قرن شانزدهم در اسپانیا وجود داشته است. آنها در آمریکای لاتین و موسیا، آلمریا، گراناتا و آلیکانته اسپانیا زندگی می‌کنند. این نژاد به همراه نژادهای دیگر بز مانند مورسیانا در اوایل 1920 وارد آمریکا شد. این بزها به دلیل داشتن اندامی زیبا یکی از بزهای مورد توجه هستند.

تاریخچه بز مورسیانا گرانادا

بز مورسیانا گرانادا از قرن شانزدهم در اسپانیا وجود داشته است. آنها در آمریکای لاتین و موسیا، آلمریا، گراناتا و آلیکانته اسپانیا زندگی می‌کنند. این نژاد به همراه نژادهای دیگر بز مانند مورسیانا در اوایل 1920 وارد آمریکا شد. این بزها به دلیل داشتن اندامی زیبا یکی از بزهای مورد توجه هستند. انجمن اصلاح نژادگران اسپانیا طبق تعریفی که برای بزهای نژاد مورسیانا گرانادا در نظر گرفته است بزهای سفید در این دسته نیستند و باید کاملا سیاه یا قهوه ای ماهونی باشند. این نژاد از نظر تولید شیر بسیار اهمیت دارد.

ویژگی های بز نژاد مارسیانا گرانادا

این بز براق، زیبا و آرام است. این نژاد بسیار تطابق پذیر هستند و قابلیت زندگی در شرایط و مناطق نیمه خشک را دارند. این نژاد بز بسیار قوی، مقاوم هستند و قادرند در شرایط سخت نیمه خشک تولید شیر را ادامه دهند. این بزها سریع از نظر فیزیکی و جنسی به بلوغ می‌رسند.

بزغاله

ویژگی های بز مورسیانا گرانادا نر و ماده

منشا این بزها کشور اسپانیا است. از نظر اندازه متوسط هستند. اغلب برای تولید شیر پرورش داده می‌شوند. رفتار مهربان، دوستانه و آرامی دارند. در اغلب نقاط دنیا قابل پرورش است ولی نقاط گرمتر و خشک تر را ترجیح می‌دهد.

بز مورسیانا گرانادای نر دارای وزنی بین 50 تا 60 کیلوگرم است و بز ماده این نژاد 40 تا 50 کیلوگرم است. ارتفاع جنس نر این نژاد 76 سانتی متر و ارتفاع جنس ماده 70 سانتی متر است. ویژگی گوش‌ها در جنس ماده لوله ای و ایستاده روی سر قرار دارند و رنگ آنها هم رنگ پوشش بدن بزها است. شکل گوش‌ها در جنس نر هم همینطور است.

شاخ این نژاد در 3 هفتگی چیده می‌شود. جنس ماده در 5 تا 15 ماهگی و جنس نر در 3 تا 15 ماهگی بالغ می‌شوند. سن تولید مثل در جنس ماده 18 ماهگی و در جنس نر 1 سالگی است. دم در این نژاد هم به شکل ایستاده وجود دارد و اندازه آن متوسط است.  این نژاد دارای پاهای محکم هستند. جنس ماده این نژاد دارای پستان های خوش فرم است که در جای مناسبی قرار گرفته است و برای دوشیدن مناسب است. این نژاد بیشتر برای تولید شیر پرورش داده می‌شوند البته از گوشت آنها هم تغذیه می‌شود و برخی هم آنها را به عنوان حیوان خانگی نگهداری می‌کنند. هر بز ماده ماده می‌‍‌تواند در هر نوبت زایمان 2 بزغاله به دنیا بیاورد و 6 تا 8 ماه طول می‌کشد تا به بزرگ شوند.

ویژگی های مربوط به شیر دهی در جنس ماده

تولید پنیر

شیردوشی

زمان تولید مثل یک دوره 12 تا 36 ساعته بین 21 تا 24 روز است. دوره آبستنی بزهای ماده بین 148 تا 155 روز و به طور میانگین 150 روز طول می‌کشد و شیردهی پس از به دنیا آمدن بزغاله ها حدود210 روز طول می‌کشد. هر بز می‌تواند بین 500 تا 1000 لیتر شیر در سال تولید کند. از نظر دوشیدن شیر آسان است. میزان چربی شیر این نژاد بین 5.6 تا 5.8 درصد است و میزان پروتئین آن 3.6 تا 3.8 درصد است.

ویژگی های مربوط به تولید گوشت در نژاد مورسیانا گرانادا

کیفیت گوشت تولیدی این نژاد خوب است و وزن گوشت تولیدی بین 25 تا 50 کیلو گرم است. از نظر حرکت این بزها هم مثل همه هم نوعان خود بسیار چابک و فرز هستند. از نظر سازگاری با دیگر دام‌ها، آنها قلمرو خود را با دیگر دام ها شریک نمی‌شوند، پس حتی فکر نزدیک شدن به خانواده آنها را نکنید.  

تغذیه بزهای مورسیانا گراناداتا

کیفیت غذایی که بزها مصرف می‌کنند بر کیفیت شیر و گوشت تولیدی تاثیر دارد. برای داشتن رشد بیشتر باید غذای کافی در اختیار بز قرار دهید ولی همچنان بزها به دنبال غذا می‌گردند. بزها دوست دارند برای غذا جستجو کنند و گاها از محل اصلی خود دور می‌شوند. تغذیه در بز سریع تر از سایر جانداران به گوشت و شیر تبدیل می‌شود. بزها معمولا باقیمانده غذای بزهای دیگر را نمی‌خورند. آنها متوجه طعم غذاها می‌شوند. برای تولید اقتصادی باید به تغذیه بزها توجه زیادی نشان دهید.

دسته بندی مواد غذایی که در اختیار بزها قرار می‌گیرد

مانند سایر حیوانات اهلی غذای بزها هم باید شامل مقدار کافی پروتئین، چربی، مواد معدنی و ویتامین ها باشد. بزها معمولا کمتر از حیوانات اهلی دیگر آب مصرف می‌کنند. همیشه باید سعی شود آب مورد استفاده بزها سالم و تازه باشد.

بخشی از غذای مناسب برای بزها شامل غلات است که غنی بوده و به آسانی قابل هضم هستند. غلات درای پروتئین، چربی و کروهیدرات هستند. این مواد غذایی دارای آب کمتر و کمتر از 18 درصد فیبر دارند و مقدار مواد قابل هضم آن کمتر از 60 درصد است. این مواد شامل گندم، ذرت، برنج، نخود، چاودار و سیب زمینی است. علاوه بر این کنجاله خردل، کنجد، ملاس ها و سایر محصولات کشاورزی قابل استفاده هستند. برای داشتن تغذیه سالم باید به رژیم غذایی حاوی غلات بزها موادی مانند ویتامین ها و مواد معدنی اضافه کرد.

جیره غذایی بزغاله ها باید شامل 20 درصد نخود گرام، 22 درصد ذرت شکسته، 35 درصد کنجاله کنجد، 20 درصد پودر گندم، 2.5 درصد مواد معدنی و 0.5 درصد نمک است. جیره غذایی بزهای شیرده باید شامل 15 درصد نخود گرام، 37 درصد ذرت شکسته، 25 درصد کنجاله کنجد، 20 درصد پودر گندم، 2.5 درصد مواد معدنی و 0.5 درصد نمک است. جیره غذایی بزهای گوشتی باید شامل 20 درصد نخود گرام، 23 درصد ذرت شکسته، 30 درصد کنجاله کنجد، 24 درصد پودر گندم، 2.5 درصد مواد معدنی و 0.5 درصد نمک است.

دانلود اپلیکیشن مشاوره رایگان کشاورزی

دانلود اپلیکیشن امداد کشاورز

مشاوره رایگان کشاورزی، کشاورزی هوشمند، مشاوره تلفنی کشاورزی، آفت، بیماری، کود، بذر، سم، زراعت، باغداری، زنبورداری، دام، طیور، آبزیان، پرورش قارچ، ماشین آلات، خرید و فروش، محصولات و نهاده‌های کشاورزی، زعفران، پسته، گیاهان دارویی، گاو، گوسفند، میگو، مشاوره رایگان، کشاورزی نوین، کشاورزی آنلاین، کشاورزی مدرن، کارشناس کشاورزی،اخبار کشاورزی، دانلود اپلیکیشن کشاورزی، اپلیکیشن کشاورزی، اپلیکشن آفات و بیماری‌ها، مشاوره رایگان با کارشناس کشاورزی، نرم افزار کشاورزی

منبع

https://www.goatfarming.in/murcia-granada-goat-breed-information

https://domesticanimalbreeds.com/murcia-granada-goat-breed-everything-you-need-to-know/

https://treseus.com/en/murciano-granadina-goat/


منبع : امداد کشاورز
تاریخ مطلب : ۱۳۹۸/۰۶/۱۳