علت قرمز شدن برگها در باغات انگور

قرمز شدن برگهای انگور ممکن است به دلایل مختلفی از جمله ویروس پیچیدگی برگی، لکه قرمزی برگ یا کمبود عناصری مانند فسفر، پتاسیم یا منیزیم اتفاق بیفتد. با توجه به اینکه شناسایی این علائم و تشخیص علت اصلی بسیار مشکل است خواندن این مطلب را به شما کشاورزان توصیه می‌کنیم.

قرمز شدن برگها در باغات انگور

برگهای قرمز در باغات انگور به دلایل بیولوژیکی از جمله ویروس ها، باکتری‌ها و قارچ ها یا دلایل غیر بیولوژیک مانند کمبود عناصر، آسیب سرما، انواع آسیب ها به سیستم ریشه و یا استرس های محیطی باشد. هر عاملی که باعث مسدود شدن آوندها و انتقال عناصر غذایی شود ممکن است باعث دیده شدن علائم قرمز شدن برگها در انگور شود. بنابراین وقتی این علائم دیده شد باید به زمان دیده شدن علائم، الگوی ظاهر شدن و پراکندگی علائم باید توجه شود. البته در زمانی که چند عامل باهم در یک زمان وجود دارد تشخیص علت واقعی با استفاده از علائم ظاهری مشکل است.

کمبود عناصر غذایی

کمبود پتاسیم

کمبود پتاسیم

کمبود عنصر پتاسیم زمانی اتفاق می‌افتد که مقدار دریافت پتاسیم کمتر از مقدار مورد نیاز برای رشد و توسعه مناسب گیاه باشد، یا زمانی که مقدار pH  یا اسیدیته کم باشد (برای انگور کمتر از 5)  که این عامل باعث کاهش دسترسی ریشه به پتاسیم می‌شود. پتاسیم یک عنصر متحرک است و در موارد کمبود برگهای بالایی در قسمتهای جوان درخت مقدار بیشتری از این عنصر را نسبت به برگهای پایینی دریافت می‌کنند بنابراین قرمز شدن برگها در قسمت پایینی تاج درخت زودتر دیده می‌شود.

علائم معمولی در اوایل تا اواخر تابستان دیده می‌شود. در ارقام انگور قرمز بین رگبرگها شروع به قرمز شدن می‌کند و معمولا  این قرمز شدن از کناره ها یا لبه های برگ شروع می‌شوند و هرچه کمبود شدیدتر شود این قرمزی به رنگ بنفش تغییر می‌یابد. در ارقام انگور سفید کمبود پتاسیم در برگها به دلیل کمبود کلروفیل باعث زرد شدن مایل به سفید و زرد روشن دیده می‌شود. برای تعیین مقدار پتاسیم گیاه، هر 2 تا 3 سال آنالیز برگ و دمبرگ انجام شود. مقدار پتاسیم کافی دمبرگ اگر نمونه برداری در زمان شکوفایی باشد باید، باید بین 1.5 تا 2.5 درصد باشد. در صورت کمبود پتاسیم از کودهای پتاسیم آبیاری یا برگی و یا مصرف خاکی استفاده شود. وقتی کمبود پتاسیم شدید است انجام آزمون خاک برای تعیین pH خاک لازم است.

عنصر منیزیم

منیزیم

کمبود منیزیم ممکن است شبیه کمبود پتاسیم در برگها بنظر برسد. اگرچه تغییر رنگ از انتهای برگها ظاهر می‌شود، یک الگوی گوه ای شکل ایجاد می‌کند. اگر کمبود شدید شود بخصوص در ارقام قرمز زرد شدن و رنگ پریدگی بین رگبرگی ممکن است به صورت قرمز و قهوه ای شدن اتفاق می‌افتد. در ارقام سفید این کلروز یا رنگ پریدگی زرد می‌باشد. مقدار منیزیم موجود در برگ باید بین 0.3 تا 0.5 درصد در زمان شکوفایی باشد. برای جبران کمبود منیزیم گیاه از نمک سولفات منیزیم جامد یا کودهای مایع دارای منیزیم استفاده شود. اگر خاک اسیدی است از سنگ آهک دولومیتی که دارای منیزیم هست هم می‌شود استفاده کرد.

عنصر فسفر

کمبود فسفر

کمبود فسفر در برگها خودش را به شکل قرمز شدن بین رگبرگی نشان می‌دهد در حالی که در ارقام سفید کلروز به شکل نشان می‌دهد. معمولا کلروز اولیه در حاشیه برگها ظاهر می‌شود که همین علائم در ارقام قرمز به رنگ قرمز دیده می‌شود. بر خلاف سایر عناصر ماکرو یا کم مصرف عنصر فسفر انعطاف پذیری بیشتری دارد و در خاک حرکت کمتری دارد و به راحتی شسته نمی‌شود. مقدار فسفر موجود در برگ در زمان شکوفایی بین 0.13 تا 0.30 درصد بسته به نوع سیستم ریشه ای پایه دارد. در صورت مشاهده کردن کمبود فسفر ازکودهایی مانند مونو آمونیوم فسفات یا دی آمونیوم فسفات استفاده شود.

بیماری های گیاهی

ویروس های انگور مانند ویروس پیچیدگی برگ انگور و بلاچ می‌توانند دلیل قرمز شدن برگها و در نتیجه کاهش قدرت رشد برگ، تشکیل میوه ضعیف، کاهش کیفیت میوه و خشک شدن سریع درختان انگور باشند. راهکار خاصی برای مبارزه با بیماری های ویروسی وجود ندارد و تنها راه از بین بردن ناقلین این بیماری ها و از بین بردن درختان بیمار و کاشت گیاهان عاری از بیماری است.

بیماری پیچیدگی برگ انگور

پیچیدگی برگ

پیچیدگی برگ انگور

علائم ایم بیماری معمولا در اوایل تشکیل و تا رسیدن اولین میوه ها ایجاد شده و کم کم پیشرفت می‌کند. در ارقام قرمز تغییر رنگ در مناطق بین رگبرگی دیده می‌شود ولی رگبرگها معمولا سبز باقی می‌مانند. در ارقام سفید انگور مناطق بین رگبرگی سبز کمرنگ شده در حالیکه خود رگبرگها زرد می‌شوند. همچنین پیچیدن یا رول شدن به سمت پایین هم یکی دیگر از علائم این بیماری ویروسی است. ویروس های زیادی هستند که قادرند این بیماری را ایجاد کنند، این ویروس ها معمولا به وسیله شته های آرد آلود یا حشرات کوچک منتقل می‌شوند. استفاده از آفت کشهای مناسب در زمان های مناسب می‌تواند یکی راههای کاهش این بیماری باشد.

بیماری لکه قرمز انگور

بیمای لکه قرمز

این بیماری به تازگی تشخیص داده شده است که بوسیله نوعی ویروس ایجاد می‌شود. همین طور که از نام آن مشخص است لکه های رنگ قرمز را نشان می‌دهد و به تصادف در بین برگهای درخت بیماری دیده می‌شود. این بیماری در هر مرحله از رشد انگور یا در هر زمانی ممکن است اتفاق بیفتد. این بیماری به راحتی با علائم کمبود پتاسیم اشتباه گرفته می‌شود.

بیمای گال

گال

بیماری گال

بیماری گال بوسیله نوعی باکتری به نام ریزوبیوم بوجود می‌آید، این بیماری در مناطق معتدل و خنک رایج است. زمستان های شدید یا نوسانات دمایی در ابتدای بهار تنه درخت آسیب می‎‌بیند و بافت آوندی آسیب می‌بیند و راه برای ورود عامل بیماری یعنی باکتری ریزوبیوم ویتیس باز می‌شود. علائم معمول تشکیل گال در تنه درخت انگور در شکل نشان داده شده است. این گال می‌تواند خیلی کوچک باشد و حتی می‌تواند زیر پوست تنه تشکیل شود. ایجاد مانع در سیستم آوندی باعث کمبود برخی عناصر در برگها و دیده شدن رنگ قرمز در برگها می‌شود. مانند بیماری ویروسی درمان این بیماری هم بسیار مشکل است. یکی از راهها انتخاب ارقام مقاوم به این بیماری و تنش سرما و انتخاب مکان مناسب برای احداث باغ انگور است. ارقام حساس به سرما نسبت به این بیماری حساس تر هستند. همچنین درختانی که تحت تاثیر تنش قرار گرفته اند نسبت به سرما حساس تر هستند.

دانلود اپلیکیشن مشاوره رایگان کشاورزی

دانلود اپلیکیشن امداد کشاورز

مشاوره رایگان کشاورزی، کشاورزی هوشمند، مشاوره تلفنی کشاورزی، آفت، بیماری، کود، بذر، سم، زراعت، باغداری، زنبورداری، دام، طیور، آبزیان، پرورش قارچ، ماشین آلات، خرید و فروش، محصولات و نهاده‌های کشاورزی، زعفران، پسته، گیاهان دارویی، گاو، گوسفند، میگو، مشاوره رایگان، کشاورزی نوین، کشاورزی آنلاین، کشاورزی مدرن، کارشناس کشاورزی،اخبار کشاورزی، دانلود اپلیکیشن کشاورزی، اپلیکیشن کشاورزی، اپلیکشن آفات و بیماری‌ها، مشاوره رایگان با کارشناس کشاورزی، نرم افزار کشاورزی

منبع

https://njaes.rutgers.edu/fs1260/


منبع : امداد کشاورز
تاریخ مطلب : ۱۳۹۸/۰۷/۰۹