دلایل ریزش گلها و میوه‌ها

مقدار ریزش علاوه این عامل به دلایل مختلف دیگری از جمله آب و هوا و تغذیه درخت بستگی دارد. معمولا ریزش گل از برگ و ریزش میوه از گل خسارت بیشتری وارد می‌کند. تنش‌هایی مانند خشکی، یا غرقاب شدن خاک، وزش بادهای گرم و خشک در دوره گلدهی و کمبود عناصری مانند ازت، پتاسیم، بر، مس، روی یا بروز آفات و بیماری‌ها هم از جمله دلایل ریزش گلها و میوه‌ها هستند.

به جدا شدن خود بخود برگ، گل و میوه از درخت ریزش گفته می‌شود. هر ساله هزاران گل در درختان ظاهر می‌شوند ولی درختان توانایی اینکه تمام آنها را به میوه تبدیل کنند ندارند در نتیجه ریزش بیشتر گلها تا 90 درصد آنها هم طبیعی است. البته در صد گلهایی که به میوه تبدیل می‌شوند در درختان مختلف متفاوت است.

درصد تشکیل میوه

در درختان میوه سیب، گلابی و به حدود 4 تا 6 درصد گل‌ها، 10 تا 20 درصد در گیلاس، هلو و زردآلو به میوه تبدیل شوند محصول باغ اقتصادی می‌باشد.

دلایل ریزش گل در بهار

البته مقدار ریزش علاوه این عامل به دلایل مختلف دیگری از جمله آب و هوا و تغذیه درخت بستگی دارد. معمولا ریزش گل از برگ و ریزش میوه از گل خسارت بیشتری وارد می‌کند. تنش‌هایی مانند خشکی، یا غرقاب شدن خاک، وزش بادهای گرم و خشک در دوره گلدهی و کمبود عناصری مانند ازت، پتاسیم، بر، مس، روی یا بروز آفات و بیماری‌ها هم از جمله دلایل ریزش گلها و میوه‌ها هستند.

همچنین هرچه گلها زودتر شکوفا شوند درصد ریزش آنها بیشتر می‌باشد. دریافت نکردن مقدار سرمای کافی یا تامین نشدن نیاز سرمایی هم باعث تشکیل نشدن تعداد کافی گل، دیر گل دادن، عدم هم زمان گل دادن یا ریزش می‌شود.

ریزش میوه

عوامل گفته شده در دلایل ریزش شکوفه‌ها مانند سرما،گرما و تغییرات ناگهانی رطوبت موجب ریزش میوه نیز می‌شوند. در درختانی که به گرده افشانی نیاز دارند در صورت عدم گرده افشانی و تشکیل بذر کافی میوه‌ها دچار ریزش می‌شوند. عواملی که باعث انجام نشدن گرده افشانی می‌شوند شامل ناسازگاری گرده با گل ماده، نبودن عوامل گرده افشانی مانند زنبور عسل و باد، عدم هم پوشانی تاریخ رسیدن گرده و آمادگی پذیرش گل ماده، عوامل نا مساعد جوی مانند گرما و سرمای شدید، بارندگی شدید می‌تواند دلایل عدم گرده افشانی و تشکیل بذر و ریزش میوه شوند.

دلیل ریزش میوه با تعداد بذر کم عدم وجود هورمون‌های لازم برای ادامه رشد میوه است. برای مثال اگر تعداد دانه در سیب از 5 تا 7 عدد کمتر باشد ریزش اتفاق می‌افتد.

 از علل دیگر ریزش میوه‌ها در درختانی که تعداد زیادی میوه تشکیل می‌دهند رقابت بین میوه‌های تشکیل شده است.

برخی بیماری‌‎ها مانند کرم سیب یا پوسیدگی مغز میوه باعث ریزش میوه می‌شوند، این ریزش ممکن است به دلیل تولید هورمون‌هایی مانند اتیلن باشد.

دلیل ریزش میوه

 ریزش میوه در درختان میوه در سه مرحله اتفاق می‌افتد و در هر زمان دلایل خاصی دارد:

ریزش اولیه

اگر ریزش در زمان بعد از ریزش گلبرگ‌ها تا 2 تا 3 هفته بعد از آن اتفاق بیفتد به دلیل عدم گرده افشانی و تلقیح ناکافی و تعداد بذر کم است.

ریزش خرداد ماه

زمانی اتفاق می‌افتدکه میوه‌ها به اندازه یک فندق هستند چند هفته بعد از ریزش اول اتفاق می‌افتد و 2 تا 4 هفته هم ادامه دارد. این ریزش هم به کمبود هورمون‌ها و هم مواد غذایی وابسته است.

ریزش قبل از برداشت

این ریزش چند هفته قبل از برداشت اتفاق می‌افتد و به دلیل زیادی یا کمی آب، باردهی بیش از حد، کمبود مواد غذایی، دماهای خیلی بالا و عوامل ارثی است. یکی از راههای کنترل این نوع ریزش استفاده از نفتالین استیک اسید به شکل محلولپاشی است که ریزش را چند هفته به تاخیر می‌اندازد.

کنترل ریزش گل‌ها و میوه‌ها

تقویت درختان با استفاده از کودهای مورد نیاز در فصل زمستان به شکل چالکود. ترکیب چالکود شامل کود دامی پوسیده، فسفر و پتاسیم به همراه کودهای کم مصرف شامل روی، بر، آهن، منیزیم، منگنز و مس است. علاوه بر این ترکیب در اواخر زمستان از محلولپاشی فروت ست حاوی روی، بر و ازت در زمان توم جوانه و پس از برداشت انجام شود.

علاوه بر تغذیه باید در درختانی که در گرده افشانی حساس هستند از کندوی عسل، ارقام سازگار گرده زا به تعداد کافی در جهت باد غالب منطقه استفاده شود. علاوه بر این برخی سموم یا علف کش‌ها در صورتی که با درختان سازگار نباشند، یا نسبت اختلاط آنها رعایت نشده باشد و یا مقدار زیاد استفاده شوند ممکن است سبب سوختگی برگ و جوانه و ریزش شوند.

دانلود اپلیکیشن مشاوره رایگان کشاورزی

دانلود اپلیکیشن امداد کشاورز

چرا گلهای درختان اول بهار میریزه؟، برای ریزش گلها و میوه‌ها چکار کنم؟ریزش شکوفه در زرد آلو، مشاوره رایگان کشاورزی، کشاورزی هوشمند، مشاوره تلفنی کشاورزی، آفت، بیماری، کود، بذر، سم، زراعت، باغداری، زنبورداری، دام، طیور، آبزیان، پرورش قارچ، ماشین آلات، خرید و فروش، محصولات و نهاده‌های کشاورزی، زعفران، پسته، گیاهان دارویی، گاو، گوسفند، میگو، مشاوره رایگان، کشاورزی نوین، کشاورزی آنلاین، کشاورزی مدرن، کارشناس کشاورزی

 


منبع : امداد کشاورز
تاریخ مطلب : ۱۳۹۸/۰۲/۰۲