بیماری لکه آجری بادام

بادام  از خانواده رزاسه، گیاهی دگرگشن است و بومی آسیای مرکزی، ایران، تاجیکستان، افغانستان و قسمت‌هایی از چین است. به علت نیاز آبی پایین آن و رشد در خاک‌های آهکی قابل کشت در خاک‌های مناطق مختلف می‌باشد. بزرگترین کشورهای تولیدکننده بادام به ترتیب آمریکا، اسپانیا، ایتالیا و ایران هستند.

خواص بادام

به دلیل اینکه 45 تا 60 درصد وزن خشک بادام را چربی های غیر اشباع تشکیل می‌دهند مغز دارای ارزش غذایی زیادی است. 20 درصد دیگر وزن خشک را پروتئین و کربوهیدرات تشکیل می‌هند.

بادام

بیماری لکه آجری بادام

بیماری لکه آجری توسط قارچ  amygdalinum Polystigma و در مناطق بادام کاری آسیا و اروپا وجود دارد.

علائم بیماری لکه آجری بادام

ابتدا لکه‌های بی شکل سبز متمایل به زرد روی برگ ظاهر شده و به تدریج رنگ لکه‌ها که معمولا گوشه دار هستند به سمت زرد پیش می‌رود. به تدریج با پیشرفت بیماری رنگ لکه‌ها از زرد به نارنجی تند و سپس قرمز آجری تغییر می‌یابد. در این هنگام بافت برگ در محل لکه‌ها ضخیم و در سطح زیرین برگ برجسته و رویه بالایی برگ فرورفته می‌شود. قطر لکه ها 2 تا 3 برابر مناطق سالم است و به تدریج تا اواسط تابستان کاملا قهوه‌ای و خشک می‌شود.

در مراحل پیشرفته بیماری برگ‌ها پیچ خورده و خشک می‌شوند. در ارقام حساسی مثل مامایی این بیماری باعث کاهش محصول می‌شود.

لکه آجری
لکه آجری

چرخه زندگی بیمارگر

اندام های قارچ بیمارگر درون برگ‌های زیر درخت که معمولا مرطوب و در سایه هستند به شکل گندروی زمستان گذرانی می‌کنند. اندام های قارچی از اواخر زمستان تا زمان گلدهی و تشکیل میوه بخصوص در شرایط رطوبت زیاد و بارندگی در هوا پخش می‌شوند. باز شدن  برگ‌ها در بادام بعد از گلدهی است که همزمان با فراوانی آسک های آلوده کننده در هوا است. بعد از آلوده شدن برگ‌های جوان 30 تا 40 روز بعد علائم بیماری آشکار می‌شود. در اواخر تابستان و زمان ریزش برگ‌ها قارچ مجدد در فاز زمستان گذران می‌رود و در برگ‌های ریخته شده می‌ماند تا بهار رشد کند.

لکه آجری بادام

راههای کنترل بیماری لکه آچری بادام

ارقام بادام مقاوم به لکه آجری

بعضی ارقام مانند فرانیس، شکوفه، 12 شاهرود و 6 شاهرود بیشترین مقاومت به این بیماری و رقم امامیه1، 16 شاهرود، 7 شاهرود و 19 شاهرود حساس‌ترین ارقام هستند. ارقام مامایی، نان پاریل، آذر، یلدا، ربیع، سفید، 8، 13، 15، 17، 18 و 21 شاهرود بین این دو دسته هستند.

جمع آوری برگ‌های زیر درختان

جمع آوری برگ‌های خزان کرده در پاییز یکی از راههای کنترل است.

شخم زدن

در زمانی که اندام‌ بارده جنسی قارچ‌ها بالغ نشده است و قبل از باز شدن جوانه‌ها شخم زده شود و برگ‌ها زیر خاک قرار بگیرند.

مبارزه شیمیایی/بهترین قارچکش برای لکه آجری

استفاده از قارچ‌کش‌های پیشگیری کننده مسی مانند بردوفیکس یک درصد، مانکوزب 80 درصد 2 در هزار، کوپراویت و کاسید هر کدام به نسبت 2 در هزار در اواخر زمستان و اوایل بهار در 2 تا 4 نوبت(اولین سم‌پاشی در زمانی که 50 درصد گل‌ها ریزش کردند، دومین سم‌پاشی 15 روز بعد و سومین و چهارمین سم‌پاشی هم به فاصله 15 روز موثر است.

دانلود اپلیکیشن مشاوره رایگان کشاورزی

دانلود اپلیکیشن امداد کشاورز

مشاوره رایگان کشاورزی، کشاورزی هوشمند، مشاوره تلفنی کشاورزی، آفت، بیماری، کود، بذر، سم، زراعت، باغداری، زنبورداری، دام، طیور، آبزیان، پرورش قارچ، ماشین آلات، خرید و فروش، محصولات و نهاده‌های کشاورزی، زعفران، پسته، گیاهان دارویی، گاو، گوسفند، میگو، مشاوره رایگان، کشاورزی نوین، کشاورزی آنلاین، کشاورزی مدرن، کارشناس کشاورزی،اخبار کشاورزی، دانلود اپلیکیشن کشاورزی، اپلیکیشن کشاورزی، اپلیکشن آفات و بیماری‌ها


منبع : ﺑﯿﻤﺎري ي ﻟﮑﻪ آﺟﺮی برگ ﺑﺎدام و ﻣﺪﯾﺮﯾﺖ آن.1395. اﺣﻤﺪ ﺣﯿﺪرﯾﺎن
تاریخ مطلب : ۱۳۹۸/۰۲/۲۳