بیماری‌های توت فرنگی

توت فرنگی میوه نسبتا جدیدی است و از حدود 250 تا 300 سال پیش شروع به اهلی کردن آن و معرفی ارقام مختلف شده است. از گذشته مصرف دارویی داشته است. توت فرنگی‌ها به بسیاری از انواع بیماری‌ها حساس هستند برای جلوگیری از وارد شدن خسارات سنگین شناسایی بیماری‌ها بسیار مهم است.

بیماری‌های توت فرنگی

بیماری اسکورچ توت فرنگی

عامل بیماری Diplocarpon earliana است. یکی از بیماری‌های مهم توت فرنگی است که به صورت لکه‌های ارغوانی به قطر 5 میلی متر در سطح برگ ظاهر می‌شود. در صورت آلودگی شدید لکه‌ها افزایش یافته و تمام سطح برگ را می‌پوشاند و باعث مرگ گیاه می‌شود.

اسکورچ
اسکورچ

بیماری سفیدک پودری توت فرنگی

عامل این بیماری Sphaerotheca macularis  است و باعث آلودگی کاسبرگ ها و حالت پیچش به سمت بالا در حاشیه برگ‌ها می‌شود. در مناطق کم نور ایجاد شده و روی میوه‌ها هم مشاهده می‌شود.

سفیدک پودری
سفیدک پودری

بیماری بلایت برگی توت فرنگی

در برگ‌های مسن توت فرنگی دیده می‌شود به شکل لکه‌های دایره‌ای یا بیضی به قطر 2.5 تا 3 سانتی‌متر که لکه ها در ابتدای تشکیل قرمز مایل به نارنجی بوده و با مسن شدن گیاه افزایش پیدا می‌کند. لکه‌ها به تدریج قهوه‌ای با حاشیه ارغوانی می‌شوند.

بلایت
بلایت

بیماری لکه برگی توت فرنگی

به شکل لکه‌های گرد ارغوانی به قطر 3 تا 3.5 سانتی‌متر در سطح بالایی برگ است و پس از مدتی مرکز لکه‌ها قهوه‌ای یا خاکستری و سپس دارای حاشیه ارغوانی می‌شود. بیماری علاوه بر برگ روی کاسبرگ‌ها هم دیده می‌شود.

لکه برگی
لکه برگی

بیماری لکه تاولی توت فرنگی

این بیماری به شکل لکه‌های ارغوانی مایل به قهوه‌ای که به تدریج نکروزه و بزرگ می‌شوند دیده می‌شود. لکه‌ها اغلب در انتهای یک دمبرگ و در میوه‌های پایه و راس میوه دیده می‌شود.

لکه تاولی
لکه تاولی

بیماری کپک خاکستری میوه توت فرنگی

از جمله بیماری‌های میوه که توسط قارچ بوتری تیس بوجود می‌آید و گاهی تا 50 درصد محصول را کاهش می‌دهد. درابتدای فصل و به دنبال بیماری بلایت در هوای مرطوب شدت بیشتری دارد.

کپک خاککستری

بیماری پوسیدگی آنتراکنوز توت فرنگی

این بیماری توت فرنگی هم یکی از بیماری‌های هوای گرم و مرطوب است و علائم آن به شکل پوسیدگی میوه با لکه‌های نرم است که به تدریج سخت می‌شوند و روی میوه‌های سبز به رنگ قهوه‌ای و سیاه هستند و روی میوه‌های رسیده لکه‌های ارغوانی سیاه رنگ ایجاد می‌کنند. در میوه‌های رسیده لکه به سرعت گسترش پیدا کرده و تمام میوه می‌پوسد.  

آنتراکنوز

پوسیدگی چرمی توت فرنگی

این بیماری روی میوه‌های سبز و رسیده ظاهر می‌شوند و نواحی پوسیده به رنگ قهوه‌ای روشن و در مرکز لکه و حاشیه آن ارغوانی می‌شود. در مراحل آخر پوسیدگی حالت چرمی و سفت پیدا می‌کند.

چرمی

بیماری قرمز شدن استوانه مرکزی ریشه توت فرنگی

علائم این بیماری کوتولگی و پژمردگی گیاهان در آب و هوای خشک است. حاشیه برگ‌های مسن زرد یا قرمز شده و استوانه مرکزی ریشه قرمز با مرکز سفید می‌شود.

ریشه قرمز

پژمردگی ورتیسیلیومی توت فرنگی

این بیماری به نام سیاه ریشه هم خوانده می‌شود و نواحی زیادی از ریشه به رنگ سیاه دیده می‌شود. در اثر بیماری گیاه کوتوله و تعداد میوه‌ها کم می‌شود.

پژمردگی ورتیسیلیومی

نماتدهای ریشه توت فرنگی

گیاهان آلوده به نماتد کوتوله شده، برگ‌های مسن مرده و تعداد کمی میوه تولید می‌کند. علائم بیماری اغلب در تابستان به صورت لکه‌ای یا ناحیه‌ای در مزارع دیده می‌شود.

نماتد

کنترل بیماری‌های توت فرنگی

جابجایی گیاهان هر دو تا سه سال

سولاریزه کردن یا آفتاب دهی زمین بوسیله کشیدن پلاستیک سیاه روی زمین قبل از کاشت گیاه

استفاده از مالچ‌هایی مانندخاک اره بین ردیف‌ها جهت حفظ رطوبت خاک و جلوگیری از رشد علف‌های هرز

ضد عفونی کردن خاک با سموم مربوط به خاک و استفاده از قارچکش‌هایی مانند بردوفیکس بعد از کاشت گیاه

استفاده از نشاء سالم

دستورالعمل کاشت توت فرنگی

دانلود اپلیکیشن مشاوره رایگان کشاورزی

اپلیکیشن امداد کشاورز

مشاوره رایگان کشاورزی، کشاورزی هوشمند، مشاوره تلفنی کشاورزی، آفت، بیماری، کود، بذر، سم، زراعت، باغداری، زنبورداری، دام، طیور، آبزیان، پرورش قارچ، ماشین آلات، خرید و فروش، محصولات و نهاده‌های کشاورزی، زعفران، پسته، گیاهان دارویی، گاو، گوسفند، میگو، مشاوره رایگان، کشاورزی نوین، کشاورزی آنلاین، کشاورزی مدرن، کارشناس کشاورزی،اخبار کشاورزی، دانلود اپلیکیشن کشاورزی، اپلیکیشن کشاورزی، اپلیکشن آفات و بیماری‌ها


 

 


منبع : توت فرنگی.1388. ﻧﺎزﻳﻼﻫﻨﺮﭘﺮور، ﺳﻴﺪﺣﻤﻴﺪرﺿﺎﻓﺮﻗﺎﻧﻲ، ﺳﻴﺪ ﻋﻠﻲ ﻓﺮﻗﺎﻧﻲ
تاریخ مطلب : ۱۳۹۸/۰۲/۱۸