بیماری‌های مهم پسته

پسته یکی از مهم ترین محصولات باغی کشور است و به دلیل مقاومت به انواع تنش‌ها مانند شوری و خشکی در شرایط متفاوت آب و هوایی قابل کشت است. یکی از محصولات مهم صادراتی است در نتیجه توجه به تولید محصول سالم و عاری از سموم و بیماری برای صادرات بسیار با اهمیت است.

بیماری‌های مهم پسته

بیماری سرخشکیدگی درختان پسته

یکی از بیماری‌های مهم پسته به خصوص در ارقام کله قوچی و فندقی است که بوسیله قارچ Paecilomyces variotii یا سیتوسپرا بوجود می‌آید. این عارضه به تدریج سبب ایجاد شانکر یا نکروزه یا سیاه شدگی‌هایی در تنه و شاخه‌های اصلی و فرعی می‌شود. اگر درخت از نظر تغذیه‌ای در شرایط مناسبی نباشد به این بیماری حساس‌تر می‌شود و به این ترتیب به خصوص تنه درخت در برخورد با آفتاب شدید ابتدا قرمز و سپس با حمله قارچ‌ها به رنگ سیاه در می‌آید.

سرخشکیدگی پسته

کنترل بیماری سرخشکیدگی پسته

اقداماتی مانند هرس شاخه‌های آلوده، آبیاری مناسب درختان، اصلاح وضعیت خاک، تغذیه و کوددهی مناسب درختان و کنترل آفاتی مانند شپشک و سوسک‌های پوستخوار در کاهش این بیماری موثر هستند.

استفاده از قارچ‌کش‌هایی مانند اکسی کلرور مس با غلظت 1.5 در هزار بعد از هرس سبب کنترل نسبی این بیماری شده است.

یکی دیگر از قارچکش‌هایی که می‌توان استفاده کرد مخلوط بردو است که یکی از بهترین سموم معدنی است. این ترکیب چسبندگی بیشتری در برابر بارندگی دارد و آسیب کمتری به حشرات مفید باغ وارد می‌کند.

بیماری لکه برگی یا لکه آلترناریایی پسته

این بیماری که بیشتر در مناطق مرطوب پسته‌کاری دنیا مانند کالیفرنیا و در سالهای پر باران دیده می‌شود بوسیله قارچ آلترناریا (Alternarie alternata)  ایجاد می‌شود.

لکه برگی پسته

لکه آلترناریا

کنترل بیماری 

هرس شاخه‎‌های نزدیک به سطح زمین، حذف علف‌های هرز با توجه به شرایط باغ، مدیریت آبیاری و عدم تاخیر در برداشت توصیه می‌شود.

کنترل شیمیایی بیماری بیماری لکه برگی پسته

استفاده از سموم قارچکش مانند کاپتان 50 درصد با غلظت 3 در هزار

پوسیدگی فایتوفتورایی ریشه و طوقه(گموز پسته)

عامل این بیماری قارچ فایتوفتورا می‌باشد. انتقال این قارچ در خاک با جابجایی نهال، خاک و آب آبیاری انجام می‌شود. این قارچ در شرایط با رطوبت بالا به راحتی تکثیر پیدا می‌کند.

گموز پسته

کنترل بیماری گموز پسته

جلوگیری از اشباع ماندن طولانی خاک از آب، جلوگیری از زیر خاک بودن ناحیه طوقه درخت و تماس آب با طوقه، به این منظور در خاک‌های غیر شور باید دور درخت تشتک ایجاد کرد و در خاک شور بهتر است دور طوقه از خاک خالی شده و با ماسه درشت بادامی پوشانده شود. در باغات آلوده دور آبیاری طولانی تر شود. استفاده از پایه‌های متحمل، تراشیدن بافت آلوده طوقه در درختانی که کمتر از 50 درصد آن‌ها آلوده است و ضدعفونی کردن محل زخم با قارچکش‌های مناسب. استفاده از قارچکش‌هایی مانند مخلوط بردو 4 درصد و اکسی کلرور مس 35 درصد با غلظت 1 درصد در زمان مشاهده آلودگی.

نماتد مولد غده ریشه پسته یا بیماری ریشه گرهی

این بیماری بوسیله نماد Meloidogyne spp  بخصوص در خاک‌های سبک و شنی بوجود می‌آید. از علائم این بیماری در پسته ضعف و زردی برگ و ایجاد گره روی ریشه است. برای کنترل این بیماری نهال‌ها باید از نهالستان‌های معتبر و گواهی شده تهیه شوند و از پایه‌های متحمل به این بیماری استفاده شود. تغذیه درختان به ویژه با کودهای پتاسیمی و عدم کشت گیاهانی مانند گوجه‌فرنگی، بادمجان، سیب زمینی، فلفل و خانواده کدوییان در مجاورت باغ پسته از جمله اقداماتی هست که به کاهش این بیماری کمک می‌کند. روش‌های بیولوژیکی مانند استفاده از باکتری باسیلوس سابتیلیس هم می‌تواند در کنترل این بیماری موثر باشد.

نماتد

روش مقابله شیمیایی

استفاده از سمومی مانند راگبی گرانوله 10 درصد

قارچ‌های تولید کننده آفلاتوکسین

قارچ‌های گروه آسپرژیلوس سم آفلاتوکسین را تولید می‌کنند که یکی از سموم بیماری‌زای مهم می‌باشد.

دانلود اپلیکیشن مشاوره رایگان کشاورزی

دانلود اپلیکیشن امداد کشاورز

مشاوره رایگان کشاورزی، کشاورزی هوشمند، مشاوره تلفنی کشاورزی، آفت، بیماری، کود، بذر، سم، زراعت، باغداری، زنبورداری، دام، طیور، آبزیان، پرورش قارچ، ماشین آلات، خرید و فروش، محصولات و نهاده‌های کشاورزی، زعفران، پسته، گیاهان دارویی، گاو، گوسفند، میگو، مشاوره رایگان، کشاورزی نوین، کشاورزی آنلاین، کشاورزی مدرن، کارشناس کشاورزی،اخبار کشاورزی، دانلود اپلیکیشن کشاورزی، اپلیکیشن کشاورزی، اپلیکشن آفات و بیماری‌ها

برچسب ها : اکسی کلرور مس , بیماری سرخشکیدگی درختان پسته , بیماری‌های مهم پسته , سیتوسپرا , شانکر یا نکروزه یا سیاه شدگی‌هایی در تنه , شانکر پسته , کنترل بیماری سرخشکیدگی پسته , برای کنترل بیماری سرخشکیدگی پسته چه کنم؟ , تغذیه و کوددهی , هرس شاخه‌های آلوده , قارچ کش سر خشکیدگی پسته , بیماری لکه برگی پسته , بیماری لکه آلترناریایی پسته , قارچکش لکه آلترناریایی پسته , قارچکش لکه برگی پسته , قارچ آلترناریا , قارچکش بیماری لکه برگی پسته​​​​​​​ , پوسیدگی فایتوفتورایی ریشه پسته , بیماری گموز پسته , قارچ فایتوفتورا , کنترل بیماری گموز پسته , طوقه , ضدعفونی کردن محل زخم , نماتد مولد غده ریشه پسته , بهترین سم نماتد مولد غده ریشه پسته چیست ؟ , نماتد مولد غده ریشه پسته چیست؟ , بیماری ریشه گرهی چیست؟ , ضعف و زردی برگ , روش مقابله شیمیایی نماتد یا گره ریشه پسته , باغداری , زراعت , مشاوره رایگان , اپلیکیشن کشاورزی , مشاوره تلفنی کشاورزی , مشاوره رایگان کشاورزی , کشاورزی هوشمند , کشاورزی نوین , کشاورزی آنلاین , پسته , آفت، بیماری , اپلیکشن آفات و بیماری‌ها , دانلود اپلیکیشن مشاوره رایگان کشاورزی , سم آفلاتوکسین پسته , بیماری پسته , گموز پسته,

منبع : امداد کشاورز
تاریخ مطلب : ۱۳۹۸/۰۲/۲۸