بیماری آنتراکنوز گوجه فرنگی

بیماری آنتراکنوز یکی از بیماری های رایج گوجه فرنگی است که باعث پوسیدگی میوه ها می‌شود. علائم این بیماری به ندرت در میوه های سبز و نارس دیده می‌شوند. علائم در میوه های رسیده به صورت نقاط کوچک، آفتاب زده، و لکه های گرد که ممکن است تا قطر 1.5 هم گسترش پیدا کند

بیماری آنتراکنوز گوجه فرنگی

بیماری آنتراکنوز یکی از بیماری های رایج گوجه فرنگی است که باعث پوسیدگی میوه ها می‌شود. علائم این بیماری به ندرت در میوه های سبز و نارس دیده می‌شوند. علائم در میوه های رسیده به صورت نقاط کوچک، آفتاب زده، و لکه های گرد که ممکن است تا قطر 1.5 هم گسترش پیدا کند. مرکز این لکه ها به صورت تیره در می‌آید. ممکن است تعداد این لکه ها هم بیشتر شود و کم کم سراسر میوه ها را فرا بگیرد. این مراکز سیاه در داخل این دایره های پوسیده در واقع همان اندام قارچ (اسکلروتینیا) است. این قارچ در خاک و بقایای گیاهی بعد از برداشت حتی تا سه سال باقی می‌ماند. میوه های سبز هم آلوده می‌شوند ولی تا زمان رسیدن علائم را نشان نمی‌دهند. بعد از گسترش بیماری عامل بیماری بوسیله باد یا باران در هوای گرم یا آبیاری زیاد از حد منتقل می‌شود. این بیماری آب و هوای گرم و مرطوب، آبیاری بیش از حد را ترجیح می‌دهد.

آنتراکنوز

آنتراکنوز

کنترل بیماری آنتراکنوز گوجه فرنگی

میوه ها را به محض رسیدن برداشت کنید. از آبیاری بیش از حد خودداری کنید یا از آبیاری قطره ای استفاده کنید. استفاده از قارچکش ها هم به کاهش و کنترل بیماری کمک می‌کند. برای کاشت گیاهان جدید از گیاهان  آلوده بذر تهیه نکنید. دو سال پشت سر هم گوجه فرنگی در یک زمین کاشته نشود. گوجه فرنگی ها در مکانهایی که دارای آفتاب کامل است کاشته شود. بهتر است گیاه روی داربست باشد بخصوص در مناطق دارای بارندگی تا تهویه داخل بوته بهتر شود.

سطح خاک را با کاه یا مالچ پلاستیکی بپوشانید. برای کاهش رطوبت در مزرعه فاصله مناسب را رعایت کنید. سیستم آبیاری بارانی باعث افزایش ابتلا به این بیماری و سایر بیماریهای قارچی می‌شود. آبیاری در ابتدای صبح نسبت به ظهر و غروب بهتر است زیرا باعث کاهش رطوبت سطح برگها و کاهش بیماری ها می‌شود. زیرا در طول شب و تاریکی بسیاری از پاتوژنها تکثیر پیدا می‌کنند. با مشاهده یک میوه بیمار سریعا از مزرعه حذف کنید. از میوه های آلوده به بیماری آنتراکنوز برای تهیه کمپوست هم استفاده نکنید.

انتراکنوز

 

منابع

http://entoweb.okstate.edu/ddd/diseases/tomanthracnose.htm

http://blogs.cornell.edu/livegpath/gallery/tomato/anthracnose-on-tomatoes/


منبع : امداد کشاورز
تاریخ مطلب : ۱۳۹۹/۰۶/۲۲