نرخ پایین خرید تضمینی گندم موجب کاهش سطح زیرکشت می‌شود

رییس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی گفت: بررسی ها نشان می‌دهد که اگر دولت رفتار قیمتی خود را اصلاح نکند در سال آینده با مشکلات جدی‌تری مثل کاهش سطح زیرکشت گندم مواجه خواهیم شد.

به گزارش ایرنا، احمد علی کیخا روز شنبه در نشست با مدیران جهادکشاورزی، آب منطقه ای، منابع طبیعی، محیط زیست و تشکل‌های بخش کشاورزی آذربایجان شرقی با بیان اینکه بخش خصوصی گندم را از کشاورزان به صورت نقدی خرید می‌کند، اضافه کرد: از انجمن‌ها، خانه‌ها و نظام‌های تخصصی در بخش‌ کشاورزی انتظار داریم تا به معنای واقعی صدای کشاورز باشند و در موضوع های مرتبط با این حوزه در سطح ملی، اعلام موضع کرده و مطالبه گری کنند.

کیخا تاکید کرد: از اتاق ایران درخواست داریم تا دبیرخانه ای را برای این کمیسیون‌ها ایجاد و آن را با کمیسیون کشاورزی مجلس مرتبط کند؛ خوشبختانه این بستر وجود دارد که تفاهمی برای همکاری دو جانبه پیش بینی شود تا مشکلات و حرف‌های بخش خصوصی را بشنویم.

وی بیان کرد: حدود ۴۰ سال نرخ ارز به صورت تصنعی پایین نگه داشته شد و این موضوع عاملی بود که فعالیت‌های کشاورزی را از جنبه انتفاع و وجه اقتصادی بودن خارج کرد؛ امروز اتاق بازرگانی باید با تعریف بازارهای جدید و هدایت کشاورزان و تولیدکنندگان، این مسیر را به شکل بهتری راهبری کند. 

منبع: خبرگزاری ایرنا

دانلود اپلیکیشن مشاوره رایگان کشاورزی

داننلود اپلیکیشن امداد کشاورز

مشاوره رایگان کشاورزی، کشاورزی هوشمند، مشاوره تلفنی کشاورزی، آفت، بیماری، کود، بذر، سم، زراعت، باغداری، زنبورداری، دام، طیور، آبزیان، پرورش قارچ، ماشین آلات، خرید و فروش، محصولات و نهاده‌های کشاورزی، زعفران، پسته، گیاهان دارویی، گاو، گوسفند، میگو، مشاوره رایگان، کشاورزی نوین، کشاورزی آنلاین، کشاورزی مدرن، کارشناس کشاورزی،اخبار کشاورزی، دانلود اپلیکیشن کشاورزی، اپلیکیشن کشاورزی، اپلیکشن آفات و بیماری‌ها، مشاوره رایگان با کارشناس کشاورزی، نرم افزار کشاورزی


منبع : ایرنا
تاریخ مطلب : ۱۳۹۸/۰۵/۲۰