فصل کشت گندم در بوشهر، دغدغه‌های کشاورزان و وعده‌های مسئولان

سال زراعی جدید در استان بوشهر در حالی آغاز می‌شود که کشاورزان گندم‌کار این استان به دلیل وجود برخی مشکلات دچار دو دلی و اما و اگرهایی هستند و مسئولان نیز برخی برنامه‌های تشویقی را به اجرا گذاشته‌اند و وعده‌های نوید بخشی را برای حمایت از آنان اعلام می‌کنند.

به گزارش ایرنا، بوشهر از جمله استان‌های گرمسیری است که پس از گوجه فرنگی خارج فصل و خرما، گندم سومین محصول کشاورزی  این استان از لحاظ میزان تولید است و در ۲ سال اخیر به واسطه بارش و پراکنش مناسب باران بین ۱۴۰ تا ۱۶۰ هزار تن از این محصول استراتژیک در استان بوشهر تولید شده‌است طوریکه این استان در زمینه تامین گندم خود به خودکفایی رسیده‌است.

کشت گندم در استان بوشهر هر سال از آبان ماه آغاز و برداشت آن نیز از اواخر فروردین انجام می‌شود اما امسال پیش بینی هواشناسی مبنی بر کاهش میزان و تاخیر بارندگی پاییزی در این استان عاملی شده تا کشاورزان برای آغاز بموقع کشت دچار تردید شوند.  

اما دغدغه اصلی گندمکاران بوشهری افزایش چند برابری قیمت نهاده‌های کشاورزی و هزینه‌های کاشت است که آنان را برای فراهم کردن مقدمات عملیات کشت دو دل کرده‌است و خواهان توجه دولت هستند.

هرچند دولت نرخ خرید تضمینی گندم از ۲۲ هزار ریال برای هرکیلوگرم در سال زراعی ۱۳۹۸ - ۱۳۹۹  به ۴۰ هزار ریال در سال زراعی ۱۳۹۹- ۱۴۰۰ افرایش داده‌است اما کشاورزان معتقدند این اقدام مشوقی برای گندم‌کاران است اما کافی نیست و در این شرایط تورمی به حمایت‌های بیشتری از این بخش نیاز است.

در این ارتباط مسئولان بخش کشاورزی استان بوشهر راهکارهایی از جمله ضرورت تغییر روش کشت سنتی گندم به مکانیزه را به کشاورزان پیشنهاد و وعده تامین بذر و کود مورد نیاز آنان را اعلام    می‌کنند.

پیش‌بینی کاهش بارش پاییزی در استان بوشهر 

براساس اعلام مدیرکل هواشناسی استان بوشهر، بیشتر مدل‌های اقلیمی نشان می‌دهد بارش‌های این استان در فصل پاییز امسال به طور چشمگیری کمتر از میانگین بلندمدت خواهد بود.

به گفته فرج الله شکوهی پور، مراکز اقلیمی خارجی نیز در مجموع بارش سه ماهه (از ۱۱ مهر تا ۱۱ دی) را در بیشتر نقاط استان بوشهر ۴۵ تا ۵۰ درصد کمتر از میانگین پیش‌بینی کرده‌اند.

وی یادآورشد: میانگین بارش استان بوشهر در فصل پاییز ۱۰۳ و میانگین بارش در این استان در ماه مهر ۱.۷ میلیمتر است که بر اساس نقشه‌های پیش بینی ماهانه انتظار می‌رود بارش در این ماه در حد میانگین یا اندکی کمتر از میانگین باشد.

شکوهی پور ادامه داد:  میانگین بارش استان بوشهر در آبان ماه ۳۷.۵ میلیمتر است و پیش بینی می‌شود آبان سال جاری در بیشتر نقاط این استان ۵ تا ۱۰ میلیمتر کمتر از میانگین باران ببارد.

وی میانگین بارش استان بوشهر در آذر ماه را ۶۳.۴ میلیمتر اعلام کرد و اظهارداشت: امسال میزان بارش آذرماه در شهرستان‌های دیلم و گناوه و بخش‌هایی از شمال و شرق دشتستان ۲۰ تا ۴۰ میلیمتر کمتر از میانگین، در سایر نقاط ۱۰ تا ۲۰ میلیمتر و در بخش‌هایی از سواحل تنگستان، شهرستان‌های جم و عسلویه ۵ تا ۱۰ میلیمتر کمتر از میانگین پیش بینی شده‌است.

به گفته شکوهی پور این درحالی است که دمای هوا نیز در سه ماهه پاییز (مهر، آبان و آذر) پنج دهم تا یک درجه بیش از میانگین دمای هوا در فصل پاییز در استان بوشهر و ۲۴.۳ درجه سانتیگراد خواهد بود.

وی یادآورشد: مجموع بارش استان در سال زراعی گذشته (۹۸-۹۹)، ۳۸۸.۲ میلیمتر بود که نسبت به میانگین بلند مدت استان ۴۴.۸ درصد (۱۲۰.۱میلیمتر) و نسبت به سال زراعی ۹۸-۹۷ در حدود ۷ درصد افزایش داشت.

منبع خبرگزاری ایرنا

منبع : ایرنا
تاریخ مطلب : ۱۳۹۹/۰۷/۲۱