طرح ارتقای بهداشتی گوشت مرغ از ۱۵ مهر

معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور گفت: به منظور عرضه کیفی گوشت مرغ در بازار از ۱۵ مهر سال جاری طرح ارتقای بهداشتی گوشت مرغ عملیاتی می‌شود.

«علی‌اصغر ماکنعلی» شنبه در نشست خبری طرح ملی ارتقای بهداشتی گوشت مرغ افزود: مردم با مرغ سبز، بدون آنتی‌بیوتیک و سایز آشنایی دارند که این طرح نیز در عرضه مرغ کیفی تاثیرگذار خواهد بود.
وی با بیان اینکه کاهش بیماری نیوکاسل و سالمونلا در دستور کار این سازمان است تصریح کرد: امیدواریم در آینده نزدیک شاهد بیماری‌هایی همانند نیوکاسل و سالمونلا نباشیم.

آغاز صادرات محصولات دامی به چین از ۲ هفته آینده
وی گفت: تا امروز فرآورده ‌های آبزیان به‌ صورت غیر مستقیم  از کشورهای ثالث به کشورهایی مانند چین صادر می‌شد که اکنون بر اساس تفاهمنامه به امضا رسیده، می‌توانیم صادرات مستقیم انجام دهیم.
وی اضافه کرد: طبق درخواست کشور چین از دو هفته آینده صادرات مستقیم به این کشور آغاز می شود.
وی ادامه داد: نام ۶۴ شرکت آبزی‌ پروری ایران در گمرک چین ثبت شده که می‌توانند صادرات محصولات حلال و حرام گوشت را به این کشور داشته باشند.

واردات تخم چشم زده انحصاری نیست
معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور افزود: در واردات تخم چشم زده قزل الا انحصاری برای صدور مجوز وجود ندارد.
وی تصریح کرد: ضوابط و دستور العمل‌ هایی برای واردات این محصول وجود دارد که لازم است رعایت شود از سوی دیگر بخشی از وظایف مربوط به حوزه وزارت صنعت، معدن و تجارت است که تجار باید حداقل ویژگی‌های مورد تأیید وزارت صنعت، معدن و تجارت را داشته و از سوی سازمان دامپزشکی ضوابط بهداشتی واردات را رعایت کنند.
ماکنعلی اضافه کرد: سازمان دامپزشکی علاقه‌ مند به تولید داخل به جای واردات است اما بحث انتقال تکنولوژی در این ارتباط باید توسط خود تولیدکنندگان صورت گیرد.
وی درباره تولید تخم چشم زده افزود: کشور ما ویژگی‌ های خاص خود را دارد و در ارتباط با برخی برنامه‌ریزی‌ ها با مشکل مواجه هستیم. سازمان دامپزشکی از این ضعف مستثنی نیست اما به طور قطع نه تنها  متمایل به واردات نیستیم بلکه مجوز واردات محصولات غیربهداشتی را نمی‌دهیم.
به گفته وی، در حال حاضر برای کنترل با بیماری مشمشه با کشور المان همکاری داریم.

واردات منوکلسیم فسفات
معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور درباره اعتراض تولیدکنندگان و تعطیلی کارخانه‌های مونو و دی‌کلسیم فسفات گفت: واردات محصول نهایی دلایل مختلفی دارد و بخشی از مسئولیت‌ ها در ارتباط با تولید داخل و واردات محصول نهایی به وزارت صنعت، معدن و تجارت مرتبط می‌شود.
وی در خصوص انحصار واردات نهاده‌های دامی توسط یک شخص افزود: اکنون ۴۰۰ شرکت در این ارتباط فعالیت دارند و متکی به یک واردکننده نیستیم.

منبع: خبرگزاری ایرنا

دانلود اپلیکیشن مشاوره رایگان کشاورزی

دانلود اپلیکیشن امداد کشاورز

مشاوره رایگان کشاورزی، کشاورزی هوشمند، مشاوره تلفنی کشاورزی، آفت، بیماری، کود، بذر، سم، زراعت، باغداری، زنبورداری، دام، طیور، آبزیان، پرورش قارچ، ماشین آلات، خرید و فروش، محصولات و نهاده‌های کشاورزی، زعفران، پسته، گیاهان دارویی، گاو، گوسفند، میگو، مشاوره رایگان، کشاورزی نوین، کشاورزی آنلاین، کشاورزی مدرن، کارشناس کشاورزی،اخبار کشاورزی، دانلود اپلیکیشن کشاورزی، اپلیکیشن کشاورزی، اپلیکشن آفات و بیماری‌ها، مشاوره رایگان با کارشناس کشاورزی، نرم افزار کشاورزی


منبع : ایرنا
تاریخ مطلب : ۱۳۹۸/۰۵/۲۷