دامداری در کنار زراعت تعریف می‌ شود

وزیر جهاد کشاورزی گفت: دامداری باید در کنار زراعت تعریف شود تا دامداران در بلندمدت دچار مشکل نشوند.

محمود حجتی روز پنجشنبه در سفر به قوچان و بازدید از یک مجتمع دامپروری این شهرستان افزود: با توجه به قیمت امروز گوشت و هزینه‌ های تهیه علوفه دستی از بازار، دامداران اگر بخواهند علوفه مصرفی دام خود را از بیرون بخرند دامداری پایدار نخواهند داشت.

وی اظهار داشت: دامداران باید فکر علوفه باشند زیرا فقط با خرید علوفه دستی در بلندمدت دچار مشکل خواهند شد به همین جهت باید دامداری با زراعت تلفیق شود و در کنار هم قرار گیرند.

وی با بیان اینکه دامداران باید آینده‌ نگری داشته و به فکر تولید علوفه در کنار دامداری‌ های خود باشند گفت: در حال حاضر به بخشی از علوفه مثل جو، ذرت و سویا ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی اختصاص‌یافته است اما اگر روزی دولت تصمیم بگیرد ارزها نیمایی شود در طول دو سال علوفه گران خواهد شد.

حجتی افزود: دامداران باید مرتع داشته و آن را توسعه دهند.

مدیر عامل مجتمع دامپروری بهار خبوشان نیز در این مراسم گفت: شرکت بهار خبوشان در سال ۷۹ تأسیس و این مجتمع دامپروری نیز با دو فاز در سال ۸۳ شروع به کار کرد.

بهزاد کوهستانیان افزود: فاز یک این مجتمع با مساحت ۳۴ هکتار مشتمل بر ۲۰۶ قطعه با ظرفیت ۴۱ هزار و ۲۰۰ رأس بره پروار است که ۱۰۷ واحد ۲۰۰ رأسی آن با مجموع ۲۱ هزار و ۴۰۰ رأس بره پروار تکمیل و فعال بوده و برای ۴۲۸ نفر به‌ صورت مستقیم و غیر مستقیم اشتغال‌ زایی کرده است.

وی با بیان اینکه در این فاز ۱۲ واحد نیمه‌ تمام و ۸۷ واحد در دست اقدام است اظهار داشت: در فاز اول این مجتمع عملیات گاز کشی، برق‌ رسانی، انشعابات آب، انبار، زیرسازی معابر با هزینه ۳ میلیارد و ۶۰۰ میلیون ریال از اعتبارات دولتی و ۲ میلیارد و ۷۱۰ میلیون ریال از طریق خودیاری اعضا انجام‌ شده است.

وی گفت: فاز دوم این مجتمع نیز با مساحت ۵۷ هکتار مشتمل بر ۱۳۱ واحد ۲ هزار و ۲۰۰ متری با پروانه ۲۰ رأسی گاو شیری برای هر واحد و با مجموع ظرفیت ۲ هزار و ۶۲۰ رأس بوده که یک واحد آن در حال حاضر تکمیل و فعال ، دو واحد با پیشرفت فیزیکی ۱۰۰ درصد و بدون دام است ، ۵ واحد نیز نیمه‌ تمام و ۱۲۳ واحد در دست اقدام می‌ باشد.

کوهستانیان با اشاره به عملیات اجرایی انجام‌ شده در فاز دوم این مجتمع افزود: لوله‌کشی، برق‌ رسانی معابر اصلی و خاک‌ برداری با هزینه ۱۴ میلیارد و ۸۲۰ میلیون ریال اعتبار دولتی و ۳ میلیارد و ۴۰۰ میلیون ریال از طریق همیاری اعضا انجام‌ شده است.

وی اظهار داشت: در فاز اول این مجتمع به ۵۰ میلیارد ریال برای حصار کشی اطراف مجتمع، جدول‌ گذاری، آسفالت و کانال عبور سیلاب و همچنین در فاز دوم به ۱۰۰ میلیارد ریال برای روسازی خیابان‌ ها، آسفالت ورودی، حصار کشی، برق‌ رسانی و انتقال آب‌ های سطحی نیازمندیم.

شهرستان ۱۸۰ هزار نفری قوچان در ۱۳۷ کیلومتری شمال مشهد قرار دارد.

منبع: خبرگزاری ایرنا

دانلود اپلیکیشن مشاوره رایگان کشاورزی

دانلود اپلیکیشن امداد کشاورز

مشاوره رایگان کشاورزی، کشاورزی هوشمند، مشاوره تلفنی کشاورزی، آفت، بیماری، کود، بذر، سم، زراعت، باغداری، زنبورداری، دام، طیور، آبزیان، پرورش قارچ، ماشین آلات، خرید و فروش، محصولات و نهاده‌های کشاورزی، زعفران، پسته، گیاهان دارویی، گاو، گوسفند، میگو، مشاوره رایگان، کشاورزی نوین، کشاورزی آنلاین، کشاورزی مدرن، کارشناس کشاورزی،اخبار اخبار کشاورزی، دانلود اپلیکیشن کشاورزی، اپلیکیشن کشاورزی، اپلیکشن آفات و بیماری‌ها، مشاوره رایگان با کارشناس کشاورزی، نرم افزار کشاورزی


منبع : ایرنا
تاریخ مطلب : ۱۳۹۸/۰۵/۱۹