سرپرست معاونت امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی: مبارزه با قاچاق محصولات کشاورزی نیازمند برخورد جدی‌تر است

سرپرست معاونت امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی گفت: به منظور حفظ سلامت تولیدات کشاورزی باید مبارزه با قاچاق محصولات کشاورزی به کشور جدی‌تر دنبال شود.

به گزارش روز شنبه ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، « محمد علی طهماسبی » با بیان اینکه قاچاق منافع ملی را هدف قرار می دهد، افزود: رواج قاچاق و نبود برخورد جدی با آن موجب مشکلات اقتصادی بسیار از جمله بیکاری و آسیب تولید را در پی دارد.

 سرپرست معاونت امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی اظهارداشت: در حوزه کشاورزی آفات قرنطینه‌ای و آفاتی که در یک کشور وجود دارد و در کشور دیگر نیست توسط قاچاق از کشور مقصد به مبدا وارد می‌شود و ضررهای جبران ناپذیری را به کشاورزان وارد می کند.

وی تصریح کرد: اگر یک محصول کشاورزی از مبادی قانونی و با رعایت مسائل قرنطینه‌ای وارد کشور شود و مشکلی داشته باشد مرجوع می‌شود، اما در قاچاق این امکان وجود ندارد.

طهماسبی با اشاره به تجارب ایران در ورود آفات به کشور بواسطه قاچاق محصولات کشاورزی گفت: مگس مدیترانه‌ای آفتی که ۴۰۰ محصول را نابود می‌کند، توسط قاچاق مرکبات وارد ایران شد و کردستان و یزد را آلوده کرد و تبدیل به چالشی بزرگ برای باغداران شد.

وی ادامه داد: همچنین مگس میوه زیتون هم توسط میوه‌های قاچاق و بواسطه رعایت نشدن مسائل قرنطینه‌ای وارد کشورمان شد، سوسک حنایی خرما هم که آفت خطرناکی است چند سال پیش از طریق قاچاق به کشورمان آمد.

سرپرست معاونت امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی افزود: در ایران تنوع اقلیمی به صورت چند صد اقلیم خرد و بزرگ وجود دارد و امکان کشت تمام محصولات کشاورزی گرمسیری نیمه گرمسیری و سردسیری وجود دارد.

وی ادامه داد: مشکل اینجاست که وقتی میوه قاچاق توقیف می‌شود می‌گویند چرا از بین برود به جای امحاء شدن وارد بازار می‌شود این در حالیست که از لحاظ بهداشتی باید حتما این دست محصولات قاچاق از این بروند.

 سرپرست معاونت امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی اظهارداشت: پولی  بابت کالای قاچاق ندادیم که دلمان برایش بسوزد و بگوییم با امحای آن سرمایه ملی از دست می‌رود در واقع اگر به قاچاق رحم کنیم منافع ملی را آتش زده ایم.

طهماسبی گفت: چهار محصول موز، آناناس، انبه و نارگیل به دلیل تولید کم یا نبود تولید مجوز واردات دارند و با رعایت کامل شرایط قرنطینه‌ای و پرداخت کامل حق و حقوق گمرکی می توانند وارد کشور شوند.

وی افزود: تولید موز در سال تا ۱۳۰ هزار تن رسیده و انواع آن در سیستان و بلوچستان در حال تولید است تولید آناناس خیلی کم است که شرایط خاص خود را می خواهد و در گلخانه‌های کوچک در حال انجام است ودر مورد نارگیل هم تولیدمان کم است و نیاز با واردات برطرف می‌شود.

سرپرست معاونت امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: برای جلوگیری از قاچاق، ستادی در وزارت جهاد کشاورزی هست که در باره آن گفتگو می‌شود و با تدابیر اندیشیده شده قاچاق کاهش یافته، ولی این کافی نیست.

وی ادامه داد: به طور حتم  مسئولان  ذیربط باید این میوه‌های قاچاق را توقیف و آتش بزنند و اصلا کامیونی را که بار قاچاق دارد، آتش بزنند کاری که در اندونزی انجام شد و شناور حامل بار قاچاق را منفجر کردند.

طهماسبی براین باور است که اگر ۱۰ تا ۲۰ کامیون حاوی کالای قاچاق در ملا عام آتش زده شود کسی دیگر جرات قاچاق نمی‌کند.

وی با بیان اینکه میوه قاچاق در بازار فراوان است و از بین رفتن آن‌ها برخورد می‌خواهد گفت: تمام نهادهایی که وظیفه مبارزه با قاچاق داردند باید وارد میدان شوند و از نظر قانونی دست آن‌ها را باز بگذارند تا قاچاق جمع شود وگر نه با نصیحت کاری پیش نمی‌رود.

سرپرست معاونت امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی اظهارداشت: قاچاقچی می داند که با او برخورد جدی نمی‌شود و در نهایت جریمه می‌شود و بنا بر این به کار خود ادامه می دهد.

وی اظهار داشت: منافع ملی را در نظر بگیریم و تنها امروز را نبینیم، اگر آفتی وارد ایران شود هزینه‌های گزافی برای ازبین بردن آن باید بپردازیم.

طهماسبی ادامه داد: اگر بیماری قرنطینه‌ای بیاید دیگر محصول نمی توانیم صادر کنیم، محصولاتمان می ماند و شغل‌های زیادی از بین می رود و ترحم به قاچاقچی یعنی از بین بردن منافع ملی.

سرپرست معاونت امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی افزود: امیدواریم با اقداماتی که صورت می پذیرد شاهد جلوگیری از قاچاق محصولات کشاورزی به کشور باشیم و ما هم در این راه هر کاری که از دستمان بر بیاید دریغ نمی کنیم.

منبع خبرگزاری ایرنا

منبع : ایرنا
تاریخ مطلب : ۱۳۹۹/۰۸/۲۵