کاشت بادام هندی

بادام هندی(Anacardium occidentale) یکی از مغزهای پر طرفدار در سراسر دنیا است. از درختان مناطق گرمسیری و مرطوب است. این گیاه بومی بریزیل، مکزیک و آمریکا است در کشورهای آمریکای جنوبی و جنوب شرق آسیا هم فروانی دارد.

درخت بادام زمینی

بادام زمینی یک درخت با اندازه متوسط، همیشه سبز، با شاخه‌های زیاد است که به ارتفاع 12 متر هم می‌رسد. بسته به منطقه رشد بین 6 تا 12 متر ارتفاع دارد. در زمین‌های با خاک بافت متوسط به اندازه 15 متر با شاخههای فراوان و قطر تاج 4 تا 6 متر می‌رسد. اگر به شکل بذر کاشته شده باشد ریشه اصلی طویل تر می‌شود و ریشه های فرعی به شکل شبکه ای و به اندازه کافی تولید می‌شوند.

برگها به شکل ساده، متناوب، بدون کرک و براق، با انتهای گرد است. ابعاد برگ بین 10-18*8-15 سانتی متر است. دمبرگ کوتاه بوده و در زمان تازه روییده شدن سبز کمرنگ یا قرمز است و با بالغ شدن سبز تیره می‌شود. گل آذین بادام هندی به شکل انتهایی و خوشه است و از نظر جنسی نر و دو جنسی است. گل نر یک پرچم دارد. نات یک میوه حقیقی است، و بعد از رسیدن می شکفد. داخل یک پوسته بزرگ سمی یک بذر منحنی به اندازه 2.5 سانتی متر طول وجود دارد.

آب و هوای مناسب برای رشد گیاه بادام هندی

بادام هندی به دماهای بالا نیاز دارند، یخبندان به شدت باعث آسیب رسیدن به گیاه می‌شود. پراکندگی بارندگی از مقدار آن در این گیاه مهمتر است. بارندگی در زمان گلدهی و در زمان تشکیل میوه و بزرگ شدن مغز بسیار مهم است. بادام زمینی به دلیل داشتن ریشه های انبوه و توانایی جذب رطوبت اضافی خاک در شرایط خشک هم می‌تواند رشد کند. در مناطق خشک تر بارندگی بین 800 تا 1000 میلی متر نیاز به خاک با زه کشی خوب و بدون وجود لایه های نفوذ ناپذیر دارد.

از نظر ارتفاع بین 0 تا 1000 متر و میانگین دمای سالیانه بین 17 تا 38 درجه سانتی گراد و میانگین بارش سالیانه بین 500 تا 3500 میلی متر برای رشد این گیاه مناسب است. خاک مناسب برای رشد بادام زمینی: نیاز به خاکهای عمیق، حاصلخیز، شنی و رسی دارد، خاکهای نفوذ ناپذیر و غرقابی برای این گیاه مناسب نیستند.

گلدهی و گرده افشانی بادام هندی

گلدهی بادام هندی

گلدهی به شرایط آب و هوایی بستگی دارد و در یک دوره سه ماهه اتفاق می‌افتد. دماهای بالا باعث زودتر گل دادن می‌شوند. هم گلهای نر(دارای پرچم) و هم گلهای دو جنسی(پرچم و مادگی) در یک خوشه وجود دارند. پروانه ها، زنبور عسل، مورچه و باد در گرده افشانی بادام هندی نقش دارند. زنبورهای عسل در گلهای معطر و دانه های گرده چسبناک گرده افشانی بهتری دارند. برای تشکیل مغز نیاز به گرده افشانی دارند. در شرایطی که عوامل گرده افشانی وجود ندارد گرده افشانی با دست کمک می‌کند. بعد از گرده افشانی حدود 6 تا 8 هفته طول می‌کشد تا میوه رشد کند. میوه سیب مانند ابتدا شروع به رشد می‌کند و تا 2 هفته قبل از رسیدن ادامه دارد. میوه ها باید به محض رسیدن برداشت شوند به خصوص در شرایط مرطوب و قبل از انبار حتما خشک شوند.

تکثیر بادام هندی

درخت بادام هندی
نهال بادام هندی

تکثیر بادام هندیبیشتر از طریق پیوند ارقام مناسب روی پایه بذری است. وزن دانه مناسب باید بین 8 تا 9 گرم باشد و چگالی آن کمتر از 1 نباشد. معمولا درختانی برای پیوند انتخاب می‌شوند که رنگ میوه سیب آن زرد تا قهوه ای خاکستری باشد زیر این درختان به آنتراکنوز مقام تر هستند.

بذرهای تازه باید مدتی درآب خیس شوند و در گلدان حاوی خاک سبک با زهکشی کافی کاشته شوند. در هر گودال 3 تا 4 بذر می‌توان کشت کرد. فاصله بین گیاهان 5 در 8 متر مربع مناسب است. در سه سال اول رشد رویشی قوی دارد و زمانی که تاج ها به اندازه ای رسیدند که با یکدیگر در تماس باشند باید تا رسیدن به فاصله 10 متر از هم حذف شوند. شاخه های مزاحم بین ردیف ها باید هر ساله حذف شوند.

کوددهی بادام هندی

استفاده از نیتروژن و فسفر در این گیاه بسیار مهم است. حدودا 75 گرم از آمونیوم نیترات و 200 گرم سوپر فسفات به ازای هر سال از عمر درختان به خاک اضافه می‌شود. این مقدار در بیشترین حد به 750 گرم آمونیوم نیترات و 2 کیلوگرم سوپر فسفات خواهد رسید. درختان بادام زمینی به کمبود روی بسیار حساس هستند و استفاده از محلول روی به شکل برگی برای این درختان مفید خواهد بود.

آبیاری درختان بادام هندی

آبیاری در طول استقرار درختان جوان بخصوص در فصل خشک بسیار مهم است. به دلیل داشتن ریشه‌های عمودی بلند می‌تواند ماهها بدون آبیاری زنده بماند. درختان بالغ به آبیاری هر 2 هفته یکبار نیاز دارند.

کاربردها و خواص بادام هندی

بادام هندی

بادام هندی به عنوان یکی از مغزهای خوراکی کاشته می‌شود. از نظر گیاهشناسی مغز یک میوه است، بادام زمینی یک میوه سیب مانند دارد که در واقع دمگل می‌باشد که متورم شده است. در برخی مناطق کاشت بادام هندی از آن به عنوان غذا استفاده می‌‌شود. در بریزیل، موزامبیک و اندونزی سیب بادام هندی بسیار مهم است و به شکل تازه یا در سالاد و یا آب میوه مصرف می‌شود. علاوه بر آن در شیرینی ها و مربا هم قابل استفاده است. مغز بادام هندی بسیار مغذی است و دارای چربی، پروتئین، کروبوهیدرات، ویتامین‌ها و مواد معدنی است. از باقیمانده به دست آمده از روغن گیری بادام هندی در تغذیه دام استفاده می‌شود. همچنین از پوشش آن در تغذیه طیور استفاده می‌‌شود. از مغز ساقه آن در تهیه تخته استفاده می‌شود.

 

دانلود اپلیکیشن مشاوره رایگان کشاورزی

دانلود اپلیکیشن امداد کشاورز

 

 

مشاوره رایگان کشاورزی، کشاورزی هوشمند، مشاوره تلفنی کشاورزی، آفت، بیماری، کود، بذر، سم، زراعت، باغداری، زنبورداری، دام، طیور، آبزیان، پرورش قارچ، ماشین آلات، خرید و فروش، محصولات و نهاده‌های کشاورزی، زعفران، پسته، گیاهان دارویی، گاو، گوسفند، میگو، مشاوره رایگان، کشاورزی نوین، کشاورزی آنلاین، کشاورزی مدرن، کارشناس کشاورزی،اخبار کشاورزی، دانلود اپلیکیشن کشاورزی، اپلیکیشن کشاورزی، اپلیکشن آفات و بیماری‌ها، مشاوره رایگان با کارشناس کشاورزی، نرم افزار کشاورزی

منابع

Information about Cashew Nut-Dorthe Joker- Danida Forest seed center-2003

Anacardium occidentale- Agroforestry Database 4.0 (Orwa et al.2009) Page 4 of 5

 


منبع : امداد کشاورز
تاریخ مطلب : ۱۳۹۸/۰۵/۱۴