مبارزه با آفت سوسک مکزیکی لوبیا

یکی از حشراتی که می‌تواند برای کنترل بیولوژیک سوسک مکزیکی مورد استفاده قرار بگیرد کفشدوزک است. کفشدوزک ها از تخم آفاتی مانند شته و تخم زرد رنگ آفت سوسک مکزیکی تغذیه می‌کنند.

معرفی آفت سوسک مکزیکی لوبیا

منشا آفت سوسک مکزیکی (Epilachna varivestis) مانند نام این آفت مکزیک و آمریکای شمالی است. این آفت در انواعی از لوبیاها مانند لوبیا لایم، ماش، سویا، لوبیا گرگی، یونجه و برخی دیگر از اعضای خانواده حبوبات خسارت ایجاد می‌کند. این آفت برخلاف سایر آفات از گیاهان تغذیه می‌کند. این آفت از نظر ظاهری شبیه کفشدوزک است. البته به دلیل اینکه رنگهای متفاوتی دارند تشخیص این آفت با کفشدوزک دشوار است. یکی از راههای تشخیص سوسک لوبیا از کفشدوزک تعداد خالهای آنها است. سوسک لوبیا 8 لکه سیاه روی هر بال خود دارد.

سوسک لوبیا

چرخه زندگی سوسک لوبیا

در اواخر بهار حشرات بزرگ از فاز زمستان گذران خود خارج می‌شوند. حشرات ماده در دسته های 50 تا 75 تایی روی سطح زیرین برگهای خشک شروع به تخم گذاری می‌کنند. لاروهای این آفت به محض خروج از تخم از سراسر مزرعه شروع به تغذیه و خسارت زدن به محصولات می‌کنند. این دوره زمانی با بدترین خسارت دیده می‌شود. با بزرگ شدن حشره چهار دوره را می‌گذرانند و از پوسته فعلی خود برای ادامه رشد خارج می‌شوند. ابتدا به اندازه نهایی لاروی خود رسیده و خودشان را به زیر سطح برگها چسبانده و سپس وارد فاز شفیرگی می‌شوند. تمام این چرخه 3 تا 5 هفته طول می‌کشد. در ابتدا از شفیره خارج شده و حشرات بالغ می‌توانند دوباره چرخه را شروع کنند. زمانی که هوا در اواخر پاییز سرد شود ببه پناهگاه‌های خود رفته که در باقیمانده چوبها یا بقایای گیاهان هستند می‌روند.  

سوسک لوبیا مکزیکی

میزبان های سوسک مکزیکی

همانطور که از اسم آفت مشخص است این آفت بومی مکزیک و آمریکای شمالی است. مانند همه آفات این آفت هم در مناطقی حضور دارد که غذای مورد نیازش فراهم باشد. این آفت در طول بهار، تابستان و اوایل پاییز دیده می‌شود. مخرب ترین زمان حضور سوسک مکزیکی در تابستان است. این آفات از برگ و غلاف همه انواع حبوبات تغذیه می‌کنند. بعد از تغذیه از بافت بین رگبرگ گیاهان حالت اسکلتی به خود می‌گیرد که این حالت نشانه آسیب شدید است. که با دیدن شروع این علائم باید شروع به مبارزه و کنترل کرد.

خسارت سوسک

خسارت سوسک

راههای از بین بردن سوسک لوبیای مکزیکی

راههای کنترل آفت سوسک مکزیکی ارگانیک

یکی از راههای کنترل در مساحت‌های کم جمع آوری دستی آفت و گذاشتن در بطری حاوی سم است. این راه مانه تخم ریزی سوسکها می‌شود. همچنین با مشاهده دسته تخم های این آفت حتما بوسیله چاقو یا شئی تیز از سطح برگها حذف کنید. همچنین از خاک دیاتومه هم به عنوان یک روش ارگانیک برای کنترل سوسکها قابل استفاده است. بدن این حشرات به سطح خشن این مواد حساس است و همچنین اگر به صورت طعمه استقاده شود هم باعث از بین رفتن آفت می‌شود این طعمه ها بریا انسان و حیوانات خانگی خطری ندارد.

همچنین استفاده از صابون های حشره کش هم برای کنترل این آفت مناسب است. اگر تعدادی از این سوسکها  در مزرعه خود دارید خیل نگران نباشید.

استفاده از روغن نیم

 روغن نیم می‌تواند در کنترل این آفت موثر باشد. این سم این سوسک را نمی‌کشد ولی آنها را از تخم گذاشتن روی برگ آغشته به این سم باز می‌دارد و لاروها را مهم به آهستگی از بین می‌برد. از روغن نیم در کنترل برخی آفات مانند شته ها و ملخ ها هم کاربرد دارند.

راه کنترل دیگر سموم گروه پیرترین است. این سم برای مقابله با گروهی از آفات مانند کرم برگخوار کلم، کنه تار عنکبوتی و سایر آفات مناسب است. می‌توانید از حشره کش های دیگر این خانواده استفاده کنید. استفاده از ترکیب آزادیراختین هم می‌تواند این آفات را از بین ببرید. همچنین باعث افزایش کارایی روغن نیم هم می‌شود. این سم برای همه مراحل لاروی، بزرگسال و تخم ها هم موثر است.

راههای کنترل محیطی

یکی از حشراتی که می‌تواند برای کنترل بیولوژیک مورد استفاده قرار بگیرد کفشدوزک است. کفشدوزک ها از تخم آفاتی مانند شته و تخم زرد رنگ آفت سوسک مکزیکی را می‌خورند.

منبع

https://www.epicgardening.com/mexican-bean-beetle/


منبع : امداد کشاورز
تاریخ مطلب : ۱۳۹۹/۰۷/۱۶