روش کاشت کلم

کلم‌ها به صورت وحشی در اروپا، سواحل دریای شمال، انگلستان تا مدیترانه وجود داشته‌اند. از 350 سال قبل از میلاد مسیح در یونان به عنوان هدیه‌ای از جانب خدا شناخته می‌شدند.

مناطق با بیشترین تولید کلم در جهان

آفریقای جنوبی یکی از گیاهان بسیار محبوب است و در سراسر کشور کشت می‌شود. در واقع به دلیل سازگاری بالایی که دارد در سراسر دنیا کاشته می‌شود.

ارقام کلم

ارقام مختلفی از کلم‌ها از شکل مخروطی تا کله قندی، تا توپی وجود دارد و تنوع زیادی دارد. ممکن است حتی بر اساس رنگ و دوره رشدی تقسیم شوند.

نیازهای آب و هوایی کلم

دمای مناسب برای رشد کلم

کلم‌ها در آب و هوای نسبتا خنک و مرطوب رشد خوبی دارند. برگ‌ها معمولا بدون دمبرگ هستند و کیفیت آنها در هوای خشک و خنک بهتر می‌شود. عملکرد و کیفیت در تابستان خیلی خوب نیست و کنترل حشرات آن هم مشکل است. دمای مناسب برای رشد و توسعه حدود 18 تا 20 درجه سانتی‌گراد است. نسبتا به یخ زدگی مقاوم هستند و به دماهای منفی 3 درجه سانتی‌گراد می‌تواند مقاوم باشد. تقریبا در تمام طول مدت سال قابل کشت هستند.

نیاز آبی کلم

نیاز آبی بین بین 380 تا 500 میلی‌متر در فصل رشد بسته به آب و هوا متفاوت است. مصرف آبی محصول در طی فصل رشد افزایش می‌یابد و در مراحل پایانی به بیشترین مقدار خود می‌رسد.

نیاز خاکی کلم

در دامنه وسیعی از خاک‌ها قابل کشت است ولی نیاز به خاک با زهکشی کافی دارد که رطوبت کافی را در خود حفظ کند(خاک لومی با بافت متوسط) با مواد آلی ارگانیک. pH مناسب برای کاشت این محصول بین 5.5 تا 6.5 و اگر تا 4.5 برسد هم مقاوم است.

در خاک‌هایی با pH بالاتر از 6.5 که در محدوده قلیایی می‌باشد برگ‌ها تیره شده و حاشیه آنها می‌میرند. گیاهان در خاک‌های شور به شدت به ساق سیاه حساس می‌شوند.

ازدیاد گیاه کلم

این گیاه توسط بذر تکثیر می‌شود.

تولید نشای کلم

بستر نشاء باید سبک، دارای ظرفیت نگهداری آب بالا و با زهکشی مناسب باشد. در ایران بهترین بستر می‌تواند ترکیبی از پرلیت و کوکوپیت باشد ولی  درصورتی که پیت، پوسته چوب و ورمیکولایت هم موجود بود می‎توانید استفاده کنید. بعد از رشد برگ‌های اصلی نوبت به تغذیه نشاها با محلولهای غذایی آماده یا کود کامل می‌رسد. دمای مناسب جوانه زنی بذرهای کلم حدود 20 درجه سانتی‌گراد با رطوبت نسبی بالا است. برای کاشت همه بذور بهتر است از بذرها قبل از کاشت با یک قارچکش عمومی ضدعفونی شوند. اگر مدیریت پرورش نشاء به خوبی انجام نشود ممکن است دچار آسیب‌هایی شود شامل:

زمان کاشت نا مناسب، آسیب ناشی از دماهای پایین تر از 7 درجه سانتی‌گراد، نشاهای روییده در هوای سرد، کاربرد کود به مقدار زیاد، انتقال نشاها در اندازه بزرگ و تفاوت دمایی بالا بین خزانه و مزرعه.

نشای کلم پیچ
نشای کلم پیچ

آماده سازی خاک قبل از کاشت کلم

زمین باید تمیز باشد و 2 هفته قبل از کاشت کلم باید شخم عمیق زده شود، و بلافاصله قبل از کاشت با یک دیسک یا یکی از ادوات مناسب به عمق 45 تا 60 سانتیمتر شخم زده شود.  برای کنترل نماتد باید 2 هفته قبل از کشت با محلول‌های نماتد کش بخاردهی شود.

کاشت کلم

کلم ممکن است به طور مستقیم یا به شکل نشایی کاشته شود. برای کاشت مستقیم حدود 2 کیلوگرم بذر در هکتارمورد نیاز است. کاشت نشاء باعث تسریع جوانه زنی و زودرسی محصول در مزرعه می‌شود. انتقال نشاء زمانی انجام می‌شود که به اندازه کافی رشد کرد و قوی شد.

در زمان انتقال، نشا باید در خاک به خوبی مستقر شود و بلافاصله آبیاری شود. در مناطق مرطوب کلم باید در قسمت‌های مرتفع مانند دامنه پشته‌ها کاشته شوند تا احتمال بیماری‌ها و پوسیدگی کمتر شود.

تراکم تعداد کلم در هکتار بر اندازه هد یا پیچ، شکل پیچ و عملکرد  موثر است و تراکم تعداد در هکتار به هدف تولید بستگی دارد. وقتی فاصله کشت کم است یا نزدیک هم کشت شده اند اندازه پیچ کوچکتر و کشیده تر می‌شوند. تعداد بوته در هکتار 40 تا 45 هزار در هکتار برای پیچ‌های بزرگ و تعداد 55 تا 65 هزار در هکتار برای اندازه متوسط مناسب است.

انتقال نشای کلم

کود دهی کلم

کلم محصولی است که به شدت نیاز به تغذیه دارد و برای تولید مناسب به مقدار کافی کود کشاورزی فسفر، پتاسیم و نیتروژن و کمپوست نیاز دارد. برنامه کودی باید براساس آزمون خاک و در هر مزرعه متفاوت است. نیاز کودی حدود 200 تا 250 کیلوگرم نیتروژن در هکتار و پتاسیم حدود 500 کیلوگرم و 200 کیلوگرم کود ازته به شکل سرک چهار هفته بعد از انتقال نشاء استفاده کنید.

کلم به عناصر ریز مغذی برای رشد و توسعه نیاز دارد. نیاز بالایی به کودهای کلسیمی دارد و کمبود آن ممکن است در خاک‌های اسیدی یا یا خاک‌های با پتاسیم بالا و خاک‌های خشک وجود دارد. کمبود کلسیم با استفاده از محلولپاشی با کودهای کلسیم نیترات تامین می‌شود. استفاده از منیزیم به مقدار 5 کیلوگرم در هکتار نیاز منیزیم را تامین می‌کند. برای تامین همه عناصر شامل آهن، مولیبدن، منگنز و ... از کودهای کم مصرف کامل استفاده کنید.

آبیاری کلم

کلم باید بلافاصله بعد از انتقال نشاء آبیاری شود. فاصله آبیاری باید حدود 10 تا 12 روز در خاک‌های سنگین رسی، 8 روز در خاک‌های سبک تا زمان برداشت کلم است. آبیاری بیش از حد باعث ترکیدگی محصول می‌شود.

کنترل علف های هرز

از بین بردن علف های هرز به روش مکانیکی با دست به خوبی علفکش‌ها می‌تواند مفید باشد. اولین بار وجین کردن حدود 2 تا 3 هفته بعد از انتقال نشاء انجام شود.  

زمان برداشت کلم

زمانی برداشت شود که پیچ به اندازه کافی سفت شود. در کلم‌هایی که خیلی سفت نیستند باید با چند برگ اطراف برداشت شوند تا در حمل و نقل آسیب نبینند.

دانلود اپلیکیشن مشاوره رایگان کشاورزی

دانلود اپلیکیشن امداد کشاورز

مشاوره رایگان کشاورزی، کشاورزی هوشمند، مشاوره تلفنی کشاورزی، آفت، بیماری، کود، بذر، سم، زراعت، باغداری، زنبورداری، دام، طیور، آبزیان، پرورش قارچ، ماشین آلات، خرید و فروش، محصولات و نهاده‌های کشاورزی، زعفران، پسته، گیاهان دارویی، گاو، گوسفند، میگو، مشاوره رایگان، کشاورزی نوین، کشاورزی آنلاین، کشاورزی مدرن، کارشناس کشاورزی،اخبار کشاورزی، دانلود اپلیکیشن کشاورزی، اپلیکیشن کشاورزی، اپلیکشن آفات و بیماری‌ها، مشاوره رایگان با کارشناس کشاورزی، نرم افزار کشاورزی

منبع

https://www.nda.agric.za/docs/Brochures/ProdGuideCabbage.pdf

https://www.canr.msu.edu/uploads/files/CabbageCaterpillarThresholds.pdf


منبع : امداد کشاورز
تاریخ مطلب : ۱۳۹۸/۰۴/۱۷