خزانه کاری برنج چگونه است؟

برنج بومی مناطق گرمسیری و مرطوب است و در نواحی با بارندگی سالانه 1000 میلی‌متر بدون آبیاری کشت می‌شود. در مناطقی که میانگین دمای هوا 20 درجه سانتی‌گراد باشد کشت می‌شود البته دمای مناسب برای رشد برنج 30 تا 32 درجه سانتی‌گراد می‌باشد. مناسب ترین درصد رطوبت هوا 70 تا 80 درصد می‌باشد و در رطوبت کمتر از 40 و بیشتر از 90 درصد گلدهی با مشکل روبرو می‌شود.

احداث خزانه برنج چگونه است؟

در تولید برنج تهیه نشا و خزانه بسیار مهم است. برای داشتن عملکرد مناسب تهیه نشای سالم و قوی که تنش‌های زنده و غیر زنده را تا حدی تحمل کند بسیار مهم است.

آماده سازی خزانه برنج

محل احداث خزانه باید به خوبی شخم زده شود و خاک آن دارای هوموس و کود دامی کاملا پوسیده باشد. جهت خزانه برای جذب بیشترین نور باید شمالی- جنوبی باشد و عمود بر جهت باد غالب باشد.

احداث و ابعاد خزانه

ابتدا زمین خزانه بوسیله تیلر به عمق 15 تا 20 سانتی‌متر شخم زده می‌شود و با کود دامی پوسیده مخلوط کرده و سپس آن را غرقاب می‌کنند. مجددا شخم می‌زنند و در نهایت سطح را صاف می‌کنند.

عرض خزانه حدود یک تا 1.5 متر و طول آن 10 متر و فاصله بین دو خزانه 20 سانتی‌متر در نظر می‌گیرند. برای کشت هر هکتار از شالیزار به 250 متر مربع خزانه نیاز هست.

خزانه
خزانه

کودهای مورد استفاده در خزانه

در گذشته از کودهای دامی استفاده می‌شده است ولی امروزه ترکیبی از کودهای دامی و شیمیایی در خزانه استفاده می‌شود. مقدار قابل توصیه کودهای دامی و مرغی در 100 متر مربع از خزانه 40 تا 50 کیلوگرم است. برای هر 100 متر مربع از خزانه 1 تا 1.5 کیلو گرم فسفات آمونیوم و اوره و 1 کیلوگرم سولفات پتاسیم مناسب است.

بذر تهیه شده برای تهیه نشا باید عاری از آشغال و بذور آسیب دیده باشد، پر، خالص و دارای قوه نامیه 80 درصد باشد.

جداسازی بذرهای سبک و سنگین برنج

برای جدا سازی بذرهای سبک از سنگین در یک ظرف بزرگ مقدار 18 لیتر آب به همراه 3 تا 4 کیلو نمک ریخته و حل کرده و شلتوک‌ها را در ظرف  ریخته و با محلول مخلوط می‌کنند. بذرهایی که روی سطح آب مانده اند حذف می‌شوند چون پوک هستند و بذوری که در کف ظرف می‌مانند جوانه می‌زنند. بذرهای کف ظرف با آب خالص شسته تا نمکی روی آن باقی نماند.

ضد عفونی کردن بذرهای برنج چگونه است؟

بذرها با قارچکش‌هایی مانند کاربوکسین تیرام 3.5 تا 4 در هزار یا تیوفانات متیل تیرام 2 در هزار به مدت 24 ساعت قرار می‌دهند. از قارچکش نوردوکس به مقدار 130 گرم برای 100 کیلوگرم بذر هم می‌توان استفاده کرد.

بعد از ضد عفونی کردن بذور آنها را از محلول ضدعفونی کننده خارج کرده و درون یک کیسه یا گونی ریخته به طوری که کاملا پر نشوند سپس آن را روی یک تکه حصیر قرار داده و یک گونی خالی دیگر روی آن قرار می‌دهیم و هر صبح و عصر روی آن آب ولرم با دمای کمتر از دمای بدن می‌پاشیم.

بسته به دمای محیط جوانه زدن بذرها بین 2 تا 8  روز طول می‌کشد. حداقل دمای لازم برای جوانه زدن بذور 12 درجه و حداکثر دمای لازم 25 تا 30 درجه سانتی‌گراد است. در این مرحله 1 تا 3 میلی متر جوانه و 2 تا 5 میلی متر ریشه از بذرها خاج شود کافی است.

 

انتقال بذر به خزانه

ابتدا زمین را آبیاری کرده و پس از خارج کردن آب از زمین بذرها را می‌پاشیم. روزها در خزانه آب ریخته و غروب خالی می‌کنند.

اکثر ارقام برنج به سرما حساس هستند و سرما باعث از بین رفتن نشاها می‌شود. برای جلوگیری از آسیب سرما در اوایل بهار بعد از بذرپاشی در خزانه روی آن را با نایلون می‌پوشانند. برای این کار روی بستر خزانه با کمان های چوبی به شکل نیم دایره و با فاصله 50 سانتیمتر از هم قرار می‌دهیم و روی آن را با نایلون می‌پوشانیم. دمای روز در 5 روز اول 30 تا 32  و دمای شب 20 تا 25 درجه و بعد از 6 تا 15 روز دمای روز 20 تا 25 درجه و دمای شب 15 تا 20 درجه و پس از 15 تا 20 روز درجه حرارت روز 20 و دمای شب 12 تا 15 درجه مناسب است.

خزانه

هوادهی خزانه

هوادهی تا دو برگه شدن گیاه لازم نیست ولی بعد از دو برگه شدن در روزهای گرم و آفتابی به مدت 1 تا 2 ساعت پلاستیک دو انتهای خزانه را باز می‌کنند و بعد با گرم شدن بیشتر هوا به مدت 4 تا 5 ساعت هوادهی می‌کنند. بعد از 3 تا 4 برگه شدن روز ها پلاستیک را برداشته  شب‌ها روی خزانه را می‌کشند.


 

روش کشت برنج

دانلود اپلیکیشن مشاوره رایگان کشاورزی

دانلود اپلیکیشن امداد کشاورز

مشاوره رایگان کشاورزی، کشاورزی هوشمند، مشاوره تلفنی کشاورزی، آفت، بیماری، کود، بذر، سم، زراعت، باغداری، زنبورداری، دام، طیور، آبزیان، پرورش قارچ، ماشین آلات، خرید و فروش، محصولات و نهاده‌های کشاورزی، زعفران، پسته، گیاهان دارویی، گاو، گوسفند، میگو، مشاوره رایگان، کشاورزی نوین، کشاورزی آنلاین، کشاورزی مدرن، کارشناس کشاورزی،اخبار کشاورزی، دانلود اپلیکیشن کشاورزی، اپلیکیشن کشاورزی، اپلیکشن آفات و بیماری‌ها


 

 


منبع : امداد کشاورز
تاریخ مطلب : ۱۳۹۸/۰۲/۲۹