بیماری های مهم بادام زمینی

بادام زمینی (Arachis hypogaea) یک گیاه علفی یکساله و از خانواده بقولات است و به عنوان یک دانه خوراکی و روغنی بکار برده می‌شود. در این مطلب بیماری های مهم این گیاه معرفی می‌شود.

بادام زمینی

بادام زمینی (Arachis hypogaea) یک گیاه علفی یکساله و از خانواده بقولات است و به عنوان یک دانه خوراکی و روغنی بکار برده می‌شود. برگها به شکل متناوب و دوتایی هستند و دارای زائده ای برگ مانند در نزدیک دمبرگ هستند. گلهای بادام زمینی زرد، سفید، کرم و نارنجی رنگ هستند. همچنین میوه به شکل غلاف است و داخل خاک رشد می‌کند. اندازه غلاف ها ممکن است تا 10 سانتی متر باشد و هر غلاف ممکن است بین 1 تا 5 دانه داشته باشد. گیاه بادام زمینی یک گیاه یکساله است و فقط یک فصل زراعی در زمین باقی می‌ماند و طول آن بسته به رقم ممکن است تا 60 سانتی متر باشد.

زمین بادام زمینی

گل بادام زمینی

سازگاری های بادام زمینی

گیاه بادام زمینی در آب و هوای گرم و نیمه گرمسیری رشد خوبی دارد و نیاز به فصل رشد گرم و طولانی دارد. گیاه در میانگین دمایی بین 30 تا 34 درجه سانتی گراد رشد خوبی دارد ولی به دماهای بین 15 تا 45 درجه سانتی گراد متحمل است. دماهای بالای 34 درجه سانتی گراد ممکن است به گلها آسیب برساند. گیاه در نور کافی، خاک با زه کشی مناسب رشد می‌کند حتی گاهی ممکن است در خاکهای کمی سنگین تر هم رشد کند. pH مناسب برای رشد این گیاه حدود 6 تا 6.5 است. گیاه بادام زمینی تا حدودی به کم آبی و خشکی مقاوم است. در شرایط بدون آبیاری باید بارندگی سالانه پراکنش خوبی داشته باشد و بین 500 تا600 میلی متر در سال وجود داشته باشد. تکثیر این گیاه از طریق بذر است. بذر باید در خاک با زهکشی بالا ولی بدون قلوه سنگ کاشته شود. قبل از کشت زمین باید از علف های هرز پاک شود زیرا این گیاه به علفهای هرز حساس است. عمق کاشت بذر بادام زمینی باید بین 3 تا 5 سانتی متر باشد. این گیاه می‌تواند در تناوب با گیاهانی مانند ذرت، سویا و کاساوا قرار بگیرد. گیاه بادام زمینی به نیتروژن بالا نیاز ندارد زیرا ریشه آنها توانایی تثبیت نیتروژن از هوا را دارد. برداشت بادام زمینی بین 85 تا 130 روز بعد از کاشت است. برداشت بادام زمینی ممکن است با دست یا ماشین انجام شود. بعد از برداشت غلاف ها باید به مدت 2 تا 10 روز در آفتاب خشک شوند.

برگ بادام زمینی

بیماری های بادام زمینی

بیماری بلایت بوتریتیس

بوتریتیس

 که نوعی قارچ عامل ایجاد این بیماری است. این بیماری در دما و رطوبت بالا ظاهر می‌شود. گیاهانی که در معرض تنشهایی مانند سرما قرار گرفته اند به این بیماری حساس تر هستند. برای کنترل این بیماری گیاه باید از معرض تنش های سرما و تگرگ حفظ شود و در صورت نیاز از قارچکش هایی مانند ریدومیل استفاده شود.

بیماری پوسیدگی ذغالی

پوسیدگی ذغالی

علائم این بیماری به شکل زخم های آب گزیده روی ساقه گیاهان کوچک در نزدیک سطح خاک است، این زخم ها دور تا دور ساقه را فرا می‌گیرند و کم کم باعث مرگ گیاه می‌شود. زخم ها در همان جایی که گفته شده در گیاهان مسن تر دیده می‌شوند. زخم ها در ابتدا آبگزیده و قهوه ای هستند. در صورتی که زخم دور تا دور ساقه را فرا بگیرد گیاه پژمرده شده و شاخه ها می‌میرند. آلودگی ابتدا از ریشه ها شروع شده و باعث می‌شود برگها زرد و پژمرده بشوند. این بیماری قارچی بوده و قارچ ها معمولا در بقایای محصولات سال قبل وجود دارند و به دلیل گرما و رطوبت بالای خاک ظاهر می‌شوند. گیاهان در برخورد با تنش ها به این بیماریی حساس تر هستند. راههای کنترل بیماری: انجام تناوب کشت با محصولاتی مانند برنج هر سه تا چهار سال می‌تواند مقدار آلودگی خاک به این بیماری را کم کند. استفاده از کودهای مناسب و آبیاری کافی می‌تواند ابتلا به این بیماری را کمتر کند.

بیماری پوسیدگی سیاه استوانه ای

پوسیدگی ساقه

برگهای اصلی گیاه در این بیماری زرد و پژمرده شده، و تمام گیاه خیلی سریع پژمرده شده وقتی یک دوره استرس آبی به دنبال یک دوره با رطوبت بالا وجود دارد احتمال بروز این بیماری بیشتر است. قارچها به شکل اندام های خوشه ای شکل قرمز مایل به قهوه ای دیده می‌شوند. تمام مناطق اندامهای گیاه آلوده می‌شود بخصوص ریشه ها که سیاه و خشک می‌شوند. کنترل بیماری: بهترین اقدام برای کنترل این بیماری استفاده از ارقام مقاوم است. گیاهانی که زودتر کاشته شده اند به دلیل برخورد با هوای سرد و مرطوب بیشتر به این بیماری مبتلا می‌شوند. این بیماری بیشتر به وسیله بذر منتقل می‌شود اگرچه عامل بیماری به وسیله باد هم منتقل می‌شود. همچنین می‌توان از گیاهان غیر میزبان مانند پنبه، ذرت و توتون در تناوب با این گیاه کشت کرد. یکی دیگر از راههای کنترل این بیماری استفاده از بخار دهی خاک با مواد ضدعفونی کننده است.

لکه برگی ابتدایی(Early leaf spot)

لکه برگی ارلی بلایت

علائم این بیماری قارچی به شکل لکه های کوچک زرد رنگی روی برگ، دمبرگ و علاف ها است. همان طور که لکه ها بزرگتر می‌شوند لکه ها از نظر رنگ تیره تر می‌شوند و زخم ها در زیر سطح برگها حاشیه زرد دارند و روی برگها دارای لکه های قهوه ای مایل به قرمز است. کنترل این بیماری: در صورتی که این بیماری در مزرعه دیده می‌شود باید هر 2 تا 3 سال یکبار تناوب زراعی انجام داد. بقایای گیاهان سال قبل از زمین حذف شود. همچنین می‌توان از یک سری قارچکشها روی برگ هم برای کنترل این بیماری استفاده کرد.

لکه برگی با تاخیر(Late leaf spot)

لکه برگی لیت بلایت

علائم این بیماری به شکل لکه های کوچک روی برگ و دمبرگ، ساقه و غلاف است که که به تدریج بزرگ شده و رنگش تیره تر می‌شود. علائم آن بسیار شبیه بیماری قبلی است و فقط در آزمایشگاه قابل تشخیش است. این بیماری در رطوبت و دمای بالا گسترش پیدا می‌کند. کنترل این بیماری: این بیماری هم از طریق تناوب هر 2 تا 3 سال یکبار قابل کنترل است.

بیماری لکه برگی پولیستیکا

لکه برگی

علائم این بیماری به شکل زخم های دایره ای با حاشیه قرمز- قهوه ای و مرکز قهوه ای روشن و یا آفتاب سوخته است. کم کم مرکز زخم ها سوخته شده و می‌ریزند و ظاهر سوراخ داری به گیاه می‌دهد. لکه برگی پولیستیکا در کشورهای مختلفی دیده می‌شود. برای کنترل این بیماری همان قارچکش هایی که برای کنترل بیماری بلایت بکار می‌رود موثر است.

بیماری راست(Rust)

بیماری زنگ

علائم بیماری راست یا زنگ وجود جوش های زرد یا نارنجی رنگی روی برگ است که بوسیله توده بزرگی از اسپورهای قرمز مایل به قهوه ای پوشیده شده است. مانند بیماری های دیگر این بیماری هم به دماها و رطوبت بالا نیاز دارد.

بیماری بلایت اسکلروتینیایی

بیماری اسکلروتینیایی

این بیماری هم بوسیله نوعی قارچ به نام اسکلروتینیا بوجود می‌آید. علائم این بیماری به شکل پژمردگی سریع نوک شاخه ها است. علائم دیگر این بیماری به شکل لکه های کوچگ آبسوخته است که در روی ساقه قرار دارد و به رنگ زرد یا سفید هستند. برگهای بیمار زرد و سفید شده و قارچ های کرکی و پرز دار در شرایط رطوبت بالا روی برگها تشکیل می‌شود. مدیریت این بیماری: برای کنترل این بیماری بهتر است از آببیاری اضافی پرهیز شود.

روش کاشت بادام زمینی

دانلود اپلیکیشن مشاوره رایگان کشاورزی

دانلود اپلیکیشن امداد کشاورز

مشاوره رایگان کشاورزی، کشاورزی هوشمند، مشاوره تلفنی کشاورزی، آفت، بیماری، کود، بذر، سم، زراعت، باغداری، زنبورداری، دام، طیور، آبزیان، پرورش قارچ، ماشین آلات، خرید و فروش، محصولات و نهاده‌های کشاورزی، زعفران، پسته، گیاهان دارویی، گاو، گوسفند، میگو، مشاوره رایگان، کشاورزی نوین، کشاورزی آنلاین، کشاورزی مدرن، کارشناس کشاورزی،اخبار کشاورزی، دانلود اپلیکیشن کشاورزی، اپلیکیشن کشاورزی، اپلیکشن آفات و بیماری‌ها، مشاوره رایگان با کارشناس کشاورزی، نرم افزار کشاورزی

منبع

https://plantvillage.psu.edu/topics/peanut-groundnut/infos

 


منبع : امداد کشاورز
تاریخ مطلب : ۱۳۹۸/۰۷/۰۶