پرورش بز نژاد سانن

بزهای سانن بومی سوییس هستند و از جمله مقاوم‌ترین و پر محصول ترین بزهای سراسر دنیا هستند. پرورش بز سانن برای تولید شیر و لبنیات فعالیت بسیار پر سودی است.

منشا بز سانن کجاست؟

منشاء نژاد سانن دره‌ای در کشور سوییس می‌باشد. این بزها از قرن نوزدهم به سراسر نقاط دنیا صادر شدند. این نژاد یکی از محبوب‌ترین نژادهای بز در سراسر دنیا بخصوص استرالیا است. سانن اولین بز اصلاح شده وارد شده به استرالیا در سال 1913 بود. سانن در کشورهای آلمان و فرانسه هم وجود دارد.

این نژاد شیر زیادی تولید می‌کند و در همه جای دنیا در دسترس است. این بزها در مزرعه‌های تجاری برای تولید لبنیات پرورش می‌یابند.

ویژگی‌های نژاد سانن چیست؟

شیر تولیدی توسط این بزها سنگین و دارای 3 تا 4 درصد چربی است. این نژاد صورت کشیده‌ و خطی دارد و بدن کشیده و قلمی دارد. نسبت به گونه هایی مانند آلپاین قد متوسط تری دارد. میانگین وزن این نژاد 64 کیلوگرم است.

رنگ پوشش حیوان سفید تا کرم است، اکثرا دارای موهای کوتاه تا متوسط است. همچنین بعضی از آنها ممکن است دارای موهای بلندتر در روی ستون فقرات و قسمت‌های عقبی بدن باشند.

گوش‌های این حیوان کشیده، تیز و راست است و سر معمولا ساختار ظریفی دارد. این نژاد معمولا نسبت به آفتاب شدید و طولانی حساس است و بهترین تولید را در شرایط دمایی خنک تر دارد. ایجاد سایه‌بان برای پرورش ضروری است. حیوان دارای پوست قهوه‌ای مایل به زرد مقاوم تر است. سانن معمولا حیوان آرامی است و برای شیر دوشی مکانیزه مناسب است.

این بزها نیاز به مراقبت زیادی ندارند و به آسانی رشد می‌کنند. با حیوانات دیگر مزرعه سازگارند. آنها خلق و خوی آرام و رفتار دوستانه‌ای در طبیعت دارند. حتما باید در محیط تمیز و بهداشتی نگهداری شوند و در صورت بیماری به دامپزشک مراجع شود.

پرورش بز سانن

ویژگی شیر بز سانن

بزهای سانن از جمله مقاوم‌ترین پر شیرترین بزهای سراسر دنیا هستند. متوسط تولید شیر این نژاد در حدود یا بالای 838 کیلوگرم در هر 264 روز است. شیر آنها کیفیت مناسبی دارد و دارای کمترین میزان پروتئین حدود 2.7 درصد و 3.2 درصد چربی است.

ویژگی سانن ماده

از ویژگی‌های سانن ماده آرام و هوشیار بودن است. دارای پستان تکامل یافته و غیر گوشتی است. همچنین بعد از دوشیدن باید دارای بافت نرم باشد.

پرورش بز سانن

ویژگی سانن نر

اهمیت این جنس در بحث تولید مثل است.

پرورش بز سانن

تغذیه بز سانن چگونه است؟

بزهای سانن اگر در مراتع باشند نشخوارکنندگان خوبی هستند. معمولا پرورش به روش متمرکز بهتر از روش گسترده است. به عنوان بزهای تولید کننده شیر سانن‌ها به غذاهای سرشار از پروتئین و انرژی و مقادیر کافی علوفه سبز نیاز دارند. همچنین نیاز به آب تمیز، تازه و کافی دارند.

تولید مثل بز سانن چگونه است؟

این نژاد می‌توانند در تمام طول سال تولید مثل کنند و سانن‌های ماده در هر بار فرزندآوری 1 تا 2 فرزند تولید می‌کنند. از آنها در اصلاح نژاد سازگار به مناطق مختلف استفاده می‌شود.

دانلود اپلیکیشن مشاوره رایگان کشاورزی 
اپلیکیشن امداد کشاورز

بز سانن چیست؟پرورش بز سانن چگونه است؟،بز سانن چیست؟بز سانن از کجا آمده؟ مشاوره رایگان کشاورزی، کشاورزی هوشمند، مشاوره تلفنی کشاورزی، آفت، بیماری، کود، بذر، سم، زراعت، باغداری، زنبورداری، دام، طیور، آبزیان، پرورش قارچ، ماشین آلات، خرید و فروش، محصولات و نهاده‌های کشاورزی، زعفران، پسته، گیاهان دارویی، گاو، گوسفند، میگو، مشاوره رایگان، کشاورزی نوین، کشاورزی آنلاین، کشاورزی مدرن، کارشناس کشاورزی

منابع

https://www.dpi.nsw.gov.au/animals-and-livestock/goats/breeds/saanen

https://www.goataid.com/saanen-goat-characteristics-uses-origin/


منبع : امداد کشاورز
تاریخ مطلب : ۱۳۹۷/۱۲/۱۵